Aprit divi gadi kopš traģēdijas Zolitūdē 1

Šodien, 21. novembrī, aprit divi gadi kopš Zolitūdē notikušās traģēdijas, kad Priedaines ielā 20, sagrūstot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Lielveikals iegruva plkst.17.44. Šī traģēdija kļuva par lielāko Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.

Saistībā ar traģēdiju pašlaik izskatīšanai tiesā ir nodota apjomīga krimināllieta, kurā iesaistīti 263 cietušie, deviņi apsūdzētie un trīs prokurori, kā arī vairāk nekā 140 liecinieki un vismaz desmit eksperti. Lietas materiāli ir apkopoti 80 sējumos, to skatīs trīs tiesneši un viens rezerves tiesnesis. Lietā pieteiktas kompensācijas 155 miljonu eiro apmērā. Pirmā tiesas sēde notiks Ķīpsalas hallē 8.decembrī plkst.10.

Dažādos ekspertu sniegtajos atzinumos iepriekš norādīts, ka traģēdija varētu būt notikusi, jo būvniecības procesā pieļautas rupjas kļūdas slodžu noteikšanā uz pārseguma konstrukciju, kā arī jumta nesošo kopņu apakšējās joslas savienojošajam mezglam aprēķināta un izprojektēta nepietiekama nestspēja.

Viena ar Zolitūdes traģēdiju saistīta krimināllieta jau tikusi izskatīta. Izmeklējot traģēdiju, policija atklāja viltotus būvniecības dokumentus. Par to 2014.gadā prokuratūra kāda uzņēmuma dibinātājam piemēroja 1920 eiro naudas sodu.

Dažādās tiesās pašlaik tiek izskatītas arī 13 Zolitūdes traģēdijas civillietas, kurās kopējā prasību summa pārsniedz 635 miljonus eiro. Starp prasītājiem ir bojāgājušo ģimenes, cietušie un tuvinieki, bet starp atbildētājiem dominē "Maxima Latvija", "Homburg Zolitude" un "Tineo".

Šogad darbu pabeigusi arī Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisija, nosaucot septiņas politiski un morāli atbildīgās personas, kā arī secinot, ka pie traģēdijas, iespējams, novedusi valsts un pašvaldību īstenotā politika būvniecības jomā.

Sestdien notiks vairāki piemiņas pasākumi, tostarp tiks atklāts pagaidu memoriāls sagruvušā lielveikala "Maxima" vietā un prezentēta grāmata "Atceries Zolitūdi", kurā apkopoti traģēdijā cietušo un viņu tuvinieku stāsti.

Grāmatu izveidoja biedrība "Zolitūde 21.11.", kurā apvienojušies traģēdijā cietušie un viņu tuvinieki. Arī pagaidu memoriāla risinājumu izvēlējās biedrība.

Aģentūras LETA mājaslapā aplūkojama detalizēta infografika par to, kādi secinājumi izdarīti un kas mainījies divos gados pēc Zolitūdes traģēdijas: http://www.leta.lv/info_graphic/tragedija-zolitude-pec-diviem-gadiem

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Sliktais prorabs

Man ir interese! Perkē sadalīja kopni divās daļās? Tikai tāpēc,ka atvest nevar! Tas ir krusts uz visiem celtniekiem!

pirms 5 gadiem, 2015.11.22 10:33

Latvijā un pasaulē