Ar virsdiriģentu un virsvadītāju godināšanu oficiāli atklāj Dziesmu svētku nedēļu

Ar virsdiriģentu, Goda virsdiriģentu, virsvadītāju un Goda virsvadītāju godināšanu svētdien tika oficiāli atklāta XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI deju svētku nedēļa.
Uzrunājot pasākuma dalībniekus, Valsts prezidents Raimonds Vējonis sacīja, ka Dziesmu svētki ir latviešu nacionāls identitātes sastāvdaļa, tāpēc virsdiriģentiem un virsvadītājiem ir īpaša loma ne tikai sargāt svētku ideju, bet attīstīt arī nākotnē.

"Dziesmu un deju svētki ir mūsu kultūras krāšņākā rota. To veido tūkstošiem cilvēku, kas patiesi tic dziesmas un dejas spēkam un ik dienu ir gatavi par to iestāties. Starp tiem virsdiriģents un virsvadītājs ir īpaši amati, ko nevar izlozēt vai nopirkt. Māksla pati izvēlas labāko no labākajiem," pauda prezidents.

Viņš novēlēja, lai nākamā nedēļa ir visas tautas svētki, kas izskan pasaulē un iedvesmo nākamajām simtgadēm.

Kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) uzsvēra, ka šie Dziesmu svētki ir veltīti valsts simtgadei un noteikti būs spēcīgākais svētku svinēšanas notikums. Viņa pauda, ka Dziesmu svētku tradīcijas ļauj mums vistuvāk pieiet savai zemei, savai tautai un katram pašam sev. Ministre teica, ka šajos svētkos no visas sirds veidosim ideālu Latviju, un mudināja šo sajūtu saglabāt arī ikdienā.

Kopumā pasākuma godinātas 48 personības, kas ir rūpējušās par tradīcijas un latviešu nacionālās identitātes saglabāšanu. Dziesmu svētku parkā īpašas muzikālas ceremonijas laikā viņiem svinīgi tiks pasniegtas īpašas goda zīmes - rozetes, kas svētku nedēļas laiku rotās meistaru tērpus.

Godināto koru Goda virsdiriģentu vidū ir Jānis Erenštreits, Andrejs Jansons, Juris Kļaviņš, Jēkabs Ozoliņš, Arvīds Platpers, Edgars Račevskis un Jānis Zirnis. Atzinību saņēma arī koru virsdiriģenti Kaspars Ādamsons, Aira Birziņa, Gints Ceplenieks, Ivars Cinkuss, Agita Ikauniece, Mārtiņš Klišāns, Sigvards Kļava, Māra Marnauza, Andrejs Mūrnieks, Māris Sirmais, Ints Teterovskis, kā arī Ilze Valce un Romāns Vanags.

Tāpat godināti deju Goda virsvadītāji Marga Apsīte, Taisa Aruma, Elga Drulle, Ingrīda Edīte Saulīte, Rita Spalva un Uldis Šteins. Vienlaikus goda zīmes saņēma arī deju virsvadītāji Agris Daņiļevičs, Ilmārs Dreļs, Jānis Ērglis, Taiga Ludborža, Ilze Mažāne, Zanda Mūrniece, Jānis Purviņš, Gunta Skuja, Dagmāra Bārbale un Selga Apse.

Savukārt starp godinātajiem pūtēju orķestru Goda virsdiriģentiem ir Vilis Kokamegi un Raimonds Igolnieks, bet pūtēju orķestru virsdiriģentu vidū goda zīmes saņēma Raitis Ašmanis, Guntis Kumačevs, Artūrs Maculēvičs, Jānis Puriņš, Egons Salmanis un Pēteris Vilks.

Godināšanas ceremonijā nepiedalījās koru Goda virsdiriģente Terēzija Broka, deju Goda virsvadītāja Ieva Adāviča un deju Goda virsvadītāja Skaidrīte Darius.

Vēlāk, plkst.14, Rīgā norisināsies XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI deju svētku dalībnieku gājiens.

Dalībnieku gājiens sāksies pie Brīvības pieminekļa un noslēgsies Brīvības un Stabu ielu krustojumā, pēcāk dalībniekiem dodoties uz Svētku kvartālu (Skonto stadionu). Svētku dalībnieki gājienā dosies noteiktā secība - pirmie kustību uzsāks Vidzemes novadu kolektīvi, kuriem sekos Kurzemes, Zemgales, Sēlijas, Latgales, diasporas un Rīgas kolektīvi. Gājiena noslēgumā dosies arī svētku organizatori.

Svētku kvartālā no plkst.14.30 līdz 21 notiks īpaša svētku atklāšanai veltīta programma, kurā dienas gaitā uzstāsies Ģirts Ķesteris, Gints Andžāns, Olga Dreģe, Gints Grāvelis, Ērika Eglija, Edgars Pujāts, Artūrs Skrastiņš, Gundars Grasbergs, Maija Doveika, Sarmīte Rubule, Kristaps Rasims, Ilona Bagele, Varis Vētra, Rēzija Kalniņa, Madara Botmane, Jānis Paukštello, Ieva Segliņa, Mārtiņš Egliens, "Imanta Dimanta", "Laimas muzykanti", "Rīgas danču klubs", "Tautumeitas" un "Raxtu raxti". Programmas noslēgumā notiks īpašs svētku atklāšanas koncerts - "Dzimšanas dienas koncerts", kas paredzēts to dalībniekiem.

Kā ziņots, līdz 8.jūlijam Rīgā norisinās XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki, kas šoreiz notiek Latvijas valsts simtgades zīmē.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē