Akcijā «Izdaiļo valodu!» aicina iesūtīt vārdus

Pērn 18. novembrī noslēdzās pirmā valodas daudzināšanas akcija «Mans latviskākais vārds», un tajā iesniegtie vārdi šī gada februārī apkopoti grāmatā (https://heyzine.com/flip-book/e6f4e3af1f.html). Turpinot sākto valodas bagātību cildināšanu, 21. februārī, Starptautiskajā dzimtās valodas dienā, Latviešu valodas aģentūra sāka akciju «Izdaiļo valodu!», kurā aicināts piedalīties ikviens grāmatu lasītājs Latvijā un pasaulē, informē Ieva Vāvere, Latviešu valodas aģentūras projektu koordinatore.

Jau izsenis zināms, ka daiļliteratūra ir nozīmīgs avots ne tikai jūtu pasaules, bet arī valodas bagātināšanai. Akcijā «Izdaiļo valodu!» aicinām iesūtīt interesantus, neparastus un emocionāli piesātinātus vārdus, kas rasti latviešu oriģinālliteratūrā vai latviski tulkotajos daiļdarbos. Akcijas mērķis ir ne tikai rosināt lasīt, bet arī vienuviet apkopot spēcīgus, nozīmīgus, daiļus vārdus, kam jau ir sava stabila vieta valodā, kā arī jaundarinājumus, kas piešķir unikalitāti kādam izteikumam vai domai. Iespējams, valodā atsāksim lietot kādu aizmirstu vārdu, uzspodrināsim jau plašāk zināmus vai rosināsim radīt jaunus. Izvēlētos vārdus iespējams iesniegt vietnē https://vards.valoda.lv, rosina I. Vāvere.
Daiļdarbos – prozā, dzejā, dramaturģijā vai liroepikā – atrastos vārdus, kas izdaiļo valodu, akcijas dalībnieki var iesniegt Latviešu valodas aģentūras vietnē vards.valoda.lv, kur iespējams arī pamatot savu izvēli. Vārds jāiesniedz kopā ar plašāku kontekstu (citātu), norādot daiļdarba autoru, nosaukumu, izdevuma gadu un lappusi, kurā vārds atrodams. Ja avots brīvi pieejams elektroniski, jāpievieno saite uz vārda atrašanās vietu konkrētajā vietnē, norādīts mājaslapā https://vards.valoda.lv.
Sākot ar 22. februāri, tiks publicēti sabiedrībā zināmu personu stāsti par viņu izvēlētajiem daiļajiem vārdiem, tie būs skatāmi interneta vietnē https://vards.valoda.lv, kā arī Latviešu valodas aģentūras sociālo tīklu vietnēs. Pirmais ar savu stāstu jau dalījies Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs, literatūrzinātnieks, rakstnieks Arno Jundze (https://www.youtube.com/watch?v=yAcP1AZVnsQ&feature=emb_logo).

Akcija norisināsies no 21. februāra līdz 4. maijam.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē