Ārkārtējo situāciju Latvijā pagarinās līdz aprīlim 19

Otrdien Ministru kabineta un Krīzes vadības padomes kopsēdē panākta vienošanās ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināt līdz 6.aprīlim, mediju pārstāvjus informēja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, ārkārtējā situācija tika izsludināta 2020.gada 9.novembrī. Ārkārtējās situācijas laikā ir noteikta virkne ierobežojumu.

Veselības ministrija (VM) otrdien valdības un Krīzes vadības padomes kopsēdē piedāvāja risinājumu, ka ārkārtējo situāciju varētu izbeigt, ja saslimstība ar Covid-19 samazinātos trīs reizes.

Sēdes laikā tika pieņemts zināšanai VM sagatavotais informatīvais ziņojums par Covid-19 izplatības risku novērtējumu un uz tiem balstītu lēmumu pieņemšanu par piesardzības un drošības pasākumu ieviešanu. Tiesa, ministrijai tika uzdots to pilnveidot.

Ziņojumā VM rosinājusi ieviest jaunu Covid-19 izplatības vadības risku stratēģiju, aizvietojot līdzšinējo pieeju ierobežojumu pārskatīšanā ar "luksofora principu", proti, nosakot četras epidemioloģisko rādītāju grupas, atbilstoši kurām tiek noteikti ierobežojumi.

Pašlaik Latvija atrodas pirmajā jeb tumši sarkanajā kategorijā, jo 14 dienās reģistrēti vidēji 561,26 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

No VM priekšlikuma izriet, ka ārkārtējā situācija valstī būtu saglabājama tik ilgi, kamēr Latvija atrodas tumši sarkanajā kategorijā, bet ārkārtējā situācija būtu atceļama tiklīdz Latvija nonāktu otrajā jeb sarkanajā kategorijā, vienlaikus nedaudz mīkstinot atsevišķu ierobežojumus.

Otrā jeb sarkanā kategorija paredz, ka valstī joprojām ir augsta Covid-19 riska situācija, bet 14 dienu saslimstība būtu robežās no 100 līdz 200 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Šajā gadījumā varētu nedaudz mīkstināt pulcēšanās ierobežojumus, varētu nedaudz atvieglot tirdzniecību, atļaut individuāla sporta nodarbības iekštelpās, pakāpeniski atjaunot klātienes mācības, atļaut apmeklēt sabiedriskās ēdināšanas vietas.

Trešā jeb oranžā kategorija paredz, ka valstī ir vidēja Covid-19 riska situācija, bet 14 dienu saslimstība nokristos no 20 līdz 100 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Šajā fāzē varētu vēl vairāk mīkstināt ierobežojumus, tostarp atļaujot pulcēties, tirgoties, darboties kultūrvietām, sporta nodarbības iekštelpās.

Beidzamā jeb zaļā kategorija iestātos zema riska situācijā, kas būtu, ja 14 dienu kumulatīvā saslimstība ar Covid-19 nokristos līdz 20 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Šādā situācijā būtu iespējams atgriezties pie ikdienas dzīves ar nelieliem ierobežojumiem.

Ziņojumā VM norādīja, ka ir jāturpina esošie piesardzības un drošības pasākumi, līdz tiek sasniegts 14 dienu kumulatīvās saslimstības ar Covid-19 rādītājs zem 200 uz 100 000 iedzīvotājiem. Tāpat jāveic situācijas novērtējums reizi trijās nedēļās, lai apzinātu noteikto piesardzības un drošības pasākumu efektivitāti un lemtu par to pārskatīšanu.

Lemjot par piesardzības un drošības pasākumu pārskatīšanu, VM rosina ņemt vērā, ka piesardzības un drošības pasākumu mazināšanas iespējas ir saistītas ar to, cik lielā mērā izdodas novērst Covid-19 ievešanas riskus no ārvalstīm.

Tāpat, lemjot par piesardzības un drošības pasākumu mazināšanu, prioritāri ieteikts veikt pasākumus, lai uzlabotu izglītības pakalpojumu pieejamību bērniem.

VM ziņojumā norāda, ka arī turpmāk ir jāstiprina pasākumi pret Covid-19 ievešanu no ārvalstīm un izplatību valsts teritorijā, aizliedzot maznozīmīgus ceļojumus un ieviešot pienākumu ceļotājiem deklarēt ceļojuma mērķi. Tāpat rosināts pārskatīt un samazināt personu grupas, kam ir noteikti izņēmumi Covid-19 testa veikšanai un pašizolācijai, ieceļojot Latvijā.

Attiecībā uz ceļošanu VM arī iesaka pastiprināt atbildību un kontroli par "Covidpass" aizpildīšanas kvalitāti un to, kā ieceļotāji ievēro noteiktās pašizolācijas prasības.

VM arī iesaka nekavējoties pastiprināt atbildību un kontroli par epidemioloģiskās drošības prasību neievērošanu. Ministrija aicina īpašu uzmanību pievērst izolācijas un mājas karantīnas prasību neievērošanai, piesaistot valsts un pašvaldības policiju, kā arī paredzot iespējas inficēto personu piespiedu izolācijai, ja tiek pārkāptas izolācijas prasības.

Tāpat rosināts pastiprinātu uzmanību pievērst piesardzības un drošības pasākumu neievērošanai sabiedriskās vietās un pakalpojumu sniegšanas vietās.

Vienlaikus VM norāda, ka gadījumā, ja tiks stiprinātas prasības ceļošanai un epidemioloģiskās drošības uzraudzība, tad arī varētu lemt par nelielu piesardzības un drošības pasākumu mazināšanu, stabilizējoties epidemioloģiskajai situācijai. Respektīvi, ja, nesamazinoties veikto Covid-19 testu skaitam, būs novērojama saslimstības samazināšanās vismaz par 10% un nepieaugs stacionēto pacientu skaits.

Šādā gadījumā varētu atjaunot klātienes mācības, sākot ar 1.-2.klases skolēniem, un individuālām konsultācijām skolas vecuma bērniem, kas pakļauti sociālās atstumtības riskam. Savukārt turpmākajā periodā, ja epidemioloģiskā situācija nepasliktinās un to pieļauj, varētu lemt par klātienes mācību paplašināšanu skolas vecuma bērniem, ņemot vērā izglītības prioritātes un piesardzības pasākumu nodrošināšanas iespējas.

Tāpat, stabilizējoties epidemioloģiskajai situācijai, varētu pārskatīt ierobežojumus tirdzniecības nozarē, ieviešot drošas tirdzniecības konceptu, proti, atceļot klātienes tirdzniecībai atļauto preču sarakstu, nosakot konkrētus pienākumus tirdzniecības vietām, lai tiktu kontrolēts cilvēku skaits tirdzniecības vietā, kā arī nosakot konkrētu pienākumu tirdzniecības vietām kontrolēt epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanu.

Tāpat būtu nosakāms aizliegums reklamēt klātienē iegādājamās preces, kā arī noteikt atbildību, kontroles un soda mehānismus tirdzniecības vietām par epidemioloģiskās drošības prasību neievērošanu

Pievieno komentāru

Komentāri 19

aga

gan jau pecak pagarinaas lidz junijam. ka ieprišgad.

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.02 23:42

Viedoklis.

1-2 klase klātienē ar maskām, vai pašvaldība nodrošinās bērniem masku maiņu ik pēc 2 h.? Diezvai mūsu bērni ir tik disciplinēti kā ķīnas bērni un negramstīs maskas ar rokām, viens otram tās nraustīs? Vai arī bērni sāks slimot un problēma būs atrisināta?

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.03 07:16

Budzis

Un ko mēs varam izsecināt no tā ka šeit bērni ir lielāki mežoņi nekā kaut kādā vēl nesen bijušā jaunattīstības valstī...?

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.03 10:49

mia

Bērni sen jau slimo, jau pirms Ziemassvētkiem slimoja, tikai, cik saprotu, viņiem neviens testus netaisa, tā nu nezina, ar ko viņi slimo.

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.03 20:06

jupsis

Mājsēde turpinās. Tai meiča, kas Bauskā jau nopelnījusi 5000 EUR soda naudu, būs iespēja paaugstināt likmes:)

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.03 10:59

Jurka

Meičai ir 6 tūkst, džekam 4.
Savukārt par mājsēdi nekas nav teikts, rīt redzēs, ko oficiāli nolems. Negribu ticēt, ka to līdz aprīlim vilks līdzi..

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.03 12:07

Treknie K-ronas gadi

Vajag ciešāk savilk jostas, tas ir maskas..

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.03 14:57

Joriks

Mājsēde viņierm iepatikusies, tāpēc to arī vilks garumā.

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.03 17:01

Joriks

Vasara norakstīta un iespējams viss gads jo saslimstība nemazinās un aug atkal. apsveicu visus, kas fano par ierobežojumiem.

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.03 17:02

jānis

Neviens nefano,bet cita varianta jau nav....cilveki mirst

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.03 19:14

Joriks

Piekritu un man vair';ak žēl tos cilvēkus kas nomirst un tiesam lai atrak tas beidzas viss posts.

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.03 23:09

kasis

Ja mes paskatamies katra gada statistiku,tad var redzet ka ir 4 sezonas vilni kad cilveki slimo.Sakas septembri pirmais,tad otrais decembris,tresais vistrakakais janvaris februara sakums,tad kritas un tad pedejais marta.Taa ir noticis ar gripu katru gadu,a mums pasniedz nezin ko.ja nemaldos 2018 gada tika hospitalizeti 2000 gripas slimnieku,oficali to var atrast interneta.Covids taa pati gripa ir tikai mums pasniedz nezin kadas sausmas.Ar katru gadu gripas slimnieku pieauga,bet tagad peksnji gripa pazudusi.

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.04 16:36

Kā tad i

Nesen bija ziņas, ka bērni, saslimstot ar kovidu, pēcāk ilgstoši ārstē iekšējo orgānu komplikācijas. Nu vairs to nepopularizē, lai tik iet uz skolu viegli izslimo (ja paveicas).
Nu jau iegājušās mācības kaut cik pat sakarīgi attālināti, atkal ko maina. Un kas pasargās pedagogus, ja tā slimība ir briesmīga. Kā tad ir ar to slimošanu bērniem? Vācijā vel aizvien attālināti visi turpina mācīties.

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.03 17:04

jorikam

kam tev vasara??ja tu te soc tīklos pavadi laiku,kāda tev atšķirība ir vasara vai ziema???

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.03 18:07

Skolnieciņš no svētmeža

Kovid-19 (covid-19) sērga mūsu valstī ilgst jau apmēram gadu. Diemžēl kovid-19 sērga pagaidām nav uzveikta. Ministru kabinets ir pagarinājis ārkārtējo situāciju līdz 6. aprīlim. Respektēsim šo valdības lēmumu. Cienīsim mūsu valdību. Neļausimies panikai un drūmām domām. Būsim saprotoši un iecietīgi pret mūsu politiķu lēmumiem. Šie ārkārtējās situācijas ierobežojumi ir domāti, lai pasargātu sabiedrību no inficēšanās ar SARS-CoV-2 vīrusu. Valdība rūpējas par mums. Saglabāsim cerību savās sirdīs. Uzvilksim kaklā pīlādžogu krelles. Iedegsim uz galda māla svečturī zaļu svecīti par godu Dabas Mātei. Lūgsim visvarenās Dabas Mātes svētību. Lūgsim Dabas Māti, lai Dabas Māte sniedz mums labu veselību un spēku pārvarēt šo krīzi! Lai Dabas Māte mūs svētī!
Ar mīlestību un saticību, Skolnieciņš no svētmeža [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
Latvju Dievi mūžam viedi.
#DabasMāte #rituāli #buršanās #ticība #lūgšanas #LatvjuDievuSvētība #saticība #miers #mīlestība

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.04 07:38

Joriks

Ierobežojumi ir pārāk viegli un cilvēki tāpat piektdienā sapērkas daudz alkoholu un bariem slaien dzīvokļus un līdz 5 rītā dzer Hallo.

pirms 3 mēnešiem, 2021.02.07 15:21

Latvijā un pasaulē