Bauskas novada iedzīvotājiem – veselības aprūpes pakalpojumu saņemšana ārkārtas situācijas laikā

Veselības aprūpes nozarē un valstī izsludināta ārkārtas situācija, stingrāki noteikumi stāsies spēkā no ceturtdienas, 21. oktobra. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) prioritāte jau vairāk kā nedēļu ir tikai dzīvībai kritiskie izsaukumi. Tālab «Bauskas Dzīve» skaidro, kā šajā situācijā saņemt palīdzību, kā notiek mediķu darbs.


Ierobežojumi plānveida palīdzības saņemšanā
Ārkārtas situācijas medicīnā izsludināšanas sākumā Oskars Šneiders, Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs, «Bauskas Dzīvei» skaidroja, ka ierobežojumi medicīniskās palīdzības saņemšanā vairāk attiecas uz plānveida palīdzību slimnīcu kontekstā. Šie ierobežojumi ir tāpēc, lai nodrošinātu palīdzību akūtos gadījumos šajā mediķu pārslodzes situācijā.

Protams, noteiktos profilos, kur medicīniska palīdzība nav pārtraucama vai atliekama, piemēram, onkoloģijā, citās dzīvību glābjošās operācijās, kuras neveicot var iestāties invaliditāte vai pat nāve, tā joprojām tiks sniegta.

Ambulatoros ārstniecības pakalpojumus iestādes turpina, tomēr jāsazinās ar konkrēto pakalpojumu sniedzēju pirms ierašanās, jo citas ārstu konsultācijas var tikt nodrošinātas attālinātā formātā, kā arī var būt prasība pēc negatīva «Covid» testa, pacienti aicināti sekot līdzi izmaiņām.

O. Šneiders pauž, ka, līdzīgi kā pērnajā ziemā, palielinās ģimenes ārstu slodze, tādēļ pacientiem ar hroniskām kaitēm par nepieciešamo medikamentu receptēm jāparūpējas laikus. Ja iespējams, ieteicams izmantot telefonisku saziņu. Uz klātienes vizīti svarīgi pieteikties iepriekš. «Aicinu ar izpratni izturēties pret mediķu slodzi. Slimnīcās ir pārslodze, var iestāties pacientu «šķirošana». Jautājumi, kas nav akūti, tiks risināti rindas kārtībā,» situāciju skaidro Veselības ministrijas pārstāvis.

Savukārt 15. oktobrī O. Šneiders apliecināja, ka situācija, kad slimnīcām būtu jāsāk šķirot pacientus, vēl nav iestājusies. Pacientu šķirošana slimnīcās būtu sākama vien tad, kad stacionāru resursi tiktu izsmelti, bet pacientu skaits būtu lielāks par to, kādu iespējams kvalitatīvi aprūpēt. Tas saistīts ar slimnīcas intensīvās terapijas gultu pieejamību. Līdz ar to lēmums par pacientu šķirošanu attiecas tieši uz to, vai cilvēkam ir iespēja nonākt intensīvajā terapijā vai persona ārstējama citos apstākļos.


Dzīvībai kritiskie izsaukumi
Jau vairāk nekā pirms nedēļas izziņots, ka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) prioritāte būs tikai dzīvībai kritiskie izsaukumi. «Bauskas Dzīve» sazinājās ar Ilzi Bukšu, NMPD Komunikācijas nodaļas vadītāju, lai lasītājiem skaidrotu palīdzības saņemšanas iespējas.

Kuros gadījumos NMPD var droši saukt un mediķi ieradīsies? Kad jātiek galā pašiem? «Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests ir ārkārtas dienests, pie kura jāvēršas tad, ja cilvēka dzīvībai draud briesmas un medicīniskās palīdzības saņemšanā izšķirošas ir minūtes. Bezsamaņa, dzīvībai bīstama asiņošana, smaga trauma (avārija, elektrotrauma, ugunsgrēks), pēkšņas sāpes krūtīs, kas var liecināt par infarktu, vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu, vai jebkurš cits notikums, kad medicīniskā palīdzība jāsniedz nekavējoties, lai glābtu cilvēka dzīvību. Šīs ir situācijas, kurās vienmēr jāzvana uz ārkārtas tālruni 113, jo cietušajam un pacientam nav citas alternatīvas, viņš var paļauties tikai uz NMPD mediķu brigādes ātru ierašanos un tūlītēji sniegtu palīdzību,» skaidro I. Bukša.

Diemžēl katru dienu visā Latvijā, arī Bauskas pusē, iedzīvotāji uz ārkārtas tālruni 113 zvana arī tajās situācijās, kas nav neatliekamas. Piemēram, gūta kāda neliela trauma vai brūce, ir vēdergraizes, iesnas, sāp mugura jau vairākas dienas, ir paaugstināta temperatūra bez citām sūdzībām, ir nedaudz paaugstināts asinsspiediens pie hroniskām saslimšanām un līdzīgi. Šajos gadījumos palīdzība ir jāsaņem ambulatori, vēršoties pie ģimenes ārsta, pie dežūrārsta, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni vai vēršoties poliklīnikā, uzsver NMPD pārstāve.

Svarīgi saprast, ka dienesta uzdevums ir glābt dzīvību. Ja visas mediķu brigādes dosies uz izsaukumiem kādam ārstēt iesnas, uzlīmēt plāksteri sagrieztam pirkstam, nobrāztam celim vai iedot jebkurā aptiekā nopērkamus medikamentus augstai temperatūrai, muguras sāpēm, vai arī trauksies uz izsaukumiem, lai atgādinātu, ka medikamenti jālieto regulāri, ja slimo ar hronisku saslimšanu, tad kāds, kuram tas patiešām nepieciešams, brigādes palīdzību var arī nesagaidīt.

Saziņa ar mediķiem
Kā cilvēks, piemēram, naktī var izvērtēt, vai ir viņam dzīvībai bīstama situācija vai tomēr nav tik traki un var gaidīt līdz rītam? Kam zvanīt naktī, kur vērsties cilvēkam Bauskas novadā? «Saprotams, ka cilvēkam, kurš nav mediķis, var būt grūti izvērtēt visas situācijas. Ja rodas veselības problēmas un nav skaidrs, kā rīkoties, vienmēr ir jāsazinās ar mediķiem. Ģimenes ārsts vislabāk pazīst savu pacientu, tāpēc darbdienās padoms jājautā savam dakterim. Savukārt vakaros, naktīs (plkst. 17 – 8) un brīvdienās (visu diennakti), kad ģimenes ārsta prakse nestrādā, mediķu padomu var saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001,» skaidro I. Bukša.

Taču viņa arī uzsver, ka konsultatīvais tālrunis nav vienīgā iespēja, kā ārpus ģimenes ārsta prakses darba laika saņemt mediķu padomu vai palīdzību. Vakaros, nakts stundās un brīvdienās palīdzību pēkšņu saslimšanu, nelielu traumu vai hronisku slimību saasinājumu brīžos sniedz dežūrārsti un mediķi steidzamās medicīniskās palīdzības punktos. Pēc Nacionālā veselības dienesta informācijas, Bauskā dežūrārsts strādā sestdienās, svētdienās Bauskas slimnīcā, tāpat turpat, Bauskas slimnīcā, ir arī steidzamās medicīniskās palīdzības punkts, kas strādā 24 stundu režīmā katru dienu. I. Bukša gan aizcina pašreizējos «Covid-19» apstākļos cilvēkus pirms došanās pie dežūrārsta vai uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktu vispirms tomēr piezvanīt.

Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis ir izveidots ar mērķi sniegt cilvēkiem medicīniskus padomus situācijās, kad ģimenes ārsta prakse nestrādā. Tātad šī tālruņa speciālisti strādā vakaros, nakts stundās, 24 stundu režīmā brīvdienās un svētkos. Darbdienās darba laikā iedzīvotājiem primāri ir jāvēršas pie sava ģimenes ārsta, kurš vislabāk pazīst savu pacientu un var izvērtēt situāciju, nozīmēt ārstēšanu, vai ambulatori kādā citā ārstniecības iestādē, poliklīnikā.

Tā kā arī Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis pašlaik ir ļoti noslogots un tiek saņemti ļoti daudz zvanu, NMPD pārstāve aicina uz tālruni 66016001 zvanīt tiešām tikai tad, ja gūta kāda trauma vai pēkšņi saslimis. Tā konsultanti sniedz tikai medicīniskus padomus. Tas nav izziņu tālrunis, lai noskaidrotu ārstniecības iestāžu kontaktus. Tā darbinieki nesniedz informāciju par darba nespējas lapām, nevar skaidrot veikto analīžu un izmeklējumu rezultātus, kā arī ārsta noteikto diagnozi. Ar šiem jautājumiem jāvēršas pie sava ārsta viņa darba laikā, uzsver I. Bukša.

Bauskas slimnīcas uzņemšanas nodaļa
«Bauskas Dzīve» sazinājās ar Bauskas slimnīcas vadītāju Mirdzu Brazovsku, lai skaidrotu kārtību palīdzības saņemšanā.

«Ja ir lauzta roka, asiņojoša brūce, pacients palīdzību uzņemšanas nodaļā saņem nekavējoties, savukārt, ja viņš ieradies pēc plānveida palīdzības, tad vajadzīgs tests. Pacienti, kas nāk uz ilgstošām procedūrām, ierodas ar pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu vai testu. Kam nepieciešama endoskopija, arī vajadzīgs vai nu sertifikāts, vai tests,» paskaidro M. Brazovska. Ja cilvēks ieradies ar elpceļu saslimšanas pazīmēm, viņam uz vietas tiek taisīts tests.

«Situācijā, kad pacienti netiek pie ģimenes ārsta un nevar viņu sazvanīt, kā arī brīvdienās, svētku dienās, naktī, aicinu nebaidīties un vērsties pēc palīdzības Bauskas slimnīcas uzņemšanas nodaļā. Te cilvēki saņems skaidrojumu, viņus izmeklēs un izrakstīs medikamentus, ja nepieciešams,» par rīcību šajā ārkārtas situācijā stāsta slimnīcas vadītāja.

Cik liela slodze pašlaik ir slimnīcā? ««Covid» pacientu slimnīcas nodaļā ar 20 gultām pacienti ir 23, daži izvietoti citās telpās. Strādājam pārslodzē,» atzīst M. Brazovska. «Neskatoties uz to, uzņemšanas nodaļā pēc palīdzības var vērsties, arī rindas parasti neveidojas,» uzsver slimnīcas vadītāja.


DER ZINĀT!
NMPD palīdzības saņemšana:

•    NMPD brigāde netiks nosūtīta mazāk nozīmīgās veselības situācijās, piemēram, ja sākas dzemdības un tās norit bez sarežģījumiem; ja gūts apdegums, kas mazāks par cietušā plaukstu; ja gūta rokas vai kājas trauma bez stipras asiņošanas, tostarp kaulu lūzumi; ja ir sāpes vēderā, ko nepavada masīva vemšana vai caureja u. c. Šādos gadījumos NMPD aicina doties uz ārstniecības iestādi pašiem ar savu transportu, taksometru vai draugu un kaimiņu palīdzību. Aicinām katru iedzīvotāju jau pašlaik izvērtēt, kādā veidā un ar kā palīdzību varēsit nokļūt līdz ārstniecības iestādei vienkāršākās veselības situācijās;

•    NMPD brigādes nosūtīšana var tikt atteikta, ja ir hroniskas slimības saasinājums, piemēram, paaugstināts asinsspiediens; ir ilgstošas sāpes kājās, mugurā; ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra bez sarežģījumiem. Šādās situācijās jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, jāvēršas pie dežūrārsta vai steidzamās medicīniskās palīdzības punktā;

•    Adreses, kontaktinformācija un plašāka informācija pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā «Kur saņemt medicīnisko palīdzību»: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/kur-sanemt-medicinisko-palidzibu;

•    Ikvienam jau šodien ir jāpārskata sava mājas aptieciņa un jāpapildina ar medikamentiem (pretsāpju, pretdrudža, vemšanai, caurejai u. c.) un medicīnas precēm, kas var būt nepieciešami dažādu saslimšanu vai vieglāku traumu gadījumos. Par aptieciņas saturu var konsultēties ar farmaceitu aptiekā;

•    Hronisko slimību pacientiem mājas aptieciņā vienmēr jābūt visiem ikdienā un slimības saasinājuma brīdī lietojamiem medikamentiem ar rezervi. Tāpat jau laikus jāgādā par derīgu recepti šiem  medikamentiem – tos nekādā gadījumā nedrīkst pārtraukt lietot, lai nepieļautu slimības saasinājumu un nepieciešamību ārstēties slimnīcā. Ar savu ārstējošo ārstu jāpārrunā, kā pareizi lietot medikamentus krīzes brīdī, kad slimība saasinās;

•    Pašlaik ikvienu iedzīvotāju NMPD aicina īpaši saudzēt savu veselību, lai izvairītos no nepieciešamības pēc medicīniskās palīdzības – izvairieties no traumām, kas bieži tiek gūtas sadzīvē (kritieni ar kaulu lūzumiem, mežģījumiem, zāģētas, cirstas brūces, apdegumi u. c.). Lūdzam ierobežot alkohola lietošanu, jo lielākā daļa traumu tiek gūtas reibumā. NMPD brigāde netiks nosūtīta uz situācijām ar pārmērīgu alkohola lietošanu jeb t. s. «paģiru» sindromu;

•    Aicinām rūpīgi pieskatīt arī bērnus, lai izvairītos no nelaimes gadījumiem un traumām;

•    Ņemot vērā to, ka strauji pieaugošais «Covid-19» izsaukumu skaits ierobežo NMPD iespējas reaģēt uz mazāk nozīmīgām situācijām, aicinām iedzīvotājus iepazīties ar sagatavotajiem materiāliem par pirmo palīdzību, kā rīkoties un palīdzēt sev un līdzcilvēkiem dažādu traumu un saslimšanu gadījumos NMPD mājaslapā, sadaļā https://www.nmpd.gov.lv/lv/ka-palidzet-cietusajam, un informatīvu materiālu, kā rūpēties par «Covid-19» pacientu, ja ārstēšana notiek mājās apstākļos https://www.spkc.gov.lv/lv/media/5215/download.

Avots: NMPD sniegta informācija.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē