Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sākas cīņa par skolām 52

Bauskas novada skolu direktoriem 14. jūlijā tika rīkots seminārs Bauskā, lai informētu par pašreizējo kritisko situāciju finansējuma jomā. Finansējums esot pietiekams tikai piecām novada skolām. Bauskas rajona Padomes Izglītības pārvaldes vadītāja Aija Spriņķe raksturoja pašreizējo situāciju: «Ir saņemts iespējamā finansējuma projekts. Nevar apgalvot, ka tas ir pēdējais variants, jo izmaiņas reizēm seko pat divreiz dienā. Bet ir skaidras aktuālās problēmas.»Finansējums ir divreiz mazāks par gaidīto, un mainīta arī struktūra. 85 procenti ir atstāti skolotāju stundu darba likmju apmaksai, bet 15 procenti – administrācijas algām un palīgpersonālam. Informē Bauskas rajona Padomes vecākā ekonomiste Zaiga Kārkliņa: «Ir pamatskolas, kur finansējuma nepietiek pat direktora darba likmei.»Izvirzīti divi varianti, kā ietaupīt naudu, saglabājot mācību kvalitāti. Pirmais – apvienojot vairākas klases vienā sporta nodarbībās, mājturībā, mūzikā un vizuālajā mākslā. Samazināsies pedagogu atalgojums, bet tas varētu būt glābējsalmiņš kādai mazajai skolai.Otrs variants ir skolu administrācijas apvienošana. Vecsaules pamatskolas direktors Egons Brazauskis uzsvēra, ka vispirms ļoti uzmanīgi jāizrēķina, vai patiesi būs ietaupījums, jo viens direktors vairākām skolām nozīmē regulāru braukāšanu un ievērojami pieaugs transporta izdevumi. Iespējamība slēgt kādu skolu netika pieminēta.Noslēgumā skolu direktori vienojās, ka līdz 16. jūlijam katra skola izstrādās savu izdzīvošanas programmu ar visiem aprēķiniem un skaitļiem, ņemot vērā jauno finansējuma projektu.Arī Bauskas novada Domes Finanšu komitejā 13. jūlijā tika lemts par izglītību. Domes sēdē 16. jūlijā tiks apstiprināta izglītības darba grupa. Šiem speciālistiem nāksies pieņemt arī nepopulārus lēmumus.Situāciju izglītības jomā raksturoja Bauskas novada Domes priekšsēdētājs Valdis Veips: «Pēc jaunās sistēmas «nauda seko skolēnam» finansējums ir pietiekams tikai piecām novada skolām. Vairākām mācību iestādēm naudas pietrūkst jau administrācijas izdevumiem. Var pārdalīt līdzekļus no lielajām skolām, bet vienalga pietrūkst.»Par finansējuma iespējām runāja arī Bauskas novada Domes izpilddirektore Dagnija Ludrika: «Novada budžets var piezemēt vēl vairāk. Vairs nevaram dzīvot ar ideju: «Mums vajag tik daudz!»»Finanšu komitejas sēdē tika izvirzīti deviņi no darba grupas 12 dalībniekiem: Raitis Ābelnieks, Ārija Gaile, Zaiga Kārkliņa, Tija Milgrāve, Jānis Rumba, Vera Grigorjeva, Aija Spriņķe, Uldis Kolužs, Inese Dombrovska. Bauskas rajona Padomes Izglītības pārvaldes rīkotajā direktoru seminārā izvirzīti vēl trīs grupas dalībnieki: Raimonds Žabovs, Daiga Vīlipa un Egons Brazauskis.Pirmā darba grupas sapulce ir paredzēta 17. jūlijā. Viens no iemesliem tik ātram darba tempam – lēmumus par skolu turpmāko izdzīvošanu Bauskas novada Domei jāpieņem līdz 1. augustam.

Pievieno komentāru

Komentāri 52

priekšlikumi

Nav jau daudz variantu. Jāslēdz skolas, kur bērnu skaits ir zem simta.

pirms 10 gadiem, 2009.07.16 15:03

jap jap

tiem, kas te taa kliedz, ka skolotaajam jaastradaa 8 stundas, gribu pajautaat: tad tavam beernam tikpat ilgi jaastraadaa. aaa, tas neder? tad par ko diskuteejam?

pirms 10 gadiem, 2009.07.16 14:32

kate

Diskusija novirzījusies no tēmas.Varbūt ir kādi labi priekšlikumi ,kurus ieteikt novada skolu reorganizatoriem.

pirms 10 gadiem, 2009.07.16 12:56

Ekonomiste

Jāpiebilst, ka pazīstu pietiekami daudz skolotājus(as), kuri tiešām ir PEDAGOGI, kuri ne tikai māca, bet arī iemāca bērnus un piedalās bērnu dvēseliskā, morālā audzināšanā un , galvenais, neizvirza savus izcenojumus par to. Skolotājs -tas ir aicinājums. Ja tāda nav, tad arī gribas salīdzināt savas ''sagrabējušas'' mantas ar citiem un vēlāk atspēlēties uz bērniem. Tāds man iespaids par tevi luuvise (mazos burtus izvēlējos apzināti...)

pirms 10 gadiem, 2009.07.16 12:40

Ekonomiste

To luuvise : Nevis citu makos jālūkojas un jāskauž tiem, kas nodarbojas ar uzņēmējdarbību ņem lielus kredītus biznesa attīstībai riskējot ar savu labklājību (jo principā bizness "pa burbul"i aiziet pie pirmās neveiksmes), naktīs neguļ un plāno ieņēmumus-izdevumus (primitīvi skaidroju apzināti) un gala rezultātā brauc ar jaunāku auto nekā tu, bet JĀSTRĀDĀ PAŠAS IZVĒLĒTĀ JOMĀ. Ja nepatīk- uzsāc uzņēmējdarbību un brauc ar džipu. Vienreiz ir jāsaprot, ka katram jādara savs darbs apzinīgi un ar lielu atbildību jāizturas pret mūsu kopējo naudiņu- valsts budžetu. Un ja tu tiešām esi jauna skolotāja , tad lai Dievs pasarg mani bērni netiktu tavos nagos. Diemžēl , bet tavā gadījumā arī jūtās mūsu izglītības sistēmas krīze ...

pirms 10 gadiem, 2009.07.16 12:32

dace

Visu pareizi raksta "mans viedoklis", tikai skolotāji mainās līdzi laikam. Te jau arī rakstīja,toreiz skolotājs bija autoritāte sabiedrībā un skolotāja vārds bija likums visiem(pat vecāku darba vietu vadībai) un nevienam nenāca prātā izteikt tādus komentārus par skolotājiem kā tas notiek pašreiz. Bet šodien jebkurš mazais bezkauņa, jau sākot no pirmās klases neuzskata par nepiedienīgu rupji apsaukāt skolotāju. Un tas nāk NO VECĀKIEM. Un lielā mērā tieši tāpēc, ka sabiedrībā ir mainījušās prioritātes. Tie, kas nav spējuši tikt pie "kruta" auto un labi apmaksāta darba, ir "lūzeris". Un skolotāji šajā sarakstā ir pirmie. Par kādu cieņu te var runāt. Starp citu, esmu dzirdējusi, ka kāds no "to laiku skolotājiem" varbūt pat kāds no Jūsu saraksta, pēc ilgāka laika ienācis šodienas klasē pēc pirmās darba dienas iesniedza atlūgumu, jo tas bija zem viņa goda, pedagogam, kas visu mūžu cienīts sabiedrībā, uzklausīt rupjības, no atpalikušiem pusaudžiem.

pirms 10 gadiem, 2009.07.16 12:26

luuvise

Tas, ka naudas pietrūkst, jau man ar ir skaidrs un tagad viss tada pirmsnaves agonija vien liekas, jo tas naudas dekis par taadu mutautu parveersts, ar kuru vairs ne vienu caurumu neaizbazis.

pirms 10 gadiem, 2009.07.16 11:13

corel- luuvisei

Runāt var visādi, bet fakts ir, ka naudas katastrofāli pietrūkst.

pirms 10 gadiem, 2009.07.16 10:57

luuvise

Spriežot pēc debatēm skiet, ka visi gudri un izglītoti ļaudis, tik sarūgtinoši škiet tas, ka cieņas gan vienam pret otru ne kripatas. Skaidrs ari,i ka tas, kas nekad skolā nav strādājis, vislabāk pārzin, kā tad to visu darīt, kā optimāli stundas vadīt, cik lielam jabūt bērnu skaitam klasē un cik tad galu galā par to būtu pelnījis algas dienā saņemt. Es, kā jaunā skolotāja, vēl neuzdrošinos bļaustīties, ka zinu visu, tik mana pieredze liecina, ka lauku vidusskolas mēdz būt gan labākas par pārpildītu vidusskolas klasi pilsētā. un man vienmēr ir licies dīvaini, ka skolēni uz skolu atbrauc ar dzipiem, bet skolotājs - mazu grabažinu. tas mani vedina domat, ka laikam jau skolotājs nebus tas, kas to valsti izputinājis.

pirms 10 gadiem, 2009.07.16 10:36

Livingstons

Nedaudz parēķināju. Par to, cik skolēnus vajag klasē pamatskolai, lai būtu viss labi - 26 katrā klasē. No tā laikam var izsecināt, cik nu skolām ir reālas iespējas izdzīvot :)

pirms 10 gadiem, 2009.07.15 22:08

zinu ko runāju

@ Tev kā nav smadzeņu, laikam pat padomjlaika pedagogi nespēja neko iemācīt, tā arī tagad tikai par savu pēcpusi novada darbā esi gatavs noriet visus. Laikam kāds pedagogs, kas krēslu no pēcpuses atņēmis:D Man rados, draugos, paziņās ir 9 pedagogi, neviens nestrādā mazāk par 8 stundām dienām, visiem ir vismaz 2 slodzes...paņem pedagogu darba grafiku, parēķini un salīdzini ar savu. Un par izlaistiem bērniem runājot, visiem nezkāpēc gribas tos vecos laikus pieminēt, bet neviens neatceras, ka tad skolotājs bij cieņā pirmāmkārt pašam vecākam, kurš to cieņu pret vecākiem cilvēkiem iemācija savam bērnam. Otrkārt pedagogam bij vairāk tiesību, tagad pat par traucēšanu stundā nedrīkst izraidīt no klases un tas foršais bērns pat iedomājas rupji klases priekšā pasūtīt učiku,jo tas taču kruti. Un to, ka pedagogiem paaukstina tikai kvalifikācijas līmeni, visus pirmspensijas vecuma pedagogus aizdzina izmācīties, jo zemāki par bakalauru tos luteklīšus nevar nemaz mācīt un tagad izmet no darba, jo nav vajadzīgi un ko nu, mācību maksas augstskolām paņēmuši, kā atdot? Un tie, kas tagad pedagogos mācās, jauni, smuki, gudri...cik no tiem atnāk uz skolu strādāt?

pirms 10 gadiem, 2009.07.15 21:37

ābece

kāpēc nav pieminēta Codes sākumskola ar padsmit skolēniem?

pirms 10 gadiem, 2009.07.15 21:19

suns

Manuprat tas jau lidzinatos diskriminacijai,ja tagad visus ar varu piespiestu apmeklet tikai noteiktas skolas.Tas ir pat pretruna Satversmei,kas paredz cilveka tiesibas uz jumtu virs galvas un pienacigu izglitibu.Un par tam algam,ta ie tikai aizbildinasanas,tagad visiem ir gruti un mazas algas,ari pedagogiem butu jasaprot un tapat godpratigi javeic savs darbs,ka visiem citiem.Man ari ir maza alga,bet es jau tapec neveicu savu darbu sliktak.Padomju laikos tapat nevienam nekas nebija,bet ta laika skolotajus nevar salidzinat ar jaunajiem,kas visu atbildibu censas novelt uz vecaku pleciem.Un tiesi butu jacensas piesastit cilvekus laukiem,lai tur butu skoleni un nevajadzetu slegt skolas,nevis atmest ar roku,sak tur jau tapat driz visi izmirs,nav ko piepuleties,sledzam ciet un viss.Valdiba novedis valsti lidz bankrotam un tas bus gals latviesu tautai...skumji lasit sadus rakstus,skumji par musu jauno paaudzi,kas musu kluudu deel paliks bez pienacigas izglitibas,bez nakotnes savaa valstii...Ja mes visi drusku sanemtos,varbut varetu visu vel glabt,es loti ceru,ka mani berni 1.septembri vares iet uz skolu,nevis paliks aiz aizslegtam durvim...

pirms 10 gadiem, 2009.07.15 19:24

@

Šis teksts attiecas uz deviņdesmit procentiem to cilvēku, kuri sevi sauc par skolotājiem. Tad, kad skolotāji būs spējīgi strādāt normālu darba laiku (astonas stundas dienā), kad skolotāji sāks atbildēt par savu padarīto vai nepadarīto darbu, kad skolotāji sapratīs ka jāciena arī citu profesiju pārstāvji, kad skolotāji vecāku sapulces nesāks ar teicienu - "mums ir pārāk mazas algas, lai......",kad skolotāji sāks saprast un pieņemt bērnus ar problēmām, u.t.t., tad būs pelnījuši normālu algu. Arī skolotājiem nauda ir jānopelna, nevis jāsaņem par ierašanos darbā. Skolotāji nav spējīdi tikt galā ar trīsdesmit bērniem, par ko grib algu kā novada vadība, kurai jātiek galā ar ~30 tūkstošiem iedzīvotāju. Beidziet apriet novadu vadību, kad paši tiksiet :) gribēsiet divtik. Pierādījums jau ir skolotāju līšana visādos sarakstos, tikai lai tiktu domē, bet zināšanas tik cik parunāties un aprunāt skolēnus un viņu vecākus.

pirms 10 gadiem, 2009.07.15 17:43

Guntis

Vai tad jūs domājiet ka tādi parazīti kā šie domju priekšsēdētāji vispār kaut ko spēj citu darīt kā tikai "pārvaldīt "citu pilsoņu sapelnītos nodokļus , nu un iekasējot vēl "pateicības "kuras jau nevienam VID netiek uzrādītas , par pašvaldībām it kā vajadzīgiem pakalpojumiem no "vajadzīgām "personām un firmām , jo iepirkumi jau nu godīgi nenorisinās.
Taču jūs jau paši viņus ievēlējāt,redzētu kā būtu ja pašiem būtu jāmeklē reāls darbs ja nebūtu ievēlēti. Jo ko spēj darīt cilvēks ja viņš jau pāris sasaukumus ir paratizējis uz cita rēķina, izņemot kā gudri muldēt par vispērīgām tēmām un neko konkrētu nepasakot.
Taču ne par to, cik ir naudas tik ir un arī mazās skolas būs jālikvidē viennozīmīgi , jo lielākā daļa jau aizbrauks tāpat prom , ja ne uz pilsētām tad uz citām zemēm uz neatgriešanos. Kā piemēram šis rakstītājs , un ar to jau uzreiz pazudīs gan divi nobrieduši jaunekļi kuri vēl iet skolā plus divi cilvēki spēka gados kuri līdz šim šai brīnumzemei pelnija nodokļus ( un ne mazus).
Savā laikā mācijos kad klasēs bij 30-35 skolēni un nekas bij forši un psihologus ar visādiem citiem liekēžiem mums ar nevajadzēja , izmācijos un strādāt ar iemācija . Tā ka nav ne vainas, un nebij jābaidās kad gāju kaut kur tālāk mācīties , jo tad jau vairs nav mamma blakus.
Guntis

pirms 10 gadiem, 2009.07.15 17:26

skolotāja

Varbūt vispirms vajag paskatīties datorā un tad šķiest laiku visādiem papīriem. Kāpēc to sviestu ko runā ped. sēdēs nevar ielikt datorā lai visi izlasa un tad uz kaut kāda papīra parakstās, ka pieņems dižās idejas zināšanai. Ir jau vēl daudzas citas lietas ko optimizēt. Domāt vajag mīļie kolēģi!

pirms 10 gadiem, 2009.07.15 17:13

***

Es arī domāju, ka mazā lauku skolā vajag vienu administrācijas darbinieku, sauciet kā gribiet to amatu. Nekādus vietniekus! Nevienu!
Lielajās skolās arī administrācija - direktors + 1 vietnieks. Neviens necietīs, vienīgi nebūs sadzejoti papīri par visu kas skolā noticis, vai kam būtu bijis jānotiek. Optimizējam: nekādas stulbas ped sēdes, kurās tāpat nieviens neko neklausās, atsēž, jo citādi vadība sodīs; nekādas liekas atskaites, elektroniskā datu bāze ir - ja kādam dikti vajag, lai skatās.; utt.
Šogad mūsu vietnieki vispār bija izlaidušies, paši neko - tikai audzinātāji un priekšmeta skolotāji. Ja ko paprasi - nav laika. nav laika... Par vienu atskaiti tā arī pateica, ar ļoti apvainojušos toni "Nu ja tu nevari to atskaiti uzrakstīt, es jau varu paskatīties datorā!"

pirms 10 gadiem, 2009.07.15 17:10

krix

un cik skolas ir tagad? kāpēc žurnālists nav uzraktījis??

pirms 10 gadiem, 2009.07.15 16:47

DDD

Vienreiz jāizbeidz naudas izsaumniekošana arī ar "mazo skoliņu '' palīdzību. Tās bija vajadzīgas tad, kad tiešām bija citi laiki . Jādomā izejot no tā, ko varam atļauties, tāpat kā ar ģimenes budžetu. Nevienam taču neienāk prātā uzbūvēt sev sētā pašu vajadzībām bibliotēku, teātri vai restorānu. Skaidrs. Bet skolu 35 bērniem ar tik pat lielu skaitliskā ziņā ''apkalpojošo personālu'' viens otrs vai ne visai gudrs vai arī materiāli ļoti ieinteresēts uzskata par normālu parādību. Citu attīstītu valstu pieredze rāda, ka bērnus uz skolām var izvadāt no jebkura attāla nostūra un tas būs daudz lētāk, nekā katrā nostūrī uzturēt skolu .
Spilgts piemērs Mežgaļi. Ja pārbauda strādājošo un skolotāju radu saites- īsts ģimenes uzņēmums uz nodokļu maksātāju līdzekļiem ar ļooooti labām algām un bezgala lielām prasībām pielikt vēl un vēl līdzekļus no budžeta šādām vai tādām vajadzībām. Pat visbagātākā valstī tādu saimniekošanu nepieļautu.

pirms 10 gadiem, 2009.07.15 16:46

jap jap

gribas njemt rungu iet kauties par to, ka skolotaaji nu ir tie, kas sho valsti putina laukaa. visai shai naudas lietai un skolu optimizeeshanai ir rungas divi gali.paraak mazas klases IR problemaatiskas ar izmaksaam uz vienu skoleenu, lielie kombinaati ir " leetaaki". tikai vai otrs rungas gals nebuus taas paarbaaztaas klases,kur taapat buus peagogiskaas kljuudas, vienaldziiba, pavirshiiba no skolotaaju puses. es baidos, ka lielie optimizeetaaji 30 -35 pirmklasniekus negribees gan, jo tad tavam beerninjam buus drusku vairaak kaa minuute uzmaniibas. ko es gribeeju pateikt- normaali nav lielas un 8 vietiigaas klases. tais nolaadetajos krievu laikos augstskolaa grupa nebija nebija lielaka par 25. tas ir tas ptimaalais skaitlis, kad visus var atcereeties, veidot grupas un veel sazin ko. tie lielie skaitlji peedagogu uz vienu skoleenu ridas no taa, ka izm ir radiijusi sisteemu, ka fiziku nevar maaciit matemaatikjis un tamliidziigi. tur skola nav vainiiga, bet gaidi, ka sho kluudu kokje atziis.
mazajaa pagastaa pasliktinoties sociaalajiem apstaakljiem, saakumskolai jaapaliek, lia tas maksasatu kaut miljonu. redz, teetuki, juus jau braucat ar mashiinaam, nezinaat, kaa ir tam beernam tik mazinjam burziities pa autobusu.

pirms 10 gadiem, 2009.07.15 16:00

Izglītība