Statistika neapstiprina baumas par ātrās medicīniskās palīdzības darbu 9

Cilvēki mirst pa ceļam uz tālajām slimnīcām, sievietes dzemdē ātrās palīdzības mašīnās ceļa malā, pacientam jāgaida reizēm pat stundu, kamēr neatliekamās medicīniskās palīdzības transports braukā šurp un turp. Tādas un līdzīgas piezīmes parādījušās www.bauskasdzive.lv forumā. Tāpēc informāciju par negadījumiem bijušā Bauskas rajona teritorijā «Bauskas Dzīve» meklēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā. Laikā kopš 1. jūlija, kad noslēdzās dienesta apvienošana, līdz 10.novembrim bijušā Bauskas rajona teritorijā NMP Bauskas, Iecavas un Vecumnieku brigādes izbraukušas uz 1840 izsaukumiem, informē Ilze Bukša, NMP dienesta Komunikācijas nodaļas vadītāja. Vidējie operativitātes rādītāji mūsu mediķiem ir ļoti augsti, un pārsniedz pat normatīvos noteiktos, vērtē NMP dienests.Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka brigādēm uz veselībai, dzīvībai kritiskiem izsaukumiem 75 procentos gadījumu jāierodas: pilsētās līdz 15 minūšu, lauku teritorijās – līdz 25 minūšu laikā. Pēdējo trīs mēnešu laikā. Bauskas, Iecavas un Vecumnieku brigādes 90 procentos gadījumu uz izsaukumiem ieradušās šajā noteiktajā laikā.Atlikušie 10 procenti izsaukumu tiek analizēti pa novadiem, pagastiem, ņemot vērā iedzīvotāju blīvumu, izsaukumu daudzumu, piekļūšanas laiku un citus faktorus. Atbilstoši tam kritiskākajās vietās plāno brigāžu pietuvināšanu, lai saīsinātu ierašanās laikus izsaukuma vietās.Runājot par dzemdībām, kuras kopš 2009. gada 1. septembra Bauskā vairs nepieņem, NMP dienesta dati ir tādi, ka Bauskas, Vecumnieku, Iecavas brigāžu apkalpes teritorijā pēdējo triju mēnešu laikā nevienas dzemdības nav pieņemtas ne ātrās palīdzības mašīnā, ne «ceļmalā».Arī nāves gadījumi ceļā uz slimnīcām Rīgā vai Jelgavā NMP dienesta Bauskas, Vecumnieku un Iecavas brigādēm ne septembrī, ne oktobrī nav fiksēti.Protams, katru dienu Latvijā kāds cilvēks mirst, jo ir gadījumi, kad ne tikai ātrā palīdzība, neviens vairs nevar palīdzēt. Visbiežāk tie ir cienījama vecuma pacienti ar dažādām nopietnām hroniskām, arī onkoloģiskām saslimšanām, kuri miruši mājās.Piemēram, lauku teritorijā pie 73 gadus veca vīrieša ātrās palīdzības brigāde ierodas 18 minūtes pēc izsaukuma saņemšanas, bet pacients jau miris – diagnoze – ļaundabīgs audzējs. Līdzīgs iznākums bijis, NMP mediķiem astoņu minūšu laikā ierodoties pie 83 gadus vecas sievietes. Diezgan bieži savu ilgstoši slimojošu tuvinieku bez dzīvības pazīmēm no rīta atrod ģimenes locekļi. Ja viņi izsauc NMP brigādi, tai atliek tikai konstatēt bioloģisko nāvi. Ir arī tādi izsaukumi, kad pacienta gūtās traumas, savainojumi ir tik smagi, ka nav savienojami ar dzīvību.Tiktāl «Bauskas Dzīvei» sniegtā NMP dienesta informācija. Ja tomēr Bauskas, Rundāles, Iecavas un Vecumnieku novada iedzīvotājiem ir citi dati, konkrētu informāciju – kas, kur, kad ir noticis, kādas ir pretenzijas pret NMP dienesta mediķiem, lūdzu sūtīt uz elektronisko pastu: inga.muizniece@bauskasdzive.lv Informācijas avota anonimitāte garantēta.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

ome

Man tiko mazbērniņš ar augstu t. saslima .Saucām ātros.Ļoti ātri atbrauca uz Uzvaru Bauskas raj.Ļoti liels paldies mediķiem par sapratni un palīdzību.Varbūt mums palaimējās,bet gaidīt nevajadzēja ilgi.

pirms 10 gadiem, 2010.11.14 07:40

monta onkam

situācijas mēdz būt dažādas, ja kas. Par pārāk lielu temperatūru noteikti ir jāuztraucas, nevis jāpriecājas, jo ir bērni, kuriem no lieliem grādiem sākas krampji. Man ir šāda pieredze, tādēļ nevajag gudri un ciniski spriedelēt par lietām, kurām nav saprašanas.

pirms 10 gadiem, 2010.11.13 15:18

monta

vispirms paldies ātro mediķiem par sapratni, atsaucību, līdzcietību un laipnību šajos murgainajos laikos, pašiem visu dienu pavadot automašīnā kratoties pa mūsu jaukajiem ceļiem. Neņemos spriest par milzīgajiem ekonomiskajiem izdevīgumiem caurām diennaktīm vadājot slimniekus šurpu turpu pa Latviju. Nerunāšu arī par ciešanām, ko pārdzīvo cilvēks, kuram ar milzu sāpēm vēderā (aizdomās par čūlas plīsumu) stundu jākratās autiņā, lai saņemtu palīdzību. Nerunāšu par tādu sīkumu, kā materiālā puse - ik dienu tā vai citādi mēģinot nokļūt pie sirdzēja. Mūsu valstī vienaldzīgas kā morālās, tā fiziskās ciešanas, diemžēl.
Statistika, protams, ir statistika, taču mūsu ģimenes pieredze, ka mediķi uz izsaukumu ieradās pēc 35 minūtēm - brigāde no Iecavas, jo abas baušķinieku bija citos izsaukumos. Ar to gribu vien teikt, ka šī sistēma diezin vai ir tā labākā. Nenoliedzami, katrām reformām seko milzu nauda un beigu galā, kāds noteikti ir ieguvējs, jautājums tikai, kurš...

pirms 10 gadiem, 2010.11.13 15:09

taaa

nu skaidrs, ka Muižnieci lobē NMP
viennozīmīg un nepārprotami
sen taik vienpuseeja slavas dziesma sim kantorim nav rakstiita...

pirms 10 gadiem, 2010.11.13 11:52

onka

Pie temperaturas zales jadod, un ja kas, ja cilvekam ir temperatura ta ir Dieva dāvana, tas ir normāls stāvoklis, kad organisms pats cīnās, tā nav mirstama vaina. Nez kāpēc cilvēki to negrib saprast. Nu un ko tad tie ātrie, kas viņi kādi Dievi, iedos sveciti un tāpat tā temeratūra pēc 2 stundām celsies, jēga ta k'āda.?Es nekad neiedomātos saviem berniem pie temperatūras saukt ātros, kaut kāds murgs. Ja ir vemšana tas ir cits jautājums,tad jāsauc, man kā vecim , tas ir skaidrs. Ko var ņemties.
Vajadzētu atjaunot maksājumus par ātrajiem, tad gan padomātu pirms zvanītos un arī ģimenes doki vairāk šeptētos un nerunātu muļķības, bet ieteiktu tomēr sākt ar zāļu lietošanu.

pirms 10 gadiem, 2010.11.13 11:36

onkam

Kad bērnam ir ap 39 t+, ātrie ir saucami, to ģ/ā pa mob. nokonsultēja un arī, ja sāp vēders- ir saucami. Mūsu gadījumā bērnu uz slimnīcu 3 dienas pie sistēmas- rota smagā formā. Nu neteiksi, ka bērnu slimu uz slimnīcu vedu ļaunprātīgi izmantojot taksometru=NMP. Kad slēdza slimnīcu, arī dzemdētājām solija ka dzemdēt varēs braukt ar ātro palīdzību, bet kas tagad? pasaka neesam taksometrs, brauciet pati, kurp tīk.

pirms 10 gadiem, 2010.11.13 11:17

onka

Neesmu mediķis, bet.... Esmu dzirdejis no paziņu loka, ka ātros sauc ari uz temeraturām un visadiem citādiem badiem, piemēram pirdiens nav ar anīsa garšu, nu un kā jūs mīļie domājat, ja viena mašīna noņemas ar šitādiem badiem, otra veic taksometra pārvadājumus, tad loģiski, ka tam kuram tiešām vajag palīdzību, mierīgi var nolikt karoti. Cilvēki jau paši vainīgi, nevajag pa niekeim zvanīties, bet iet pie sava ģimenes doka, vai ari uz slimnīcu, tur tak ir ārsti, apskatīs un izdarīs ko vajag. Man šķiet, ka tauta vienkārši bezkaunīga palikusi un tas ir viss. Vajadzētu vispirms savas kļūdas paskatīt un tad meklēt skabargu otra acī, jo pašam jau vismaz baļķis ir. Ātrie vajadzīgi saukt tiešām tad, kad vajag un tad nebūtu visu šo runu, jo runātāji ir tie kuriem ātrie vismazāk ir vajadzīgi, tie kuri bijuši kritiskā stāvoklī palīdzību ir saņēmuši un ir pateicīgi. Paldies cilvēkiem, kas dara šo suņa darbu!

pirms 10 gadiem, 2010.11.13 10:21

NPM saucu maija sākumā, pie 2.g. bērna. Man atbildēja dispečeri, ka atbrauks, nezinot teikt kad, varbūt pēc stundas, jo NEVIENAS brigādes nav uz vietas! Jautājums, ja izsaukums (tpu-tpu...) būtu steidzams ar dzīvības briesmām, tad būtu atbraukuši ātrāk? nevis pēc 1.20h? Man gan domāt, ka nekas nebūtu mainījies, tākā statistika ir tāda kāda tai vajag būt, bet kā dzīvē? Esmu 2x šogad saukusi, abas reizes- brigādes nav, jāgaida, cik nezin....

pirms 10 gadiem, 2010.11.13 09:06

Citas ziņas