Ar portatīvo datoru – uz bibliotēku 12

Pagastu publiskās bibliotēkas jau sāk līdzināties sociālajiem centriem, bet informācijas centru statuss saglabājas tikai pilsētu bibliotēkām. Šāds viedoklis ir Vecumnieku novada Skaistkalnes pagasta pārvaldes vadītājai Inetai Skustajai.Daudzus gadus I. Skustā ir bibliotēkas lietotāja un teicami pārzina iestādes specifiku. Sarunā par vietējās bibliotēkas nozīmi iesaistījās arī zemnieku saimniecības īpašniece Jana Vītoliņa un ilggadējā iestādes vadītāja Daiga Jakuška. Bibliotēkā ir pieejams bezvadu interneta pieslēgums, tādēļ ar savu portatīvo datoru Jana ierodas katru dienu, lai kārtotu saimniecības grāmatvedību.  «Interneta pieslēgums bija pirmais, no kā mūsu ģimenei nācās atteikties, lai ekonomētu līdzekļus. Man vajadzēja izvēlēties, vai 20 latus maksāt jaunākā bērna skolas pusdienām vai ceļa izdevumiem vecākajiem bērniem. Protams, ka šīs pozīcijas bija nesalīdzināmi svarīgākas nekā iespēja mājās lietot internetu. Es zināju, ka savu problēmu atrisināšu bibliotēkā. Bezvadu pieslēgums ir viens no svarīgākajiem pakalpojumiem, kas tagad ir brīvi pieejams arī ikvienā lauku bibliotēkā,» uzskata Jana Vītoliņa.  Skaistkalnes pagasta bibliotēku lieto vairāk nekā 450 iedzīvotāju jeb trešā daļa no kopējā skaita. Daiga Jakuška teic, ka beidzamā pusotra gada laikā palielinājies interneta lietotāju skaits, jo daudzi novērtējuši elektronisko maksājumu priekšrocības, bet citi, tāpat kā Jana Vītoliņa, uzņēmējdarbības darījumus izvēlas kārtot bibliotēkā. Par bezvadu interneta pieslēguma izmantošanu, materiālu printēšanu un kopēšanu Skaistkalnes bibliotēkas lietotājiem nav jāmaksā.  Daudzi pastāvīgie klienti ierodas, lai izlasītu jaunākos preses izdevumus. To klāsts ir visai plašs. Laikrakstu un žurnālu abonēšanai tiek izmantoti Vecumnieku novada budžeta līdzekļi, bet papildus - arī privātpersonu dāvinājumi. Izdevniecības «Santa» galvenā redaktore Santa Anča pērn un šogad Skaistkalnes bibliotēkai ir pasūtījusi astoņu nosaukumu žurnālus un uzdāvinājusi vērtīgu grāmatu kolekciju. Pašas izdoto laikrakstu «Pavardiņš» bibliotēkai sūta arī novadniece Dzintra Šulce.  Pirms Vecumnieku novada budžeta pieņemšanas Daiga Jakuška raizējās, vai bibliotēkas finansējums netiks krasi samazināts. Par laimi, tā nav noticis, jo ir piešķirta gandrīz visa plānotā summa. Tas ir svarīgs faktors stabilitātes un līdzsvarotas attīstības nodrošināšanai. Vecumnieku novada domes finanšu nodaļas vadītājai Ritai Polei «Bauskas Dzīve» vaicāja, kādi ir galvenie kritēriji līdzekļu sadalei novada bibliotēkām. «Budžets tiek plānots pēc iepriekšējā gada rādītājiem, ņemot vērā arī pagasta iedzīvotāju, bibliotēkas lietotāju skaitu, lasīšanas intensitāti. Bibliotēku vadītāji paši iesniedza pieprasījumus un piedalījās 2010. gada budžeta projekta apspriešanā. Summas, veicot novada budžeta grozījumus, pārskatīsim. Atkarībā no konkrētas bibliotēkas vajadzībām tās var tikt mainītas,» apgalvo Rita Pole.Vecumnieku novada domes budžeta plānotie līdzekļi novada bibliotēkām 2010. gadā   

Jaunu grāmatu iegādei (latos)

Laikrakstu un žurnālu abonēšanai (latos)

Vecumnieku bibliotēka

2368

1300

Skaistkalnes bibliotēka

900

700

Bārbeles bibliotēka

300

450

Beibežu bibliotēka

800

700

Stelpes bibliotēka

700

500

Umpārtes bibliotēka

650

650

Misas bibliotēka

900

922

Valles bibliotēka

600

400

Kurmenes bibliotēka

600

500

Taurkalnes bibliotēka

200

200

Kopā

8018

6322

 Vecumnieku novada domes finanšu nodaļas informācija. 

Pievieno komentāru

Komentāri 12

Kurmeniete

Paldies Daigai par smaidu un laipnību! Lai izturība un veselība Tev!

pirms 10 gadiem, 2010.03.12 13:26

R.I.O

''arī māku lasīt''---ha ha ha:D:))
vajadzeja tev atvert muti!!
Mes savejos Aizstavaam!!
Un ja kkas nepatik ''go *** your self'':@

pirms 10 gadiem, 2010.03.12 09:37

R.I.O

''arī māku lasīt''---ha ha ha:D:))
vajadzeja tev atvert muti!!
Mes savejos Aizstavaam!!
Un ja kkas nepatik ''go *** your self'':@

pirms 10 gadiem, 2010.03.12 09:37

XTC

arī māku lasīt-- tev vajadzetu paris caurumus galvaskausa vel uztaisit, par tadiem vardiem!!!!
ja pats nemaki kadam uzprasit normali, lai palaiz pie datora, ta esi normals i*iots, ja tev kaut kas nepatiks tad ej citur maksat savus st*lbos maksajumus, nevis tagad te nem un telo kkadu lasharu, kurs ir gudraks par parejie!!!!!!
tev skauz, ka pasam naw masiniites ar ko ta varetu izdarit, Daiga jau pietiekami ir stradajusi un darijusi to loti labi!!! Kaut ka neesmu dzirdejis, ka kads nebutu normali apkalpots!!!! Katrs mes nevaram izzilet kas mums bus jadara pec paris stundam, jo katru bridi var notikt kkas negaidits!!
Ta ka paturi savu Kretiinisko viedokli pie sevis un ej meklet citu vietu kur sedet interneta!!!!
DAIGA THE BEST!!!!!

pirms 10 gadiem, 2010.03.12 09:25

R.I.O

''arī māku lasīt" kautkads la6ara!!:p
ir labi ka S-kalne ir biblioteka, vismaz tinji sez te nekaa vazajaas apkaart dzerdami utt...
Biblioteka vienmer ir laba atmosfera ,draugi ar kuriem paplapat!! isak sakot Forsi!!!
Musu Bibliotekare ir VISS LABAKA!!!
Vinja ir loti izpalidziga ,atsauciga---Fors Cilvecinjs...

pirms 10 gadiem, 2010.03.12 09:18

alelujā!

Daiguc, neņem galvā skauģus un ļaunprāšus, tie, kas paši nevar , nespēj vai negrib ir bijuši visos laikos un šaii krīzes periodā jau nu ir sevišķi sarosinājušies lai izgāztu žulti, kas viņos ir pārpārēm! Tava gaišā enerģija un labestība stāv pāri visam sliktajam!

pirms 10 gadiem, 2010.03.12 09:00

arī māku lasīt

cukurūdentiņš! reāli ir tā, ka šaurā garā ( bijušajā koridorā) bezgaisa telpā dirn čupiņa jauniešu, kas tur pārsvarā sp;ēlē savas spēlītes. lai tur ieietu un nokārtotu savu maksājumu malā jāpadzen kāds tīnis.labi, ja ir puslīdz pieklājīgs un tolerants. slavenā bibliotekāre savā darba vietā visbiežāk nav, galvenokārt gonko ar savu vāģīti sev vien zināmās trajektorijās vai ir citā kantorī otrajā stāvā.

pirms 10 gadiem, 2010.03.11 21:06

Papa

Bibliotēkas: reāls iespēju stūrītis. malači! Ja kas, WiFi ir pieejams visās bibliotēkās.

pirms 10 gadiem, 2010.03.11 18:02

Ziemīte

Galvenais jau ir attieksme , es bieži tur esmu un man patīk pie Daigas un tur var justies tā kā mājās un paldies paldies viņai.

pirms 10 gadiem, 2010.03.11 10:04

Andris

Skaistkalnes bibliotekā ir vienmēr patīkami iegriezties, jo Daiga ir saprotoša un izpalīdzīga! Tā turpināt!

pirms 10 gadiem, 2010.03.11 09:31

Jančiks

Kas tad Jana par uzņēmēju??? Smiekli nāk!

pirms 10 gadiem, 2010.03.11 09:01

Kultūra un izklaide