Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ziemassvētkus svin pareizticīgie 8

Bauskas Svētā Georgija pareizticīgo baznīcas logos naktī no 6. uz 7. janvāri ne mirkli nenodzisa gaisma. Ziemassvētku dievkalpojums jeb Dievišķā liturģija sākās pusnaktī un beidzās rīta pusē.

Pēc tam draudzes locekļi pulcējās kopīgā svētku mielastā. Kristus dzimšanas svētkos viņus sveica tēvs Nikolajs Prikazjuks. Iecavas pareizticīgo baznīcā Ziemassvētku dievkalpojums notika 7. janvāra rītā.

Pirms Dievišķās liturģijas pareizticīgo templī notika vakara dievkalpojums, ko apmeklēja arī «Bauskas Dzīve». Pēc dievkalpojuma Ziemassvētku koncertu baznīcā sniedza Bauskas pareizticīgo draudzes svētdienas skolas bērni. Programmu palīdzēja sagatavot svētdienas skolas vadītāja Irina Vasiļjeva un viņas kolēģes.

Vakaru pirms Ziemassvētkiem pareizticīgo tradīcijā apzīmē ar vārdu «sočeļņik», kam nav burtiska tulkojuma latviešu valodā. Saturiski tas ir līdzīgs katoļu un luterāņu svētvakaram. Šajā vakarā, debesīs iemirdzoties pirmajai zvaigznei, pareizticīgajiem beidzas 40 dienu gavēnis. Svētvakara pirmo maltīti ir atļauts baudīt tikai pēc pulksten 17.

Dievnams 6. janvāra novakarē bija ļaužu pilns. Visas sievietes rotājušās zīda vai smalkvilnas lakatos, tāpat arī meitenītes. Altārdaļa izgreznota ar baltām lilijām un krizantēmām, jo tā ir Ziemassvētku krāsa. Arī garīdznieka greznais apmetnis ir gaišā tonī. Visos svečturos iedegtas vaska svecītes, bet pie svēto ikonām un ikonostasa centrālajā daļā deg eļļas lampiņas. Abpus ikonostasam ir novietotas izrotātas egles. Gaiss smaržo pēc skujām, vīraka un tīra vaska.

Draudze skaita lūgšanas un izpilda pareizticīgo daudzbalsīgos dziedājumus.

Kādā brīdī ieskanas baznīcas torņu zvanu mūzika. Tā nav parasta zvanīšana, bet dzidra melodija. 

Draudzes loceklis Bauskas novada iedzīvotājs Sergejs stāsta: «Mūsu dievnamā zvanu mūziku atskaņo Kristīne – ļoti nopietna, dziļi ticīga un radoša jauniete. Viņai ir absolūtā dzirde. Kristīne ātri apguva visnotaļ sarežģīto zvanu muzicēšanu, kas turklāt ir fiziski smags process.»

Sergejs skaidro arī vakara dievkalpojuma būtību. Tā ir gara un dvēseles sagatavošana lielajam notikumam – Dievišķajai liturģijai, kurā pareizticīgi saņem Svēto vakarēdienu. Bez iepriekšējas grēksūdzes nevienam nav atļauts doties pie dievgalda. Vakara dievkalpojumā var izsūdzēt grēkus un sirdī noskaņoties Ziemassvētku vēsts saņemšanai. Ar vīraka kūpināmiem trauciņiem tēvs Nikolajs izstaigā visu dievnamu līdz pat ārdurvīm, apstājas pie svēto ikonām. Trauciņi, cits citam pieskaroties, šķind kā zvārgulīši.

Dievkalpojums sākas ar tēva Nikolaja pateicību Dievam un svētības lūgsnu par mieru visā pasaulē, katra cilvēka sirdī. Vēlāk notiek simbolisks iestiprināšanas rituāls.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

zs.

Loti skaisti! un Baznīca arī ir skaista gan no iekšpuses gan no ārpuses! S rozdestvom!

pirms 3 gadiem, 2016.01.07 20:21

jaa

Skaisti baznicaa, esar pirms gada biju. s rozdestvom!!!

pirms 3 gadiem, 2016.01.07 22:09

Rūta

Paldie visiemkas saistīti ar šiem svētkiem! Īpašais PALDIES tēvam Nikolajam un viņa palīgiem!Bet mazie bērni pārsteidza visus ar savām dzidrajam balstiņām, Paldies ! Paldies par ukraiņu ziemasvētku dziesmām ! Visiem vēlu svētīgus un miera pilnus Ziemassvētkus. E

pirms 3 gadiem, 2016.01.08 13:39

Pareizticīgā latviete

Paldies Bauskas dzīvei par jauko un sirsnīgo publikāciju par Ziemassvētku dievkalpojumu Bauskas Svētā Georgija pareizticīgo baznīcā.īpašais paldies AINA un Ivar Jums! Man skumji jo Latvijas lielākā un lasītākā avīze neko neuzrakstija , laikam jau viņi nezin ka arī latviesi ir pareizticīgie.

pirms 3 gadiem, 2016.01.08 13:58

sev ticīgais

*Diena* sakautrējās rakstīt, jo tur strādā nepareizi ticīgie un pat neticīgie. Nu tie,kas pasakām netic .

pirms 3 gadiem, 2016.01.08 15:23

Vietējās ziņas