«Balticovo»: «Gallusman» olu ražotnes būvniecība Latvijā būtu liela avantūra 2

Ukrainas un Latvijas investoru grupas «Ovostar Union» uzņēmuma «Gallusman» ieceres izveidot olu ražotni Latvijā īstenošana būtu liela avantūra, ņemot vērā pašpietiekamo Eiropas olu tirgu, kur savas pozīcijas jau nostiprinājuši citi ražotāji, tostarp «Balticovo», aģentūrai LETA pauda «Balticovo» padomes priekšsēdētājs Valdis Grimze.

Viņš atzina, ka "Balticovo" zināmā mērā uzlūko "Gallusman" kā konkurentu, jo, būtiski palielinoties ukraiņu olu realizācijas apmēriem Latvijā, "Balticovo" zaudētu daļu vietējā tirgus. Taču kopumā "Balticovo" pagaidām par potenciālā konkurenta ietekmi sevišķi nesatraucas, iekams Latvijā nav tapusi "Gallusman" olu ražotne. "Stipri apšaubu, ka tā tiks uzbūvēta. Tā būtu liela avantūra būvēt šeit fabriku," sacīja V. Grimze, norādot, Eiropas olu tirgus, kas esot "Gallusman" mērķa realizācijas tirgus, ir pašpietiekams.

V. Grimze piebilda, ka jauniem tirgus dalībniekiem Eiropas olu tirgū nav viegli ieiet. "Balticovo" to ir panācis ilgstoša darba rezultātā, dibinot kontaktus un spējot nodrošināt pietiekamu olu ražošanas apmēru, lai ar savu produkciju iekļūtu lielākajās lielveikalu ķēdēs Eiropā. Tāpat jāiztur nopietni produkcijas auditi par produkcijas atbilstību Eiropas Savienības (ES) noteiktajām normām. "Šajā tirgū varam konkurēt tikai ar kvalitāti un nedaudz zemāku cenu. Taču uzbūvēt vēl vienu fabriku un doties uz Eiropu ir absurds," pārliecināts V. Grimze.

Viņš nevarēja komentēt publiskajā telpā izskanējušās bažas par Ukrainā ražoto olu kvalitāti, taču vērsa uzmanību, ka Ukrainas olu ražotāji lielākoties nav sertificēti atbilstoši ES standartiem, kamēr vietējie olu ražotāji Latvijā spēj nodrošināt augstākos ražošanas standartus.

Jau ziņots, ka valdība 18.jūnijā, nolēma no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt Zemkopības ministrijai (ZM) 58 756 eiro Ukrainas izcelsmes olu un olu produktu kontroles un uzraudzības nodrošināšanai.

Ziņots arī, ka Latvijas olu ražotāji vērsās pie PVD un citām atbildīgām institūcijām, aicinot veikt ļoti nopietnas pārbaudes no Ukrainas importētām olām saistībā ar salmonellas konstatēšanu no Ukrainas vestajā olu baltuma masā.

Savukārt Ukrainas un Latvijas investoru grupas "Ovostar Union" uzņēmums "Ovostar Europe", kas nodrošina "Ovostar Union" ražotās produkcijas izplatīšanu ES un Tuvo Austrumu valstīs, vērsies tiesībsargājošās iestādēs saistībā ar Latvijas publiskajā telpā izskanējušo, uzņēmuma ieskatā, nepatieso informāciju par Ukrainā ražotās produkcijas zemāku kvalitāti un atklātiem aicinājumiem patērētājiem neiegādāties šīs valsts produkciju.

Tāpat vēstīts, ka "Ovostar Union" ir apstiprinājis plānus izveidot Latvijā jaunu olu produkcijas ražotni, līdz 2026.gadam investējot tās izveidē vismaz 85 miljonus eiro un radot līdz 200 jaunu darbavietu. Ražotnes būvniecību plānots sākt 2019.gada otrajā pusē, lai gan pagaidām vēl nav skaidrs, kur šī ražotne varētu atrasties.

"Ovostar Union" vienā uzņēmumu grupā apvieno vairākus dažādās valstīs bāzētus grupas uzņēmumus, kas nodarbojas ar olu ražošanu, pārstrādi un izplatīšanu pasaules tirgos. "Ovostar Union" koncerna apgrozījums 2018.gadā sasniedza 125 miljonus ASV dolāru (110 miljonus eiro), eksportējot produkciju uz vairāk nekā 50 pasaules valstīm. Koncernā tiek nodarbināti gandrīz 1700 darbinieki. Kopš 2011.gada "Ovostar Union" akcijas tiek kotētas Varšavas Fondu biržā.

"Gallusman" iecerējusi Latvijā izveidot vistu novietņu kompleksu un olu un olu produktu ražotni, kur kopumā būtu līdz astoņiem miljoniem vistu. Kompleksā paredzētas 18 dējējvistu kūtis, deviņas jaunputnu kūtis, olu šķirotavas ēka, barības cehs ar graudu pirmapstrādi un noliktavu, kā arī deviņi graudu torņi. Kompleksā varētu tikt izbūvēta arī biogāzes stacija. Mēslu īslaicīgās uzglabāšanas laukumu vai biogāzes ražošanas laukumu plānots izveidot 100x280 metru lielā platībā. Paredzēts, ka astoņi miljoni putnu gadā varētu saražot 259 200 tonnu mēslu. Projektu plānots īstenot divos posmos - pirmās kūtis varētu tapt līdz 2020.gada beigām, bet nākamās - līdz 2026.gada beigām.


Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē