Līdz ar pirmo adventi sākas Ziemassvētku gaidīšanas laiks 4

Šosvētdien, 2. decembrī, tiek atzīmēta pirmā advente, ar kuru sākas Ziemassvētku gaidīšanas laiks jeb gatavošanās Jēzus Kristus pirmās atnākšanas pieminēšanai un svinēšanai.

Advente ir četru nedēļu periods. Tieši ar pirmo adventes svētdienu sākas kristīgās baznīcas jaunais gads. Advente ir laika posms no ceturtās svētdienas pirms Ziemassvētkiem, tas ir pieklušanas un pārdomu laiks pirms Kristus piedzimšanas.

Baznīca māca, ka adventes laiks jāpavada klusumā, dziļās pārdomās un lūgšanās. Tas ir laiks, kad katram pašam sevī jānožēlo savi grēki un jāpiedod visiem vienādi.

Simboliska nozīme ir arī adventes rotai - vainagam. Priežu, egļu, tūju vai kadiķu zari, no kuriem pin vainagu, liecina par cerību un mūžīgo dzīvību. Vainags veido apli, kas nozīmē mūžību un vienotību. Sveces iedegšana katrā no četru nedēļu svētdienām simbolizē gaismas uzvaru pār tumsu, piedzimstot Kristum.

Šajā svētdienā, 2. decembrī, sāksies Adventa laiks. Pētījumu kompānijas «Kantar TNS» aptaujātie iedzīvotāji atzīst, ka adventes laikā viņi visbiežāk plāno iedegt svecītes un iegādāties vai veidot adventes vainagu, portālu informē Sanda Apsīte,
kompānijas mārketinga vadītāja.

«Kantar TNS» novembra beigās veiktā aptauja liecina, ka adventes laikā svētdienās svecītes aizdegs teju puse iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem (42%). Adventes vainagu iegādāties vai veidot pašu spēkiem plāno caurmērā katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs (25%).

Krietni mazāk iedzīvotāju adventes laikā plāno meditēt vai nodoties pārdomām, vai svētdienās doties uz baznīcu (katru no šīm aktivitātēm plāno īstenot 5% aptaujāto). Maza daļa iedzīvotāju adventes laikā ievēros gavēni vai izslēgs no savas ikdienas svinības (attiecīgi 3% un 2% aptaujāto).

Tikmēr ugunsdzēsējiem adventes laiks saistās ar paaugstinātiem drošības riskiem, kas rodas, cilvēkiem adventes vainagos un citu viegli uzliesmojošu svētku rotājumu tuvumā dedzinot sveces, kā arī lietojot nedrošas vai pārtaisītas elektrisko spuldzīšu virtenes.

Sagaidot pirmo adventes svētdienu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus ievērot drošības padomus, lai no mazas svecītes neizceltos liels ugunsgrēks, informēja VUGD.

Pagājušajā gadā adventes laikā ugunsdzēsēji glābēji dzēsa 23 ugunsgrēkus, kuri izcēlās degošas svecītes adventes vainagā dēļ vai Ziemassvētku eglītē, vai arī ugunsgrēks bija izcēlies no degošām svecēm, kas atstātas bez uzraudzības. Dzīvojamās telpās pērn adventes laikā dzēsti 11 ugunsgrēki, virtuvē trīs, bet tirdzniecības telpā – divi. 2017. gadā šādos ugunsgrēkos cieta seši cilvēki, bet seši tika izglābti. Savukārt šogad līdz novembra beigām reģistrēti jau desmit šādi ugunsgrēki, kas izcēlušies bez uzraudzības atstātu sveču dēļ, un vienā no tiem ir cietis viens cilvēks.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

nesaprotu

Simboliska nozīme ir arī adventes rotai Ž vainagam. Kas ir Ž vainags, dzirdu par to pirmo reizi savā garajā mūžā?

pirms 2 gadiem, 2018.12.03 10:35

tas ir

kristīgo Žuļiku rotājums.

pirms 2 gadiem, 2018.12.04 11:42

būtu labi

ja vienreiz žurnālisti vienotos par to kā rakstāms vārds ''advents''.

pirms 2 gadiem, 2018.12.03 11:37

Latvijā un pasaulē