Ģimenes ārsti: Ārstniecības pakalpojumu kvotas katru gadu tiek pārsniegtas, jo to skaits neatbilst vajadzībām 1

Aptuveni puse ģimenes ārstu katru gadu pārsniedz kvotas uz dažādiem izmeklējumiem tādēļ, ka kvotu skaits neatbilst reālajām ārstu un pacientu vajadzībām, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Pauls Princis.

Princis atzina, ka veselības ministra Gunta Belēviča (ZZS) paziņojums, ka ģimenes ārstiem būs stingri jāpieturas pie piešķirtajām kvotām, ietekmēs pacientus. Viņš uzskata, ka jau šobrīd kvotu apjoms ir pārlieku mazs.

"Un valsts uz to piever acis, lai taupītu naudu. Mēs uzskatām, ka šāda kvota nemaz nav likumīga, jo ārstniecību regulē ne tikai Ministru kabineta noteikumi, kur šī kvota ir atrunāta." Princis sacīja, ka šie noteikumi ir tikai saistoši, jo, "ja gadu no gada mēs to pārtērējam, valsts atzīst, ka ģimenes ārsti rīkojas pareizi". Šāda situācija nav izveidojusies pirmo gadu, piebilda ģimenes ārsts.

Princis gan uzsvēra, ka, protams, ģimenes ārsti cenšas kvotas ievērot, tomēr prioritāte vienmēr ir pacients. "Ārstam ir tiesības rīkoties un nosūtīt kaut ko vairāk, pat, ja viņam intuitīvi šķiet, ka tā vajag. Ārsta prioritāte ir pacients, nevis kvotas," skaidroja ārsts.

Princis atzīmēja, ka kvotu sistēma ir pretrunā ar veselības aprūpē uzstādīto mērķi jau agrīni diagnosticēt slimības un "uzminēt", ka pacients ir slims. "Ja kvotas ir ierobežotas, pastāv iespēja, ka agrīnu diagnostiku veikt ir sarežģītāk," pārliecināts ir ģimenes ārsts.

Viņš arī atzīmēja, ka agrīni diagnosticēts vēzis ir viens no ģimenes ārstu kvalitātes kritērijiem. "Latvijā tikai 25-27% ģimenes ārstu veic izmeklējumus pietiekami plaši. Ne jau tāpēc, ka negrib. Faktiski mums vajag vairāk naudas pašiem izmeklējumiem. Pašā sistēmā ir milzīga pretruna," uzsvēra Princis.

Tāpat ir neliels skaits analīžu, kas domātas retu diagnožu ārstēšanai, un tās izmaksā ļoti dārgi. "Ar ļoti retu slimību analīzēm iespējams iztērēt visu mēneša [kvotu] normu," sacīja princis un piebilda, ka ģimenes ārsti nevar ietekmēt kvotas, ja nevar "menedžēt" analīžu cenas.

Patiesībā tā ir izmisuma situācija, kurā atrodas ministrs un valsts, sacīja Princis un skaidroja, ka problēma ir tā, ka nozares iekšējās rezerves ir izsīkušas un nav iespējams ārstiem vairs piešķirt finansējumu no kādām citām pozīcijām. "Šobrīd valsts ir nonākusi galīgā strupceļā," rezumēja Princis.

Ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis uzskata, ka Belēvičs kā veselības ministrs pie ģimenes ārstiem par kvotu ievērošanu vērsies "gandrīz ar draudiem". Arī Princis esot saņēmis vēstuli saistībā ar to, ka ir pārtērējis kvotas. Vēstulē bijis teikts, ka nepieciešams uzraudzīt, lai kvotas netiktu pārkāptas, tomēr Princis vēlreiz uzsvēra, ka, pirmkārt, viņam jādomā par pacientu. "Un to nosaka citi normatīvie akti, kas ir augstāk stāvoši nekā šī kvota, nekā mans līgums ar Nacionālo veselības dienestu," sacīja ārsts.

Viņš arī piebilda, ka kvotu stingra ievērošana neglābjami "atsauksies" uz pacientiem un Latvijā oficiāli būs maksas medicīna. Un šāda situācija nav nekur citur Eiropā, piebilda Princis.

Jau ziņots, ka, ierobežojot privāto veselības aprūpes iestāžu klientu iespējas saņemt valsts apmaksātus izmeklējumus, Belēvičs vēloties panākt vien to, lai ģimenes ārsti ievērotu viņiem noteiktās kvotas uz laboratorijas izmeklējumiem un kompensējamiem medikamentiem.

Belēvičs stāstīja, ka ir ģimenes ārsti, kuri pārsniedz sev piešķirtās kvotas gan par laboratorijas izmeklējumiem, gan par kompensējamiem medikamentiem. Formāli kvotas ir, bet par to pārsniegšanu nav jāatbild.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Skumji...

Apzināta, mērķtiecīga, plānota tautas slepkavība no valsts ierēdņu puses. Mazāk kvotu, mazāk cilvēku apmeklē ārstniecības iestādi (jo nevar atļauties maksas pakalpojumus) un pēc statistikas ļoti veselīgi cilvēki, kuriem arī nevajag neko, reizēm jau arī neko nevajadzēs nekad.(kapos jau nevajag neko)

pirms 5 gadiem, 2015.10.09 10:23

Latvijā un pasaulē