IZM piedāvā trīs scenārijus skolu darbam Covid-19 laikā 1

Izglītības procesu no 1. septembra plānots organizēt klātienē, ja epidemioloģiskā situācija ar Covid-19 izplatību būs līdzīga pašreizējai. Papildus šim scenārijam izstrādāts arī plāns B un C attālinātajām mācībām daļēji vai pilnībā, šodien, 28.jūlijā, informēja Izglītības un zinātnes ministrijā.

Plāns A

Klātienes mācību procesā visos izglītības līmeņos būs jāievēro nepieciešamie drošības pasākumi – jānodrošina savlaicīga informēšana, jāievēro higiēna, personiskā veselības stāvokļa uzraudzība un distancēšanās. Piemēram, klase vai grupa tiek pielīdzināma slēgtai kopai, kur nav distancēšanās prasību. Savukārt klašu starpā gan jāievēro distance.

Distancēšanās izglītības iestādē ir saistīta ar koplietošanas telpu, piemēram, ēdnīcu piepildījumu. Skolām būs jārūpējas par to, lai nepieļautu plūsmu pārklāšanos un drūzmēšanos. Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) gan norāda, ka katras skolas iespējas atšķiras.

“Varianti var būt dažādi: nosakot atšķirīgu mācību stundu laiku; ja ir iespēja un nepieciešamība, izmantot papildu telpas; variēt vecākajās klasēs klātieni ar attālināto mācību procesu vai arī organizēt darbu maiņās,” paziņojumā medijiem norādīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).

Īstenojot A modeli, Valsts izglītības satura centrs (VISC) iesaka dot iespēju vecāko klašu skolēniem izmantot līdz 20% no kopējā mācību laika patstāvīgam darbam klātienē vai attālināti.

Plāns B un C

Vienlaikus ir izstrādāti ieteikumi mācību procesa organizēšanai, ja pasliktinās epidemioloģiskā situācija un nav iespējams nodrošināt pamatprasības. Prakses un darba vidē balstītas mācības uzņēmumos var notikt klātienē, daļēji klātienē vai attālināti, izvērtējot riskus.

Ja izglītības iestāde nevar nodrošināt distancēšanos, ar to saprotot pārāk blīvo koplietošanas telpu piepildījumu, klašu vai grupu pārklāšanos starpbrīžos, pasākumos, skolai ir jāplāno B  modelis. Tas paredz, ka 1.– 6. klase mācās klātienē, bet 7.–12. klasei mācības var tikt organizētas klātienē (40–60%) un attālināti. Savukārt profesionālās izglītības iestādēm 60 – 80% izglītības iestādes telpās, 20 – 40% attālināti.

Augstskolās šī proporcija ir atkarīga no studiju programmas specifikas.

Savukārt C modelis mācības 1. – 12. klasei organizējot tikai attālināti – tiek piemērots tad, ja skolā ir konstatēta inficēšanās vai saslimstība ar Covid-19, vai valstī noteikti pretepidēmijas pasākumi.

“Ja centrs konstatēs saslimšanas gadījumu ar Covid-19, kas būs saistīts ar konkrētu izglītības iestādi, centrs veiks epidemioloģisko izmeklēšanu, tai skaitā nosakot personu loku, kas bijušas ciešā kontaktā ar saslimušo. Vadoties no epidemioloģiskās izmeklēšanas datiem par Covid-19 izplatības riskiem konkrētajā izglītības iestādē un kontaktpersonu loku, tiks noteikti konkrēti pretepidēmijas pasākumi, tai skaitā, ja nepieciešams, tiks rekomendēts ieviest karantīnas pasākumus izglītības iestādē un uzsākt mācības attālināti,” paziņojumā medijiem norādīja Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Pirmsskolas izglītības iestādēm un bērnu uzraudzības pakalpojumu sniegšanas vietām jaunus papildu nosacījumus neizvirza – tās darbojas jau ierastajā kārtībā, ievērojot vispārējus piesardzības pasākumus.

Atsevišķi izstrādāti ieteikumi Covid-19 drošības pasākumiem un darba organizācijai arī pirmsskolas izglītības iestādēm, augstskolām un sporta pasākumiem. Tie tiks izsūtīti izglītības iestādēm, sporta federācijām, kā arī būs pieejami IZM tīmekļvietnē.

 

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Pēcītis

Bet kur ir D-plāns?Parasti tieši tas ir beidzamais glābiņš.

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.28 22:26

Latvijā un pasaulē