Izmaiņas tabakas tirdzniecībā apdraud mazos tirgotājus 11

Mazumtirdzniecības vietās tabakas izstrādājumus nevarēs izlikt pircēju apskatei un tos varēs iegādāties tikai pēc cenu lapām, paredz šonedēļ Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi tabakas apriti regulējošā likumā.

Grozījumi paredz, ka mazumtirdzniecībā smēķēšanas produktus ir aizliegts izvietot tā, ka pircēji tos var redzēt, informēja Saeimas Preses dienestā. Šī norma attieksies uz tabakas izstrādājumiem, augu smēķēšanas produktiem, elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm, kā arī šo produktu preču zīmēm. Lai nodrošinātu pircējiem informāciju par šo produktu pieejamību, veikalā pēc pircēja pieprasījuma būs pieejama informācijas lapa, kurā norādīts izstrādājuma nosaukums, tā cena un daudzums vienā iepakojuma vienībā.

Priekšlikums par cigarešu paslēpšanu no pircēju acīm galvenokārt ir vērsts uz jauniešu auditoriju un cilvēkiem, kuri ir atmetuši vai vēlas atmest smēķēšanu. Līdzīgi tabakas pieejamības ierobežojumi jau ieviesti vairākās citās Eiropas valstīs.

Likuma izmaiņas rosinātas, jo saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas Vispārējās konvencijas par tabakas uzraudzību vadlīnijām smēķēšanas produktu un ierīču popularizēšana ir viena no reklāmas un produktu veicināšanas formām, kas ir aizliedzama.

Latvijas tirgotāju asociācija (LTA) norāda, ka šādas izmaiņas ir dārgas un ergonomiski neiemērotas pārdevējiem. LTA uzskata, ka nozīmīgāk būtu skatīt citu alternatīvu smēķēšanas ierobežošanai. Piemēram, tirgotāju priekšlikumam, kas savācis tūkstošiem balsu atbalstu “mana balss”, smēķēšanas aizliegumam publiskās vietās. 

"Diemžēl, pašlaik tiek virzīts priekšlikums, kas mērķēts nevis uz smēķēšanas ierobežošanu, bet gan mazo tirgotāju iznīcināšanu. Jāatzīmē, ka pret šo priekšlikumu ir gan Finanšu, gan Ekonomikas minsitrija," teic LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

Vienas tirdzniecības vietas pielāgošana jaunajām prasībām izmaksās līdz 5 tūkstošiem eiro, līdz ar to Latvijas tirgotāju asociācija paredz 5% mazo veikalu slēgšanu ekonomisku apsvērumu dēļ, nespējot īstenot šo valsts reformu.  

Lai grozījumi stātos spēkā, tie vēl galīgajā lasījumā jāpieņem Saeimā.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē