Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

FOTO: Rundālē atzīmē Baltu vienības dienu 1

Svētdienas, 22. septembra, pēcpusdienā Rundāles novada nesen atklātajā multifunkcionālajā centrā risinājās Baltu vienības dienai veltīts sarīkojums «Stīgošana».

Pasākums trīs stundu garumā izvērtās par piesātinātiem svētkiem, tā bija dažādu radošo kultūras izpausmju pārrobežu satikšanās un bagātināšanās ar kopīgo un atšķirīgo. Tā bija svinēšana, kur lepojās ar savējiem un draugiem no Lietuvas. Sarīkojuma saimniece, novada kultūras darba speciāliste Lilita Lauskiniece atklāšanas uzrunā pastāstīja, ka svētku programmai nosaukums «Stīgošana» dots gan simboliskā nozīmē – lai baltu tautas savstarpēji stīgotu, lai stīgotu saknēs un debesīs, gan arī – lai izceltu abu tautu kokles muzicēšanas tradīcijas.

Skatuves fonā visu sarīkojuma laiku mainījās neskaitāmi fotoattēli ar mirkļiem no Rundāles novada daudzveidīgās vides un dabas ainavām, kurus tvērusi vietējā iedzīvotāja Ļena Brazjule. Viņa pastāstīja, ka pēc lielām pārmaiņām savā dzīvē sākusi nodarboties ar fiziskām aktivitātēm dabā. Tad izrādījies, ka ir arī laiks apstāties, pavērties apkārt, ieraudzīt tik daudz skaista un to iemūžināt fotoattēlos. Tagad, skaistumā daloties ar citiem, viņa sacīja: «Esmu rundāliete kopš divu gadu vecuma, šī man ir skaistākā vieta, un esmu Rundāles patriote».

Kā gaišs, priecīgs kontrasts pelēkajām, smidzinošajām debesīm aiz loga – telpu ar lustīgu muzicēšanu pieskandināja kapela «Kapelīte» no Biržu rajona Vabaļņinku kultūras nama. Ar svilpīti skandinātie putnu treļļi brīnišķīgi saskanēja ar Rundāles pavasara ziedoņa attēliem skatuves fonā; skatītāju rindas drīz vien līgojās līdzi kapelas skandētajam ritmam. Priekšnesumus bija atvedusi arī tā paša kultūras nama folkloras kopa «Sallala».

Viesos bija atbraukušas arī mākslinieku grupas no Lietuvas, lai piedalītos izstādes «Baltu zīmes» atklāšanā, kuru vienotā projektā veidojušas Pakrojas, Šauļu un Rundāles gleznošanas studijas «Baltā māja» mākslinieces. Studijas «Baltā māja» vadītāja Laura Matilde Ikerte pastāstīja, ka ar Pakrojas amatiermāksliniekiem un tās vadītāju Laimuti Veļičkieni sadarbojas jau desmit gadus. Viņa atzina, ka izstāde «Baltu zīmes» ir pats labākais kopīgi īstenotais projekts. Interesants un izzinošs bijis radīšanas process – bija iespēja izprast atšķirīgo gan pašu mākslinieku izteiksmes valodā, gan daudz uzzināt par atšķirīgo un kopīgo baltu zīmēs.

Vienības dienu pasākumā multifunkcionālajā centrā tika atklāta arī ceļojoša interaktīva izstāde «Izgaismo Latviju!», kurai ceļavārdus sacīja Imanta Ziedoņa muzeja pārstāve Žanete Grende. Viņa pastāstīja, ka muzejs īstenojis dzejnieka ideju – kājām pa robežu apiet apkārt Latvijai 1836 km garumā. Tā tapis projekts «1836», kas sācies 2016. gadā Kolkā, turpinājās ar 43 pārgājienu sēriju sadarbībā ar 43 pierobežas pašvaldībām – arī Rundāles, tas īstenots triju gadu laikā. Tagad tapusī izstāde iekļauta Latvijas kartes formā ar digitāliem fotomirkļiem, kas fiksēti pārgājienu laikā, audioierakstiem ar tur dziedātām dziesmām; izstādei ir arī video pielikums. Izstāde Rundālē būs apskatāma līdz 7. oktobrim.

Īpašu muzikāli meditatīvu baudījumu svētku dalībniekiem sagādāja mūziķu duets no Cēsīm «Stīgotājas». Pasākuma vadmotīva sakritība ar dueta nosaukumu piešķīra notikumam teju maģisku noskaņu. Ar skaņu un mūzikas improvizāciju, kā sacīja pašas mākslinieces, izveda klausītāju cauri savai un mūsu kopējai pasaulei, gūstot mieru un prieku.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Christy Walton

Meklējat aizdevumu konsolidācijas aizdevumu, nenodrošinātus aizdevumus, biznesa aizdevumus, hipotēku kredītus, automašīnu aizdevumus, studentu kredītus, personiskos aizdevumus, riska kapitālu utt.! Es esmu privāts aizdevējs, es sniedzu aizdevumus uzņēmumiem un privātpersonām ar zemu un saprātīgu procentu likmi 2%. Sūtīt uz e-pastu: christywalton355@gmail.com

pirms 5 mēnešiem, 2020.01.24 11:07

Kultūra un izklaide