IeM par policista un robežsarga goda aizskaršanu rosina piemērot pat cietumsodu 13

Iekšlietu ministrija (IeM) sagatavojusi grozījumus Krimināllikumā, kas par varas pārstāvja goda un cieņas aizskaršanu paredz brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Grozījumi paredz, ka par varas pārstāvja goda un cieņas aizskaršanu, ja tas izpilda viņam uzliktos dienesta pienākumus sabiedriskās kārtības, drošības un valsts robežas apsardzības jomā, varēs piemērot brīvības atņemšanu līdz vienam gadam, piespiedu darbu vai naudas sodu.

IeM priekšlikums par kriminālatbildības atjaunošanu šādā nodarījumā jau izskanēja janvāra vidū Saeimas komisijā, tomēr tobrīd nekāda plašāka informācija netika sniegta.

Tagad IeM mājaslapā ievietotajā likumprojekta anotācijā skaidrots, ka pēdējā laikā, amatpersonām pildot dienesta pienākumus, veicot valstī noteikto Covid-19 izplatības ierobežojumu kontroli, arvien biežāk nākas saskarties ar gadījumiem, kad pret viņiem publiskā vietā tiek izrādīta necieņa, tiek aizskarts likumsargu gods un cieņa.

Piemēram, amatpersonas tiek aizskartas, lietojot rupjus un necenzētus vārdus, tiek saņemti draudi inficēt ar Covid-19. Īpaši minētās darbības izpaudās rīkotajās akcijās pret valstī noteiktajiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem un pret Covid-19 vakcināciju.

Šādas darbības apdraud Latvijas valsts pārvaldes institūciju normālu darbību. Ministrijas ieskatā šāda situācija nav pieļaujama.

IeM atgādina, ka līdz 2004.gada Krimināllikumā jau bija speciāla norma, kas paredzēja kriminālatbildību par neslavas celšanu varas pārstāvim vai citai valsts amatpersonai vai to goda aizskaršanu sakarā ar šīm personām uzlikto pienākumu pildīšanu.

IeM norāda, ka, aizskarot varas pārstāvja godu un cieņu, persona primāri vēršas pret valsts pārvaldi, kuru reprezentē šī valsts amatpersona, kas likumīgi pilda normatīvajos aktos paredzētās funkcijas.

Likumprojekts paredz, ka par cietušo šajā noziegumā tiks atzīts varas pārstāvis, kas nodrošina sabiedrisko kārtību, drošību un valsts robežas apsardzību, piemēram, policijas darbinieki un robežsargi.

Varas pārstāvju tiesiskās aizsardzības garantijas ir ietvertas arī, piemēram, likumā "Par policiju", kurā noteikts, ka policijas darbinieks ir valsts varas pārstāvis, un likumīgās prasības un rīkojumi, pildot dienesta pienākumus, visām personām ir obligāti jāizpilda.

Tāpat IeM norāda, ka goda aizskaršana un cieņas pazemošana var notikt mutvārdos, kad cietušā vai kādas trešās personas klātbūtnē tiek izteikts cietušās personas fizisko, garīgo vai morālo īpašību novērtējums nepieklājīgā veidā vai tiek lietoti rupji vai lamu vārdi.

Goda aizskaršana un cieņas pazemošana var notikt arī rakstveidā. Goda aizskaršana un cieņas pazemošana var notikt arī ar darbību - iesitot pļauku, iespļaujot sejā, izdarot nepieklājīgus žestus.

IeM sagatavotā norma neierobežo personas tiesības brīvi paust viedokli, izteikt kritiku. Nosakot robežu starp tiesībām uz vārda brīvību un tiesībām uz goda un cieņas aizsardzību, nepieciešams nodrošināt līdzsvaru, lai nevienas no šīm tiesībām netiktu nesamērīgi ierobežotas.

IeM norāda, ka grozījumi tiks virzīti kā steidzami. Likumprojekta priekšlikumu iesniegšanas termiņš noslēdzās šonedēļ.

Ja IeM virzīs minēto redakciju, tad grozījumi būs jāskata valdībai un jāpieņem Saeimai.

Pievieno komentāru

Komentāri 13

to Joriks

Demokraatija nav bezatbildiiba

pirms 4 mēnešiem, 2021.02.16 15:52

Joriks

Šitā vienaldziba ja godīgi man nepatik ka citi uzskata ka katrs [pienemtais likums ir pareizs, bet kad vienreiz sie absurdie likumi skars jusu dzivi tad jus tikai sapratisiet

pirms 4 mēnešiem, 2021.02.17 16:50

Joriks

Šādas lietas tiek nokārtotas ātri, kāpēc nerisina daudz prioritārākas un būtiskākas problēmas : (

pirms 4 mēnešiem, 2021.02.14 09:48

opis

Nu protams viņiem viss atļauts,lielākā daļa runā necenzētiem vārdiem,kādu piemēru viņi rāda sabiedrībai,sūda brāļi ne likumsargi

pirms 4 mēnešiem, 2021.02.14 11:31

jorikam

joriks nākamais kanditāts uz ķurmu,vasara pa galam

pirms 4 mēnešiem, 2021.02.14 17:51

Joriks

Te sāk smakot pēc policistikas valsts un cilvēkus sāk iebiedēt

pirms 4 mēnešiem, 2021.02.15 13:29

Joriks

Ja gribi dzivot kā Balkrievija vai Krievija tad uz prieksu dzīvo tā un kaifo tikai skaties ka pasam nesanak kadreiz pielaut kadu mazu kludu , ka pats nonac cietuma del ta ka absurdi likumi tiek uztaisiti

pirms 4 mēnešiem, 2021.02.17 16:47

JRR

A kāds būs sods par cilvēka goda aizkaršanu policijai un robežsardzei?

pirms 4 mēnešiem, 2021.02.15 11:27

Joriks

Redzi grib tā , ka nevar pateikt savu viedokli neko kā kaut ko pret spalvu pasaki tā Tevi izprovoces pateiksi kaut ko aizskarsi un Tevi vares cietuma ielikt tas ir normali ?:D

pirms 4 mēnešiem, 2021.02.17 16:48

tam JRR

Nekāds.Policijai vienmēr būs taisnība.Protams neatzīstu fizisku aizskaršanu vai rupju vārdu lietošanu pret policiju.Bet daudziem policistiem vēl jāmācās,lai strādātu savu darbu tā,lai netiktu aizskarts cilvēka,pat veselas ģimenes dzīve.Diemžēl tā arī gadās.

pirms 4 mēnešiem, 2021.02.18 20:52

Latvijā un pasaulē