Amatnieki varētu būt atsaucīgāki 7

Folkloras kopas «Dreņģeri» lieliskā programma, ko dalībnieki rādīja Bauskas Rātslaukumā 5. decembrī, bija Ziemassvētku tirdziņa veiksmīgākā epizode. Citādi tirgus atgādināja Viļņā pirktu drēbju un apavu ekspozīciju, jo amatnieku stendi bija tikai daži. Bauskas un apkārtnes amatu meistari tirdziņā vispār nepiedalījās.Lai kā centās folkloristi, īstu jautrību ar apmeklētāju iesaistīšanos tā arī neizdevās panākt. Vīlušies bija arī pilsētnieki, kuri tirdziņā ieradās, lai iegādātos Ziemassvētku dāvaniņas. Citu amatu meistaru piedāvājumu – pašu adītu cimdu, zeķu, mājās lietu sveču – Rātslaukumā nebija. Arī piparkūku izvēle šķita niecīga.Zane un Jānis Eriņi tirdziņā piedāvāja Adventes vainadziņus, ābolus, ķiplokus un sīpolus no sava dārza. Viņi dzīvo Salaspilī. Zane dalās iespaidos: «Pašlaik uzturos mājās un auklēju dēliņu, tādēļ brīvos brīžus varu veltīt radošām nodarbēm. Sāku gatavot Adventes vainadziņus un citus dekorus, jo man gribējās izjust svētku noskaņu un dalīties tajā ar citiem cilvēkiem. Līdz šim savā īpašumā audzēto ekoloģisko produkciju pārdevām vienīgi «Zaļajā tirgū» Berga bazārā Rīgā. Mani pārsteidza fakts, ka tirdzniecības vieta Bauskā maksā tikpat, cik Berga bazārā. Manuprāt, šī summa vismaz vietējiem amatniekiem ir pārāk augsta. Iespējams, tas arī ir viens no iemesliem, kādēļ viņi nepiedalās. Žēl, ka nav domāts par bērnu izklaidēšanu Rātslaukumā. Nevajag jau aicināt atrakciju parku! Pietiktu ar nelielu karuselīti. Tirgus gaisotni noteikti darītu pievilcīgāku piparkūku, pīrādziņu smarža, karstu dzērienu bodītes. Svētku tirdziņiem ir īpaša specifika – tās ir vietas, kur apmeklētājiem priecēt acis, satikties ar paziņām, patērzēt. Ir patīkami, ka daudzi pienāk gluži vienkārši aplūkot stendu un parunāties. Par lielu pārsteigumu, pieprasītākā prece izrādījās ķiploki. Tos iztirgojām jau rīta pusē.»Amatniece Velga Katkēviča ir sarūgtināta par Rātslaukuma tirgus kopskatu: «Tā vien šķiet, ka atrodos Bauzes tirgū, jo visapkārt ir nomācoši daudz lietotu un jaunu drēbju un apšaubāmas kvalitātes sīkpreču. Uzskatu, ka pilsētas pārvaldei jau sen bija jānosaka tirgus dalībnieku atlases vienoti kritēriji, kā tas tiek darīts daudzviet Latvijā. Manuprāt, galvenais ir piesaistīt vietējos mājražotājus, piemērojot viņiem atlaides par tirdzniecības vietu vai piedāvājot citas motivācijas.» Velgas Katkēvičas viedokli atbalsta arī Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeja speciālists Aigars Urtāns.Ziemassvētku tirdziņu Rātslaukumā organizēja pilsētas tautas nams. Direktore Ilva Vansoviča atzīst: «Sākumā centāmies piesaistīt amatniekus, bet atsaucība bija niecīga. Tādēļ bijām spiesti neatteikt tirgotājiem, kuri pārdod citas preces. Apmeklētāju ierosinājumus noteikti ņemsim vērā, organizējot nākamos tirdziņus.»

Pievieno komentāru

Komentāri 7

tad jau žurnāliste varēja arī pastāstīt cik tad bija tā maksa par dalību tirdziņā :)
labi, ka neaizgāju - man jau pietika ar Bauskas 400 gades svētku tirdziņu, kur pa visu bausku bļaustījās viasat tirgotāji.. lasu avīzē, ka 18 datumā Rimi tirgos skolēnu mācību firmu darinājumus, kāpēc tādi nevarētu būt bijuši Rātslaukumā? ja jau nevar savākt vajadzīgo amatnieku skaitu varēja taisīt pielaides gan cenas gan nepieciešamo atļauju ziņā..

pirms 11 gadiem, 2009.12.08 20:55

suns

Smiekligs tas tirdzins,lai neteiktu vairak.Ja baabas ar leisu lupataam laiz tirgoties Ziemassvetku tirdzinaa,tad jadoma ka pilsetas teeviem tikai iekaseta nauda par vietaam svariiga.Stulbums!!!!Un tas jau nav tikai saja tirdzinaa.Vienu gadu biju ari Skaistkalnee Lieldienu tirdzinaa,tur tas pats.Protams ka augsta nomas maksa atbaida tirgotajus,lai nopelnitu kaut ko tad pasiem atkal jaliek nesamerigas cenas precei,tas nebuut nepievelk pircejus un nesilda Latvijas ekonomiku.

pirms 11 gadiem, 2009.12.07 13:42

mamma

Pilsētai vajadzēja prasīt simbolisku maksu piem. 10Ls, jo pasākums taču bija domāts iedzīvotāju priekam nevis citiem nolūkiem....

pirms 11 gadiem, 2009.12.07 12:04

Visprastākais un banālākais "amatnieku"tirdziņš kāds jebkad redzēts! 5 amatnieki un 45 lupatnieki-tas nav Ziemassvētku tirdziņš!!! Galvenais jau vietas naudu iekasēt!

pirms 11 gadiem, 2009.12.07 10:31

Kārtējo reizi žurnālisti kļūdījušies, tā taču Vecsaules folkloras kopa

pirms 11 gadiem, 2009.12.06 21:48

Papa

Tā arī neatradu tradicionāli ZiemasSvētku karstvīnu vai vismaz ko citu, uz vietas apēdamu. Kaut kādas čekistes gan snaikstījās pa paviljonu 'ķēķu pusi", pārbaudot papīrus: varbūt aizbaidīja labākos piedāvājumus? Ceru, ka nākamgad būs labāk!

pirms 11 gadiem, 2009.12.06 21:41

mamma

Piekrītu, tie tirgotāju stendiņi bija briesmīgi... izņemot amatniekus...

pirms 11 gadiem, 2009.12.06 19:10

Kultūra un izklaide