Ģimenes ārsti piesaka streiku 6

Veselības ministrijai (VM) noraidot Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) aicinājumu izveidot izlīgšanas komisiju, mediķi nolēmuši streikot, pārtraucot darbu līdz vienošanās panākšanai ministriju, aģentūru LETA informēja asociācijas prezidente Sarmīte Veide.

Viņa norādīja, ka šodien tika izveidota asociācijas Streika komiteja viņas vadībā, kas iesniegusi streika pieteikumu VM, Nacionālajai trīspusējās sadarbības padomei un Valsts darba inspekcijai.

Ģimenes ārsti plāno sākt streiku 3.jūlijā. Streika laikā tiks pārtraukta ģimenes ārsta pakalpojumu sniegšana līdz brīdim, kad izdosies panākt vienošanos ar VM un valdību par streika prasību izpildi, teica Veide.

Viņa norādīja, ka notikumi veselības nozarē pēdējo mēnešu laikā liecina, ka Latvijas pacientu tiesības saņemt ģimenes ārsta palīdzību un ģimenes ārstu iespējas ārstēt savus pacientus tuvākajā nākotnē tiks apdraudētas vēl vairāk nekā iepriekš.

Veide uzsver, ka situācija ģimenes medicīnā ir kļuvusi kritiska. "Valsts ilgstoši nemaksā taisnīgu atalgojumu par ģimenes ārsta sarežģīto un apjomīgo darbu. Vienlaikus valsts iestādes prasa pildīt tādas prasības, kurām ir nepieciešami arvien lielāki ģimenes ārsta laika, darba un naudas ieguldījumi," viņa norāda.

Pēc asociācijas prezidentes paustā, ģimenes ārsta komandā strādājošo medicīnas māsu un ārstu palīgu atalgojums ir tik niecīgs, ka ģimenes ārsts nevar nodrošināt darbam nepieciešamās komandas izveidošanu un ilgtspējīgu attīstību. Turklāt VM plānojot novājināt esošās ģimenes ārstu prakses un piedāvājot reformu, kas pasliktinās ģimenes ārstu un māsu darba apstākļus, pārliecināta Veide.

Turklāt, neraugoties uz to, ka e-veselības sistēmai ir būtiski trūkumi un funkcionē vāji, VM un Ministru kabinets pieprasa, lai ģimenes ārsti obligāti lieto e-veselības sistēmu no 2017.gada 1.septembra, piebilda Veide.

Jau ziņots, ka LĢĀA iesniedza VM piedāvājumu izveidot divpusēju Izlīgšanas komisiju, kura apspriestu un varētu panākt vienošanos par asociācijas biedru-ģimenes ārstu izteikto prasību izpildi. Veide jau iepriekš norādīja, ka gadījumā, ja komisija netiks izveidota un netiks panākta vienošanās, tad ģimenes ārsti pieteiks streiku.

Viena no Ģimenes ārstu asociācijas biedru prasībām ir palielināt patlaban noteikto kapitācijas naudas maksājumu 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus, kā arī palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018.gadā.

Vienlaikus asociācijas prasība ir palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs gadu laikā, atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp jaunatveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu, kā arī nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu ģimenes ārstam obligāti jāsāk lietot tikai gadu pēc tam, kad Ģimenes ārstu asociācija saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu augsta līmeņa pacientu tiesību un datu aizsardzību.

Ģimenes ārstu asociācija martā VM iesniedza prasību palielināt ģimenes ārstu, ģimenes ārstu palīgu un māsu darba atalgojumu, kā arī nodrošināt pacienta datu aizsardzību e-veselības sistēmā un noteikt, ka e-veselības sistēma vai tās daļas obligāti ir jālieto tikai pēc tam, kad ir iegūti pārliecinoši dati par sistēmas efektīvu funkcionēšanu un dots laiks, lai ģimenes ārsti var sagatavoties sistēmas lietošanai.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

GRIBĒTU ZINĀT

Visi brēc, ka maz- nu bet pasakiet tad man , nezinītim, cik tad konkrēti jūs saņemat, cik tad jums skaitās maz ,jo mediķiem un skolotājiem jau kādus 25 gadus ir bijis par maz!

pirms 4 gadiem, 2017.06.12 17:05

bacilis

JĀ cilvēcība un līdzjūtība ŠAJOS laikos ir luksuslieta pat par LIELU naudu nenopirksi,nu neatceros ka laikā kad es augu,būtu kādu pacientu vienkārši metuši ārā no slimnicas nakts laikā.Normāls saimnieks suni ārā nelaiž sliktā laikā.Kas tagad notiek?Maksā un tik maksā,un ja nav tad ziedojiet,visam...nesaprotu un ja godīgi,tad vairāk arī saprast negribu,dzivoju tik cik likteņa gramatā ierakstīts,un lai never mutes vaļā ,ka esat par vēlu atnākuši,kur MŪS GAIDA?!Mazāk papiru un birokratijas ārstiem ,lai viņiem būtu laiks mums cilvēkiem parunāt un ieklausities ,kas mums sāp!savādāk sajūta ka esam ne tai laikā atvilkušies,....

pirms 4 gadiem, 2017.06.12 17:27

Jautajums

Arsta praksa sanem kapitacijas naudu par katru registreti pacientu, tacu atnak labi ja puse.
Arsts nemaksa darba deveja soc nodokla dalu par stradajosajiem arsta paligiem, esot ieklauts MVD maksajuma, kaut gan MK noteikumi to viennozimigi nonosaka
Arsta praksa sanem naudu par registratora funkciju veiksanu
Gimenes arsti bieizi ir registrejusies ka mikrouznemeji, arsta paligus darba nem ka pasnodarbonatas personas, tad jautajums, no kadas naudas algas pielikumu viniem? Dubulta morale!.
Vai ir kads arsts kurs ir gatavs man iedod gada parskatu par ienakumiem un lidzeklu izlietojumu, lai kliedetu manas bazas ka arsti sanem loti labi? Lidz sim neviens nav uzdrosinajies..

pirms 4 gadiem, 2017.06.13 06:43

sīkāk rēķinot

Un kur tad pacienta iemaksa 1.42 euro x 20 pacienti dienā = 28 euro x5 dienas nedēļā= 140 euro x 4 nedēļas= 560 mēnesī x12 mēneši= 6500 euro gadā papildus citām naudām. Bet to jau laikam neskaita par naudu-tā vienkārši kafijai.

pirms 4 gadiem, 2017.06.15 08:01

Info

http://www.vmnvd.gov.lv/uploads/images/5943d87ebd36d.png

pirms 4 gadiem, 2017.06.17 10:24

Sasha no IT

kapec ģimenes ārsti mūk no e-veselibas sistēmas ,kā sātans no krusta? Tāpēc, ka vismaz 50% kundzītēm ir paniskas bailes no datora un viņas vienkārši nevēlas to apgūt, lidzigi kā vecie krievi pat nedomā macities latviešu valodu. Tiek izdomatas pasaciņas ka tur viss ir ļoti slikti,lai gan pat pamēginajuši nav patiesībā. Cerams ministrei pietiks mugurkaula vnk nepadoties šantažai....

pirms 4 gadiem, 2017.06.17 22:31

Latvijā un pasaulē