Kopā ar pedagogiem grasās streikot arī mediķi 12

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) šodien padomes sēdē ir pieņēmusi lēmumu rīkot protesta akciju pie Saeimas un gatavoties nozares streikam, aģentūru LETA informēja arodbiedrības pārstāve Inga Rudzīte. "Galvenais protestu iemesls ir valdības plānotā veselības aprūpes budžeta tālāka samazināšana," norādīja arodbiedrības pārstāve.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja arodbiedrības vadītājs Valdis Keris, protesta akcija sapulces veidā plānota 3.novembrī, kad Saeima pirmajā lasījumā skatīs nākamā gada budžeta projektu. Keris gan pieļāva, ka datums varētu tikt mainīts, ja budžeta projektu skatīs citā dienā.

Arodbiedrība norāda, ka tā vietā, lai atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Komisijas ieteikumiem uzlabotu veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti, valdība 2016.gada budžeta projektā veselības nozarei ir atvēlējusi 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir vēl mazāk nekā šogad - 3,1% no IKP. Vidēji citās Eiropas Savienības valstīs veselības aprūpei tiek atvēlēti 7,3% no IKP, bet jaunajās dalībvalstīs - 5% no IKP.

Keris skaidroja, ka arodbiedrībai ir trīs prasības - kvotu palielināšana veselības aprūpei, pacientu līdzmaksājumu samazināšana un vidējā atalgojuma palielināšana veselības nozarē strādājošajiem.

Viņš skaidroja, ka kvotas veselības aprūpes pakalpojumiem jānosaka atbilstoši pacientu vajadzībām, savukārt pacientu līdzmaksājumi jāsamazina līdz "simboliskam" līmenim. Keris norādīja, ka precīzi aprēķini jāveic pašai Veselības ministrijai (VM), jo arodbiedrībai nav jādublē tās funkcijas.

Savukārt vidējai mediķu algai vajadzētu pieaugt par 10%. Arodbiedrība kopā ar VM sarēķinājusi, ka šim mērķim nepieciešami 22 miljoni eiro.

Ņemot vērā, ka neapmierinātību ar nākamā gada budžeta projektu ir izteikusi arī Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), LVSADA padome ir izteikusi ierosinājumu rīkot apvienotas protesta akcijas. Pirmās konsultācijas starp LVSADA un LIZDA par šādu taktiku jau ir notikušas, sacīja Rudzīte.

Keris gan norādīja, ka streika procedūra tiks sākta tikai tad, ja budžeta projektā netiks risinātas minētās mediķu prasības. Tomēr, ja tas netiks darīts, tad streiks kopā ar izglītības un zinātnes darbiniekiem, iespējams, varētu sākties aptuveni decembra vidū.

Vaicāts, kādi pakalpojumi nebūtu pieejami streika gadījumā, Keris skaidroja, ka neatliekamā palīdzība tiktu nodrošināta un to nevar nesniegt. Runa varētu būt par plānveida pakalpojumiem. Tomēr sīkāk par streika norisi viņš pastāstīt nevarēja, jo šādi lēmumi tiks pieņemti tikai tad, ja Saeimas deputāti budžeta projektā neņems vērā mediķu prasības. Kā piebilda Keris, viņš cer, ka veselais saprāts ņems virsroku un līdz streikam nemaz nenonāks.

Kā ziņots, 27.augustā valdība ārkārtas sēdē izskatīja jautājumu par valsts budžeta 2016.gada bāzes izdevumu samazināšanu, vienojoties par 12,4 miljoniem eiro samazināt nozaru ministrijas izdevumus, izņemot četrām prioritārajām nozarēm - aizsardzībai, drošībai, veselībai un izglītībai.

Valdība cita starpā arī vienojās, ka nākamgad Veselības ministrijai neatliekamo pasākumu īstenošanai tiks piešķirti 12 miljoni eiro.

Kā ziņots, LVSADA protesta akciju rīkoja arī 20.aprīlī. Tajā pulcējās aptuveni 300 cilvēku.

Pievieno komentāru

Komentāri 12

???

dzirdēju, ka novada skolas tiek optimizētas, atstātas tikai pāris pamatskolas pārējās pārtaps par sākumskolām, kuru gals pie šāda scenārija ir paredzams. Kur lai par šo lietu iet streikot, jo kā zināms, visu nolemj, izglītības, kultūras un sporta lietu komiteja un tās sastāvā ir:1) Inita Nagņibeda
2) Raimonds Žabovs
3) Vera Grigorjeva
4) Daira Jātniece
5) Rudīte Čakāne
6) Solvita Jirgensone
7) Jānis Rumba

pirms 5 gadiem, 2015.10.20 17:06

!!!

nu un ko šādiem lēmējiem gaidīt? ko paši savēlējāt tas nu arī ir. Paldies deputātiem par lauku likvidāciju, un pārējiem bonusiem.

pirms 5 gadiem, 2015.10.21 11:00

---

Lielo skolu pārstāvjiem,protams, izdevīgāk ir, ja mazās skolas izzudīs. Tāpēc nav ko cerēt,ka viņi sevišķi domās par lauku nākotni. Nav cilvēku, nav problēmu- tā jau ir vienkāršāk. Diemžēl...

pirms 5 gadiem, 2015.10.21 12:09

:)))

ja, kas komiteju vada .I. Nagņibeda, tātad jārunā ar viņu, lai apžēlojas, par bērniem, kuri būs spiesti mācīties pilsētas skolās!

pirms 5 gadiem, 2015.10.20 17:10

(((:

ar viņu runāt nav vērts, jo saprašanas (vai negribēšanas saprast) ir "0", pilnīgi par visām lietām.

pirms 5 gadiem, 2015.10.22 08:34

...

KO Jūs ņematies? Uzvāriet tēju, pasēdiet un padomājiet - ko Jūs varētu izdarīt šodien Latvijas labā...

pirms 5 gadiem, 2015.10.21 09:00

ko

nav ko daudz domāt-atbrīvot vietu iebraucējiem

pirms 5 gadiem, 2015.10.21 09:31

?

Un ko tu dari, droši vien esi no tiem , kas pieņem šos marazmainos lēmumus! Vai tiek padomāts par tiem lauku bērniem, kuri ir no sociāli nelabvēlīgajām ģimenēm, kāda viņiem dzīve būs pilsētas skolās, kas ar šiem bērniem notiks, vai dzīvojam vēl ilūzijās, ka bērni nešķiro un ir labvēlīgi pret visiem????

pirms 5 gadiem, 2015.10.21 16:25

...

Esmu skolotāja no lauku skolas, kuru likvidēja... Neslēpšu, regulāri pavīd doma, ka jābrauc prom... Tomēr turpinu strādāt savu darbu un katru dienu cenšos izdarīt kaut ko labu ...

pirms 5 gadiem, 2015.10.21 22:35

...

Un lauku bērniem lielajās skolās neiet nemaz tik traki, kā visi satraucas! Par pārmaiņām - Sākumā viss liekas - TRAĢĒDIJA.
Vai labāk mācīties apvienotajā klasē, kur ikdienā neredz vairāk par 10-20 skolniekiem? Vairāk jau satraucas skolotāji par darba iespējām, nevis par bērnu labklājību,iespējām, komunikāciju. Tāpēc - NOMIERINIETIES....

pirms 5 gadiem, 2015.10.21 22:41

to ...

kurā apvienotā klasē ir 10-20 bērnu?

pirms 5 gadiem, 2015.10.22 08:35

patiesībā gan

Skolotāji ar mediķiem kopā protestēt negatavojas.

pirms 5 gadiem, 2015.10.24 18:32

Latvijā un pasaulē