«Latvijas Pasts» aicina pirmssvētku sūtījumus sagatavot laikus

Gada nogalē pasta sūtījumu apmērs visā pasaulē palielinās vairākkārt, tāpēc, lai sūtījums adresātu sasniegtu vēl pirms Ziemassvētkiem vai Jaunā gada, būtiski to noformēt un nosūtīt laikus, aģentūrai LETA pavēstīja AS ''Latvijas Pasts'' pārstāve Vineta Danielsone.

Viņa norādīja, ka, plānojot sūtījuma piegādei vēlamo laiku, jāņem vērā attālums līdz adresāta valstij, kā arī fakts, ka pat Eiropā sūtījumus ne vienmēr piegādā, izmantojot tiešo aviosatiksmi. Būtisks priekšnoteikums sūtījuma kvalitatīvai piegādei ir arī precīzi norādīta adrese un atbilstošu pastmarku izvēle.

''Tā kā decembris ir periods, kad, gatavojoties gada nogales svētkiem, pasta nozares uzņēmumi visā pasaulē strādā ļoti intensīvi, jo sūtījumu apmērs pieaug vairākkārt, pirmais un galvenais nosacījums, ko klientiem vajadzētu ņemt vērā, ir sūtījumu savlaicīga noformēšana un nodošana tālākai nosūtīšanai. Vairāku valstu pasta operatori pat nosaka īpašus termiņus, līdz kuriem sūtījumam jābūt piegādātam šajās valstīs, lai adresāts to saņemtu līdz svētkiem,'' klāstīja Danielsone.

Šogad attiecīgu informāciju ''Latvijas Pastam'' jau ir sniegusi Baltkrievija, Indija un Taizeme. Baltkrievijā vēstuļu un sīkpaku sūtījumiem jāatrodas 16.decembrī, Indijā 8.decembrī, Taizemē - 20.decembrī. Iepriekš šādus nosacījumus izvirzījusi arī ASV, Ķīna un citas valstis.

''Nosūtot dāvanas un svētku sveicienus, jāņem vērā attālums līdz adresāta valstij - jo tālāk būs galamērķis, jo, visticamāk, ilgāku laiku sūtījums uzkavēsies ceļā, īpaši tad, ja starp valstīm nav tiešās aviosatiksmes un sūtījumi ceļo tranzītā starp dažādām valstīm. Šie paši nosacījumi jāņem vērā, iepērkoties populārākajos ārvalstu interneta veikalos. Sūtījumi no Ķīnas un citu Āzijas valstu veikaliem uz Latviju ceļo tranzītā, izmantojot dažādu valstu pasta operatoru starpniecību, un pirmssvētku periodā sūtīšanas laiks līdz ar apmēra pieaugumu var palielināties vēl vairāk,'' skaidroja ''Latvijas Pasta'' pārstāve.

Arī starp Eiropas valstīm sūtījumi var ceļot ilgāku laiku, ja nosūtītājvalsts pasta operators neizvēlas sūtījumu piegādei izmantot tiešo aviosatiksmi, bet sūtījumus virzīt sev izdevīgākajā veidā starp citām valstīm, tajā skaitā izmantojot kravu pārvadājumus pa sauszemi. Šādā veidā sūtījums tranzītā var uzkavēties līdz pat divām nedēļām.

''Lai saņēmējs apsveikumu vai dāvanu paciņu saņemtu laikus, tikpat būtiski ir norādīt precīzu adresi - svarīga adreses sastāvdaļa ir ne tikai pareizi uzrakstīts ielas nosaukums, mājas vai dzīvokļa numurs, bet arī indekss. Kaut gan arī sūtījums ar kļūdainu indeksu agri vai vēlu sasniegs adresātu, tomēr šāds sūtījums ceļos ilgāk, jo primāri sūtījumi tiek šķiroti, pamatojoties uz norādīto indeksu,'' informēja Danielsone.

Tāpat sūtītājam svarīgi pārliecināties, lai viņa sūtījums tiek apmaksāts ar atbilstošas nominālvērtības pastmarkām. Ja sūtījumu noformē pasta nodaļā, šo vērtību precīzi noteiks nodaļas darbinieki, bet, ja to dara pats sūtītājs, ir vēlams vēlreiz attiecīgos datus pārbaudīt ''Latvijas Pasta'' mājaslapā ievietotajā cenrādī vai izmantot tajā pieejamo tarifu kalkulatoru, ar kura palīdzību ērti iespējams aprēķināt sava sūtījuma izmaksas.

''Ērts veids, kā pārzināt sava sūtījuma ceļu visos tā posmos, ir reģistrēta pasta sūtījuma izvēle - reģistrētam sūtījumam attiecīgais izsūtītājvalsts pasta operators piešķir unikālu 13 zīmju kodu. Šādu sūtījumu iespējams izsekot vai nu ''Latvijas Pasta'' sūtījumu izsekošanas sistēmā vai arī attiecīgās valsts sūtījumu izsekošanas sistēmā, kurā klients operatīvi var saņemt informāciju par sūtījuma atrašanās vietu un statusu. Iekšzemes pasta sūtījumu ceļam klients var sekot no sūtītāja līdz adresātam, savukārt pārrobežu pasta sūtījumus iespējams izsekot atkarībā no saņēmējvalsts publiskotās informācijas. Reģistrētus sūtījumus iespējams ne tikai izsekot, bet arī to pazušanas vai bojājumu gadījumā atbilstoši Pasaules pasta konvencijai klientam ir tiesības pretendēt uz atbilstošu kompensāciju,'' klāstīja Danielsone.

''Latvijas Pasta'' pārstāve atgādināja, ka pēdējais sūtījumu piegādes datums šogad pirms Ziemassvētkiem ir 23.decembris, bet pirms gadumijas - 30.decembris.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē