"Lauku ceļotājs": Pašvaldību iejaukšanās tūrisma un viesmīlības uzņēmējdarbībā kropļo konkurenci tirgū 9

Jau otro gadu pēc kārtas, pašvaldībām iejaucoties tūrisma un viesmīlības uzņēmējdarbībā, kropļo konkurenci tirgū, pastāstīja Latvijas Lauku tūrisma asociācijas "Lauku ceļotājs" prezidente Asnāte Ziemele.

Viņa sacīja, ka konflikts starp Latvijas pašvaldībām un tūrisma un viesmīlības uzņēmējiem milzt jau otro gadu pēc kārtas, kuros pašvaldības, sniedzot subsidētus pakalpojumus un kropļojot tirgu, apdraudot vietējo uzņēmējdarbību. "Mūsu uzņēmēji uzskata, ka pašvaldības uzdevums nav un nedrīkst būt uzņēmējdarbība. Pašvaldībai ir jāveicina vietējā uzņēmējdarbība, radot tai labvēlīgus apstākļus un jāsadarbojas ar uzņēmējiem privātā-publiskā partnerībā," uzsvēra Ziemele.

"Laku ceļotājs" prezidente norādīja, ka cena ir viens no svarīgākajiem faktoriem, ko patērētājs izvēlas kādu pakalpojumu vai preci. "Uzņēmēji min virkni piemēru, nosaucot izmaksas, sākot ar darbaspēka atalgojumu, beidzot ar apkārtnes uzturēšanu kārtībā. Uzņēmējam tas ir jānopelna pašam, kamēr pašvaldība daļu sava tūrisma uzņēmuma izmaksu sedz no budžeta," skaidroja Ziemele.

"Tā ir mūsu nodokļu maksātāju nauda, kas būtu saprātīgi jāizlieto pašu nodokļu maksātāju labā, taču par to tiek apmaksāti izklaides pasākumi, koncerti, regulāras balles ar viesmāksliniekiem kultūras centros pie galdiņiem bez maksas vai par simbolisku samaksu. Tiek subsidēti šie, it kā lētie, pašvaldību sniegtie naktsmītņu, ēdināšanas un citi pakalpojumi, kas turklāt nereti dublē jau esošus privātu uzņēmēju pakalpojumus. Jā, mēs esam viesmīlīgi un gaidām tūristus laukos, taču vai tiešām varam atļauties "uzsaukt" visiem ciemiņiem naktsmājas, neprasot pilnu cenu?" norādīja Ziemele.

Viņa papildināja, ka šāda pašvaldību rīcība ir viens no iemesliem, kādēļ laukos trūkst līdzekļu skolu un bērnudārzu, ceļu uzturēšanai, medicīnas pakalpojumiem un veco ļaužu aprūpei. "Ilgtermiņā sekas ir postošas: privātie uzņēmēji nespēj izturēt mākslīgi radīto konkurenci, slēdz savus uzņēmumus un dodas projām. Lauki zaudē tos pašus nedaudzos nodokļu maksātājus, kas vēl atlikuši," atzīmēja Ziemele.

Tāpat "Lauku ceļotājs" prezidente atzina, ka tūrisma un viesmīlības nozares uzņēmēji iebilst arī pret Eiropas Savienības (ES) fondu izmantošanas praksi pašvaldībās, kad fondi ar mērķi atbalstīt uzņēmējdarbību, pašvaldības īstenotā projekta galarezultātā nereti kļūst par privātās uzņēmējdarbības konkurentu.

Ziemele secināja, ka pašvaldību iesaistīšanās uzņēmējdarbībā neliecina par stratēģisku domāšanu sava novada attīstībai. "Pašvaldību un valsts finansētas iestādes nevar nodarboties ar uzņēmējdarbību. Ja tas ir pretēji, tad tā ir pretvalstiska rīcība, tuvredzība - zāģē zaru, uz kura paši sēž," viņa uzsvēra.

Biedrības "Lauku ceļotājs" mērķis ir lauku tūrisma attīstība Latvijā kopējā lauku ekonomikas kontekstā, sadarbojoties ar lauksaimniecības, pašvaldību, dabas aizsardzības un citām nozarēm. "Lauku ceļotājs" pārstāv biedru intereses, iesaistās uzņēmējiem labvēlīgas politikas veidošanā, kalpo kā profesionālas informācijas forums un mārketinga platforma. "Lauku ceļotāja" biedri ir lauku tūrisma, lauksaimniecības, amatniecības uzņēmēji, pašvaldības, valsts iestāžu un organizāciju struktūrvienības visos Latvijas novados.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

Laikam tā-

Ko tik pašvaldības nedara-avīzes drukā,zobus labo,tūrismu piedāvā.Tas ir labi vai slikti? Kā to ņem-iedzīvotājiem labi,konkurentiem-slikti.

pirms gada, 2018.12.08 10:10

Secinājums

Tātad tie konkurenti sliktus pakalpojumus sniedz-viņu avīzes nelasa,zobus pie viņiem nelabo,ja jau pašvaldības aizpilda švakā pakakpojuma nišu. Sāciet ar sevi,kā Kaimiņš saka,tad nebūs jāraud,ka pašvaldības traucē...

pirms gada, 2018.12.08 10:25

Laikam tā-

Precīzi.

pirms gada, 2018.12.08 12:47

Arī tā

Mācieties no Vecumniekiem - izglītību būvē Satekās, tūrismu Lielzemenēs, it kā novadam telpu nebūtu !

pirms gada, 2018.12.08 14:07

uzņēmējs

Ak, šie naivie komentētāji! Vai arī - pašvaldību administratori! 1) iedzīvotājiem tur arī nekā laba nav, jo par šiem pašvaldību pakalpojumiem samaksā 2 reizes, tik paši to neaptver; 2) nez' , no kurienes tos nodokļu ieņēmumus budžetā ņems, kad pašvaldības būs tos uzņēmumus iznīdējušas; tad varēs tik paši savam pašvaldības štatam nemainīgi lielas algas apmaksāt.... Bet, ja kādam no šiem komentētājiem pašam pieder vēl kāds puķu veikals vai auto serviss, - tad gatavojieties, - pašvaldības ar šādu izplešanos biznesa vidē uztaisīs arī savus puķu veikalus un autoservisus, tad redzēs, ko rakstīsiet te.

pirms gada, 2018.12.08 11:32

Laikam tā-

Nevar nepiekrīt arī šim viedoklim.

pirms gada, 2018.12.08 12:50

vēl viens uzņēmējs

Naivums ir vismaigājais no apzīmējumiem, kādus pelnījuši iepriekšējie komentētāji, bet, ja sauksim tos īstajos vārdos (piemēram, par stulbiem), tauta apvainosies. Viena no galvenajām Latvijas problēmām ir cilvēku pasivitāte vai nespēja pašiem uzsākt savu uzņēmējdarbību, kā rezultātā absolūti lielākā daļa sabiedrības locekļu ir atkarīgi no darba devējiem un pašvaldību žēlastības. Tā arī ir brīnišķīga augsne, kurā aug mīlestība pret no pašu nodokļiem apmaksātām pašvaldību slavējošām avīzēm un citiem surogātproduktiem, kuri, turklāt, vēl klasisko solījumu vietā atbalstīt uzņēmējdarbību dara visu, lai to iznīdētu.

pirms gada, 2018.12.08 14:47

Latvijā un pasaulē