"Citadele": Pieauguši Latvijas iedzīvotāju tēriņi ārpus Latvijas

Pandēmijas trešajā vilnī pieauguši Latvijas iedzīvotāju tēriņi ārpus Latvijas - pēdējo nedēļu laikā liela daļa iedzīvotāju devusies uz ārvalstīm ne tikai nedēļas nogalēs, bet uzturas tur arī darbadienās, liecina bankas "Citadele" karšu maksājumu datu informācija.

Turklāt pirmo reizi pirkumi ārzemju restorānos un ēdināšanas iestādēs pārsniedz Latvijas ēdināšanas iestādēs iztērēto.

Atšķirībā no pirmajiem diviem pandēmijas viļņiem līdz ar stingro ierobežojumu ieviešanu Latvijā pēdējās nedēļās novērojams, ka ievērojami auguši iedzīvotāju tēriņi kaimiņvalstīs ne tikai nedēļas nogalēs, bet arī darbadienās.

Laika posmā no 4. līdz 24.oktobrim Latvijas rezidentu izdarītais pirkumu apjoms nedēļas nogalēs kaimiņvalstīs - Somijā, Zviedrijā, Igaunijā, Lietuvā, Baltkrievijā, Krievijā - audzis par 30%, vidējai pirkumu summai pārsniedzot apjomus, kādi fiksēti ceļojumu sezonas aktīvākajos mēnešos - jūlijā un augustā. Iedzīvotāji tuvākās kaimiņvalstis aktīvi apmeklējuši arī darbadienās, pirkumu summām aizvadīto divu nedēļu laikā augot par 18%.

"Citadeles" karšu un maksājumu daļas vadītājs Andris Lazdiņš informē, ka pandēmijas pirmajos divos viļņos iedzīvotāju tēriņi samazinājās gan Latvijā, gan ārpus tās, un šajā periodā uzkrātais tika tērēts pēc ierobežojumu atcelšanas. Šobrīd pēc karšu maksājumu datiem redzams, ka cilvēki daudz aktīvāk norēķinus kaimiņvalstīs veic gan nedēļas nogalēs, gan darbadienās, un tas nozīmē, ka, neskatoties uz stingrajiem ierobežojumiem valsts iekšienē, augusi iedzīvotāju mobilitāte ārpus Latvijas robežām.

Karšu maksājumu dati liecina, ka iedzīvotāji aktīvi iepērkas kaimiņvalstu veikalos un tirdzniecības centros, restorānos, degvielas uzpildes stacijās, kā arī saņem veselības aprūpes pakalpojumus. Spilgtākā tendence - ēdināšanas iestādēs un restorānos iztērētā summa ārzemēs pirmo reizi pārsniegusi vietējā tirgū atstāto, norāda Lazdiņš.

Kopumā iedzīvotāju tēriņiem Latvijas iekšienē kopš jūnija vērojama lejupejoša tendence, savukārt pirkumiem ārvalstīs pieaugoša, un oktobrī ārpus Latvijas vidēji dienā tiek iztērēts pat vairāk nekā vasaras mēnešos, liecina "Citadele" karšu maksājumu dati.

Ar stabili lejupejošu tendenci vērojama pirkumu izdarīšana Latvijā - kopš jūlija "Citadeles" karšu maksājumos fiksēts nepilnu 11% kritums pirkumiem, kas veikti vietējā tirgū.

Absolūtais rekords tikmēr uzstādīts pirkumiem, kas izdarīti ne tikai tuvējās kaimiņvalstīs, bet ārzemēs kopumā, iedzīvotājiem iepērkoties par 7,5% vairāk kā līdz šim aktīvākajā periodā augusta mēnesī.

"Citadele" ir otrā lielākā banka Latvijā pēc aktīviem. "Citadeles" grupa tiek pārvaldīta no Latvijas. Tās meitasuzņēmumi un filiāles darbojas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē