«Krītošās zvaigznes» šonakt vislabāk vērot Latvijas dienvidos un austrumos

Piektdienas naktī prognozēta ikgadējās augusta Perseīdu meteoru plūsmas kulminācija, kad labos apstākļos var redzēt ap 200 meteoru stundā. Vismazāk mākoņu nakts gaitā būs Latvijas dienvidu un austrumdaļā, īpaši Sēlijā un Latgales dienvidos, liecina laika prognozes.

Kā vēsta sabiedrisko mediju portāls lsm.lv, šogad «krītošo zvaigžņu» plūsma varētu būt divas reizes spēcīgāka nekā ierasts. Perseīdu meteoru plūsma ieguvusi šādu nosaukumu, jo no Zemes šķiet, ka meteori krīt no Perseja zvaigznāja. Taču patiesībā Zemes atmosfērā krītošās daļiņas ir atdalījušās no komētas, Latvijas Radio 1 stāsta Astronomijas biedrības valdes priekšsēdētājs Māris Krastiņš: «Pati plūsma ir saistīta ar Sviftla-Tatla komētu, un tā ir lielākā komēta, kas apriņķo Sauli vidēji 133 gados. Tā ir lielākā zināmā komēta, kuras kodola diametrs ir apmēram 26 kilometri. Tā kā debesu  ķermenis ir tik liels, daļiņas, kas atdalās no komētas, ir sadalītas pa visu tās orbītu,» norāda astronoms.

Astronomijas biedrība katru gadu rīko speciālus pasākumus, lai vērotu Perseīdu meteoru plūsmu. Šoreiz astronomijas entuziasti tiksies Mazsalacā. Kā stāsta Krastiņš, vislabāk krītošās zvaigznes ir vērot pēc iespējas tumšākā vietā ārpus pilsētas, lai apgaismojums netraucētu pamanīt spīdekļus. Svarīgi ir laika apstākļi – skaidrās debesīs var pamanīt daudz vairāk meteoru.

«Ja vidēji Perseīda meteoru plūsmas maksimumā ideālos laika apstākļos tumšās debesīs ir novērojami līdz 80 – 100 meteori, tad šogad šis skaitlis varētu sasniegt pat 200. Tas jau līdzinās tautā sauktajam zvaigžņu lietum, kaut gan šis apzīmējums nav īsti precīzs, jo ar zvaigžņu lietu mēs saprotam brīdi, kad pēkšņi no debesīm krīt daudzi simti un varbūt pat 1000 meteoru,» saka astronoms.

Par krītošām zvaigznēm ir dažādi ticējumi. Bībeles rakstos minēts, ka krītošas zvaigznes nozīmē pasaules galu. Latviešu mitoloģijā krītoša zvaigzne nozīmē nāvi, bet jaunas zvaigznes iemirdzēšanās – piedzimšanu. Samērā jauns ticējums, redzot krītošu zvaigzni, ir kaut ko vēlēties, LR1 stāstīja filoloģijas doktors un stāstnieks Guntis Pakalns.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē