Svitenē piemin barikāžu laiku 3

Daudzviet mūsu novadu pagastos šonedēļ notiek barikāžu laika piemiņas sarīkojumi. 19. janvārī tāds bija arī Rundāles novadā, pie Svitenes skolas, – atceres brīdis un savdabīga vēstures stunda pirmo četru klašu skolēniem.Sarīkojumu atklāja skolas direktore Gunta Novika, kas jau vairākus gadus organizē šo piemiņas dienu turpat skolā. Ik gadu tiek rīkotas aktivitātes, kas savā ziņā ir saistītas ar aizsardzību, piemēram, pagājušogad bērni cēla no sniega cietokšņus, bet šogad šāva mērķī ar loku un bultu. Direktore teic, ka speciāli šai dienai rīkota arī klases stunda, lai skolā pārrunātu pirms 21 gada notikušo.Bērnus uzrunāja ne tikai skolas vadība. Pagājušajā gadā uzaicināts bija Tautas frontes vadītājs, bet šogad te viesis bija Jānis Zviedrs, zemessargs, veterānu komandieris. Viņš stāstīja gan savas atmiņas par 1991.gada janvāra notikumiem, gan iesaistīja bērnus diskusijās, lai atklātu, kas tad īsti ir barikādes, gan arī vēsturiskus faktus par notikušo. Bērni izskatījās īpaši pārsteigti, kad J. Zviedrs viņiem teica – «..viss tā laika Bauskas rajons bija vienkopus – pie televīzijas torņa.»Skolēni varēja arī aplūkot Barikāžu piemiņas zīmes, kas ir valsts apbalvojums, ko varēja savā īpašumā iegūt barikāžu aizstāvji.Prieku radīja bērnu atsaucība un aizrautība, runājot par barikādēm. Skolnieks Endijs Freimanis teic, ka ir priecīgs, jo skolā uzzina daudz par vēstures faktiem. Viņš vaļsirdīgi atzīst, ka atceres pasākums nav tikai iegansts, lai padauzītos ar skolasbiedriem pa sniegu un neietu uz stundu, bet gan, lai būtu lepns par Latviju.Atceres dienā skolas saimnieks Kārlis Rencis kurināja ugunskuru un mazliet padalījās ar savām atmiņām. Viņš atceras, ka uz Rīgu no Svitenes esot organizēts pat autobuss ar barikāžu aizstāvjiem, tas esot bijis pārpildīts. Un labi, ka ziema 1991. gadā bijusi līdzīga šai – ne pārāk auksta.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

helmis

Vai,kā mēs toreiz dzērām!Mājās palicējiem bija jāstrādā, bet mēs pat dažreiz neizkāpām no autobusiem, bija forši!

pirms 8 gadiem, 2012.01.20 13:54

liecinieks

Šaušanas apmācības notika ar pneimatisko šauteni ( ne ar loku un bultu ). Pirmo reizi dzirdu par šiem gadiem par to, ka kādam tika maksāts par barikādēm. To dienu izjūtas un patriotismu nevienam nevar samaksāt.

pirms 8 gadiem, 2012.01.20 10:00

baiba

Tas kārtējais izklaides pasākums,cik ilgi acis mālēsim,bērniem jāzina taisnība,toreiz kuri negribēja strādāt,gāja uz barikādēm,jo par to maksāja.

pirms 8 gadiem, 2012.01.20 04:38

Izglītība