Latvijā tiek atzīmēta 112 diena

11.februārī visā Eiropas Savienībā atzīmē vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu numura 112 dienu, kuras laikā arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) īsteno vairākas aktivitātes.

Šādu dienu organizē, lai veicinātu sabiedrības informētību par 112 numuru, uz kuru zvanot iespējams saņemt operatīvo dienestu palīdzību, skaidro Ilze Dāme-Birziņa, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste.

Šoreiz VUGD amatpersonas nedosies uz skolām, lai klātienē informētu skolēnus, bet visu februārī piedāvā lekcijas tiešsaistē, kā arī aicina izmantot materiālus par 112, kas izvietoti VUGD tīmekļa vietnē. VUGD priekšnieks Oskars Āboliņš uzsver: «Ir būtiski atgādināt bērniem un jauniešiem arī par to, kas notiek, ja uz 112 tiek saņemts viltus zvans, kā arī – cik svarīgi ir nekavējoties paziņot par negadījumu, zvanot uz 112, nevis filmēt vai nofotografēt notiekošo.»

Latvijā vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs 112 darbojas 24 gadus (kopš 1997. gada). Piezvanot uz 112, iespējams sasniegt četrus glābšanas dienestus – VUGD, Valsts policiju, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un Gāzes avārijas dienestu. 112 numurs ir sazvanāms 24 stundas diennaktī, un zvans ir bez maksas.

Piecos zvanu centros Latvijā kopumā strādā 88 dispečeri. Katru diennakti dispečeri atbild uz vidēji 3500 zvaniem ar dažādiem lūgumiem palīdzēt. 2020. gadā kopumā apstrādāti gandrīz viens miljons ienākošo 112 zvanu. Ap 46% zvanu tiek pāradresēti citiem dienestiem – Valsts policijai, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, Gāzes avārijas dienestam. 52% gadījumu zvans nav bijis saistīts ar vajadzību pēc ārkārtas palīdzības, cilvēki meklējuši dažādu informāciju, tostarp par rīcību ārkārtas situācijā, aptuveni 2% izsaukumi bijuši adresēti ugunsdzēsējiem glābējiem, analizē Viktorija Gribuste, VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Zemgales reģionā.

VUGD atbalsts nereti nepieciešams arī citiem dienestiem, piemēram, satiksmes negadījumos.
Arī šogad VUGD pateiksies tiem centrālajiem un reģionālajiem plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kuri aizvadītajā gadā regulāri atspoguļoja VUGD darbu, popularizēja tālruņa numuru 112 un izglītoja iedzīvotājus par ugunsdrošību, cilvēkdrošību un pareizu rīcību ārkārtas situācijās. Ar VUGD godarakstu tiks apbalvoti vairāki plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.

Video par vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru pieejams šeit: www.youtube.com/watch?v=mTvbrounpkk

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē