«Latvenergo»: Nākamgad mājsaimniecībām nedaudz saruks maksa par elektrību 1

Valdības lēmums samazināt energokompānijas AS "Latvenergo" pamatkapitālu par 454,4 miljoniem eiro elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) saistību atpirkšanai nākamgad mājsaimniecībām nodrošinās nelielu elektroenerģijas ikmēneša maksas kritumu, otrdien pēc valdības sēdes žurnālistiem sacīja "Latvenergo" komercdirektors Uldis Bariss.

Viņš atzina, ka valdības lēmums "Latvenergo" ir pieņemams, jo tas kompānijai neradīs tiešus zaudējumus. Tāpat valdības lēmuma dēļ mājsaimniecību un uzņēmumu elektrības rēķinos samazināsies OIK daļa. Vienlaikus Bariss gan nekonkretizēja, par cik no nākamā gada 1.janvāra varētu sarukt mājsaimniecību ikmēneša maksājums par elektroenerģiju, jo katrai mājsaimniecībai samazinājums būs atšķirīgs.

"Patlaban ir skaidri zināms, ka lielai daļai mājsaimniecību rēķins par elektrību saruks. Piemēram, ja mājsaimniecības elektorenrģijas patēriņš būs vismaz 85 kilovatstundas mēnesī vienfāzes pieslēgumam, rēķins samazināsies," teica Bariss, piebilstot, ka elektrenerģijas maksas samazinājums gan būs neliels.

"Latvenergo" pārstāvis sacīja, ka energokompānijas kapitāla struktūra arī pēc tā restrukturizācijas būs veselīga, kā arī tas nesamazinās "Latvenergo" iespējas veikt investīcijas un nepieciešamības gadījumā aizņemties. ""Latvenergo" investē nepārtraukti, piemēram, hidroagregātu rekonstrukcijā, sadales tīklu aktīvos u.c., bet šīs investīcijas ir iepriekš plānotas, līdz ar to patlaban mums nav nepieciešamība pēc būtiskiem aizņēmumiem," sacīja Bariss.

Jau ziņots, ka Ministru kabinets otrdien atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavoto rīkojuma projektu, kas paredz samazināt "Latvenergo" pamatkapitālu par 454,4 miljoniem eiro elektroenerģijas OIK saistību atpirkšanai.

Ministru kabinets 29.augustā atbalstīja daļēju valsts atbalsta nākotnes saistību atpirkšanu no "Latvenergo" attiecībā uz tā īpašumā esošajām koģenerācijas elektrostacijām Rīgas TEC-1 un Rīgas TEC-2. Pieņemtais risinājums bija viens no četriem EM konceptuālā ziņojuma "Kompleksi pasākumi elektroenerģijas tirgus attīstībai" variantiem un ir vērsts uz OIK samazināšanu.

EM konstatēja, ka "Latvenergo" izpilda prasības valsts garantētās maksas saistību samazināšanai par koģenerācijas elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu, saņemot vienreizēju maksājumu, tāpēc tika piedāvāts Ministru kabinetam pieņemt lēmumu par vienreizēju maksājumu "Latvenergo" 454 412 749 eiro apmērā.

No minētās summas Rīgas TEC-1 daļa ir 26 522 584 eiro, bet Rīgas TEC-2 daļa - 427 890 165 eiro. Turklāt vienreizējais maksājums sadalāms divās daļās, nosakot, ka 140 miljoni eiro atzīstami kā vispārējās valdības izdevumi 2017.gadā, bet 314,4 miljoni eiro atzīstami kā avansa maksājums proporcionāli "Latvenergo" saistību izpildei līdz atbalsta perioda beigām 2028.gadā.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Latvijā un pasaulē