Iespēju atrast savu meistaru Bauskā un Ceraukstē izmanto daži 6

Apmeklējot meistardarbnīcas Bauskā un Ceraukstē, nedēļas nogalē no 30.marta līdz 1.aprīlim mūspuses ļaudis varēja piedalīties Latvijas akcijā «Satiec savu meistaru!». Akciju rīkoja Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centrs. Zemgalē meistardarbnīcas vēl bija Dobeles, Jelgavas un Jēkabpils novadā.Bauskas bērnu un jauniešu centra mākslas un amatniecības centrā «Bauskas skapis» 30. martā darbojās piecas meistardarbnīcas. Varēja izmēģināt roku smalku mežģīņu darināšanā jeb knipelēšanā, grāmatu atjaunošanā, rotaļlietu gatavošanā no koka un ādas, kā arī gūt pirmās iemaņas podniecībā, stāsta metodiķe Ilze Krieviņa. Tā bija laba iespēja uzzināt ko jaunu un papildināt zināšanas. Diemžēl to izmantoja ļoti maz cilvēku. Bauskas centrā 30. martā sastaptie nezināja, ka šāda akcija notiek.Čaklākie mācekļi «Bauskas skapī» bija Bauskas 2. vidusskolas skolēnu folkloras grupas dalībnieki, kuri pēc tam dziedāja saviem meistariem. Sanita Behmane-Baibakova stāsta, ka knipelēšana Latvijā bijusi pazīstama jau pirms tamborēšanas. Viņa to apguvusi Purvciema amatniecības vidusskolā un stāsta, ka dažu novadu tautas tērpu aubīšu un priekšautu izrotāšanā jau senatnē izmantotas knipelētas mežģīnes, tās daudzviet iešūtas arī spilvendrānās. Vērojot darbošanos ar knipeļkociņiem, šķiet, ka nepieciešama izcila veiklība, taču Sanita attrauc, ka varētu to darīt pat aizvērtām acīm, strādājot ar datoru viņai vajagot lielāku pacietību. Aptvert, kā mežģīne top knipelējot, 30. martā mēģināja Oksana Bartkeviča, Anna Cvetkova un Alla Latūna. Kā saglābt mīļāko pasaku vai pavārgrāmatu, kura «izlasīta no vākiem» laukā, mācīja Ieva Bronko-Pastore. Pētera Ozola kokamatniecības darbnīcā mācekļi bija puiši. Jau iepriekš izzāģētām putnu figūrām zēni veica pēcapstrādi ar vīli. Iespējams, ka ne viens vien meistardarbnīcu dalībnieks papildinās Bērnu un jauniešu centra pulciņu apmeklētāju pulku. Ceraukstes pagastā meistari bija atrodami Bražu ģimenes mājā «Turki». Māris Braže savā rotkaļa darbnīcā 31. martā un 1. aprīlī rādīja, kā top latviskās rotas. 30. marta rīta cēlienā latviskas rotaļas un spēles Elīna Kūla-Braže ierādīja pirmsskolas iestādes bērniem. Vakarpusē tautas namā meistardarbnīcā «Ceraukstes dziesmas», folkloras grupas «Laukam pāri» dalībniekiem Elīna Kūla-Braže stāstīja par Ceraukstes pusē skandētajām dziesmām, kuras pierakstījis Emilis Melngailis un citi folkloras vācēji.Šī pasākuma mērķis ir sekmēt Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanu, izcelt meistarus un viņu unikālās prasmes, kā arī stiprināt mūsu identitātes un vērtību apziņu. Tādu informāciju sniedz Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centrs.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Vārds virsrakstā - "daži" ir stipri pārspīlēts

pirms 9 gadiem, 2012.04.02 23:23

Pasākuma nolikumā pēc veselas virknes ilgtermiņa nostādnēm, mērķiem, uzdevumiem un norises formām nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanai ir virkne ar noteikumiem pašiem meistariem. Lūk gabaliņš no pasākuma nolikuma:

6.2. Dalībniekiem jānodrošina:
6.2.1. Meistara dalība Pasākumā šī nolikuma 2.2. punktā noteiktajā laikā;
6.2.2. Pasākuma norises vieta un tās materiāli tehniskais aprīkojums, atbilstoši Meistara pārvaldītās prasmes specifikai un plānotajai mērķgrupai, kas piedalīsies Pasākuma norisēs, kā arī atbilstoši izvēlētajai Pasākuma formai;
6.2.3. Pasākuma norišu dokumentēšana un Meistara aptaujas lapas aizpildīšana saskaņā ar šī nolikuma pielikumu Nr.2 (ieteicamā forma);
6.2.4. iespēju robežās video un/vai audio materiāls (var būt arī amatiera darbs), kurā dokumentētas Meistara zināšanas un prasmes, tehnika, instrumenti, apmācības process, u.tml.
6.3. Pasākuma noslēgumā Dalībnieks ir aicināts aizpildīt un nosūtīt Pasākuma rīkotājam Pasākuma izvērtēšanas anketu saskaņā ar šī nolikuma pielikumu Nr. 3.
6.4. Dalībnieks Pasākuma norisēs piedalās un īsteno tās par saviem līdzekļiem.

Tā tik vien šķiet, ka ja meistars ir kaut ko iemācījies, apguvis vai prot, tad ir pašsaprotami, ka viņš vēlas visā dalīties, pie kam, PAR SAVIEM LĪDZEKĻIEM! Brīnums gan, kāpēc meistari "nelauž krēslus" piesakoties....
Vienīgais gandarījums- esi piedalījies :)

pirms 9 gadiem, 2012.04.02 20:10

Guntis

Tag ta nu baigie MEISTARI vieni vieniigi rokdarbnieku pulcini un kaut kaadi dziedaataaji.
Taadi gan radiis daudz materialaas veeriibas !!!!!!!!
Manaas aciis meitars ir kaartiigs sava darba prateejs un dariitaajs .

pirms 9 gadiem, 2012.04.01 23:24

meistars

Mūs laikam uzskata par muļķiem tas kultūrizglītības centrs,savāc visu naudu sev,tāpēc arī passākums ir izgāzies,neinteresants,izbraukt gribēja uz amatnieku pleciem!

pirms 9 gadiem, 2012.04.01 22:12

Kultūra un izklaide