Informēs par novadu reformu

Darbu sācis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izveidotais zvanu centrs. Iedzīvotāji, zvanot pa tālruni 68 806 999, var uzzināt par plānoto vietējo pašvaldību administratīvi teritoriālo reformu. Tā informē ziņu aģentūra LETA.

Uz zvaniem brīžiem sola atbildēt arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce. Viņš pie tālruņa būs otrdien, 23. jūlijā, no plkst. 9 līdz 9.45. Iedzīvotājiem būs iespēja operatoriem atstāt savu kontaktinformāciju, lai saņemtu atbildi uz e-pastu. Jautājumus un priekšlikumus ministrijai iespējams iesūtīt arī rakstveidā, e-pasts: reforma@varam.gov.lv.

Ministrs pauda pārliecību, ka zvanu centrs sniegs nozīmīgu papildu informāciju un no pirmavotiem varēs identificēt specifiskus lokālo problēmu jautājumus katrā reģionā. Tas palīdzēšot pilnveidot ministrijas izstrādāto reformas piedāvājumu.

Tikmēr Rīgā 18. jūlijā preses konferencē, kas notika Latvijas Lielo pilsētu asociācijas telpās, ekonomikas doktors Andris Miglavs, Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks, Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes profesors Māris Pūķis un LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes profesors Pēteris Šķinķis piedāvāja alternatīvu Latvijas teritoriju attīstības pārvaldības reformas piedāvājumu sabiedriskajai diskusijai. Alternatīvās reformas autori rosina veidot trīs līmeņu struktūru – valsts, apriņķu pašvaldības ar nodalītām autonomajām funkcijām un vietējās pašvaldības ar savām nodalītām autonomajām funkcijām.

Jaunajam piedāvājumam gan ir viena interesanta īpatnība – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātajai reformai var saskatīt finansiālo ieguvumu, taču alternatīvās versijas autori runā par «finanšu izlīdzināšanas sistēmu», «finanšu resursu pārdali», bet nemin, vai šis variants dos finansiālus ieguvumus.

Jaunais piedāvājums guvis atbalstu to vidū, kas vēlas saglabāt esošos novadus, jo paredz tikai jaunu teritoriālo vienību izveidi, nevis esošo apvienošanu. Kad VARAM rīkoja tikšanos Bauskā, par šo variantu atzinīgi izteicās Vecumnieku un Rundāles novada pašvaldību pārstāvji. Idejas autori sola rīkot diskusijas par šo reformas variantu, kā arī piedāvās to VARAM.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē