Pļaujas svētki Ausekļu dzirnavās pulcē simtiem interesentu 4

Bārbeles pagasta Ausekļu dzirnavās 8. septembrī Pļaujas svētkos saimnieks Mārtiņš Mediņš sagaidīja vairākus simtus talcinieku, pircēju un pārdevēju. Īsti rudenīgā, saules un vēja glāstītā laikā te notika lauku darbu demonstrēšana, skanēja dziesmas un lati pārdevēju makos.«Te kā vienmēr ir lieliski. Braucu ar mazbērniem, jo te viņi var labāk saprast, kā rodas tās preces, ko ikdienā pērkam veikalā. Piecgadīgajam Paulam bija atklājums, ka kartupeļi, kurus pavasarī kopā sastādījām vagā, tagad ir izauguši daudz vairāk,» prieku par iespēju izzināt lauku darbus neslēpj Indra Valciņa no Rīgas. Tieši to «Bauskas Dzīvei» norāda M. Mediņš: «Esmu ļoti priecīgs ne tikai par apmeklētājiem, bet arī amatniekiem, kuru šogad ir vairāk kā citkārt. Tas ir šī pasākuma, šis vietas uzdevums – saglabāt latvisko lauku darbu kultūru, iepazīstināt cilvēkus ar to. Ne jau visi atgriezīsies pie zirga arkla, tomēr cilvēkiem ir jāzina lietu dabiskā norise, kā izaug kartupeļi, kā no liniem rodas audums.»Lauku darbu izzināšana un iesaistīšanās tajos bija viens no uzdevumiem, ko Pļaujas svētkos Bārbelē veica vairāki desmiti Zemgales mazpulcēnu. Latvijas mazpulku padomes priekšsēdētāja Ilze Kļava «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka šeit ieradušies septiņu Zemgales mazpulku vienību bērni. Katram no viņiem jāveic desmit darbiņi. «Te tiešām ir ideāla vieta skolēniem, kur iepazīt un izmēģināt lauku darbus,» vērtē I. Kļava. Neretas vidusskolas 7. klases audzēknis Henriks Pūpols to arī dara un nebaidās ķerties klāt arklam. Zirgs gan ir nedaudz tramīgs, arklu puisim neizdodas stingri noturēt, aršana īsti nesokas. «Pārāk daudz cilvēku, zirgs negribēja klausīt. Ar arklu aris esmu mājās, viegli nav, bet man patīk,» tā skolnieks no Neretas. Mazpulcēns no Penkules Mārtiņš Dombrovskis savukārt ieinteresēts linu vērpšanā. Agnese Cirkina no Aizkraukles puikam ierāda šo darbu, kas izrādās nav nemaz tik viegls, taču diezgan interesants. 27 gadus vecais baušķenieks Endijs Līdaka to pašu teic par pļaušanu. Viņš bērnībā ir pļāvis trušiem zāli, tādēļ šeit ar prieku ņem rokās izkapti un ar slaidu vēzienu nogāž auzu vālu. «Interesanti atcerēties bērnību,» spriež jaunietis. Viņam piekrīt nu jau sirmā Rita Grīnberga no Mazzalves: «Jaunībā daudz nācies pļaut un tās iemaņas neaizmirstas. Šitai izkaptij bija viegls kāts, labs asmens, nebija grūti pļaut.»Pēc rudens darbu iemēģināšanas Pļaujas svētku apmeklētāji varēja turpināt iepazīt dažādus darba rīkus, iegādāties tuvāku un tālāku ceļu mērojušo amatnieku un mājražotāju darinājumus. Baušķenieks Haralds Kampiņš bija atvedis mājās gatavotos vīnus. Pircēji labprāt smeķēja dziru no bērzu sulām, pirka rabarberu vīnu. Daudzi apmeklētāji no svētkiem devās projām ar pilnām somām un groziem.Pļaujas un Sējas svētkus ik rudeni un pavasari rīko Mediņu ģimene, sadarbojoties ar amatu meistariem, Vecumnieku novada kultūras iestādēm un mazpulkiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Ivars Kalada

Pirmo rezi piedalījos ar zivju produkciju šai pasākumā, liels paldies, un veiksmi tūrpmāk Martiņam par atsucību, palīdzību. lai turmpāk vis izdodās, un veicās.

pirms 8 gadiem, 2012.09.10 13:54

bauska

Fantastisks pasākums-līdz šim nebija iespējas apmeklēt! Lieliska vieta, laiks un daudz smaidīgu ļaužu! Kartupeļu pankūkas bija lieliskas! Maizīte garšīga un šmakovka stipra! Lai veselība un daudz jaunu ideju turpmākajiem projektiem, Mārtiņ!

pirms 8 gadiem, 2012.09.10 13:16

Apmeklētāja

Liels paldies Mārtiņam par tik labi noorganizēto pasākumu, padomāts gan par lieliem, gan par maziem, tik jauki, ka arī bērni varēja piedalīties lauku darbos, vīt, kalt, kratīt kartupeļus, meitenes mazgāt un izgriezt veļu, pajāt ar zirgiem, ar poniju. Un kāds burvīgs aromāts nāca no ceptuves, varēja visu pagaršot. Un kur vēl TĀ BURVĪGĀ PUTRA, nu dieviīgi.
Paldies visai Mediņa kunga ģimenei.

pirms 8 gadiem, 2012.09.10 11:26

Inita

Paldies Mārtiņam par lielo uzņēmību un ieguldīto darbu. Arī mums-lauciniekiem-bija interesanti atcerēties senos lauku darbus un darba rīkus.Bērniem bija ārkārtīgi interesanti.
Arī laiks bija jauks un viss pasākums bija burvīgs. Paldies!

pirms 8 gadiem, 2012.09.10 09:21

Kultūra un izklaide