Līdz rudenim ievērojami kāps cūkgaļas, kā arī vistas gaļas cenas 2

Līdz ar izmaiņām globālajā tirgū līdz rudenim ievērojams pieaugs cūkgaļas cenas un tāpat gaidāms arī vistas gaļas cenas pieaugums, informēja zīmola "Rīgas miesnieks" produkcijas ražotāja "HKScan Latvia" pārstāvji.

Uzņēmuma pārdošanas direktors Heino Lapiņš norādīja, ka pēdējo trīs nedēļu laikā cūkgaļas cena pasaulē pieaugusi par aptuveni 21,4%. Piemēram, Vācijā cūkgaļas kautķermeņa cena strauji ir augusi vidēji no 1,4 līdz 1,7 eiro par kilogramu, kas ir pēdējo desmit gadu laikā nepiedzīvoti straujš pieaugums. Cūkgaļas cenu celšanās galvenais iemesls ir tās deficīts Ķīnas tirgū Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatības dēļ un ASV un Ķīnas tirdzniecības kara dēļ, kā rezultātā Ķīna noteica 62% ievedmuitu no Amerikas ievestai cūkgaļai.

Pēc Lapiņa sacītā, Ķīna ir lielākā cūkgaļas ražotājvalsts - aptuveni 50% šo gaļas dzīvnieku pasaulē audzē tieši Ķīnā, kas ir arī lielākā cūkgaļas patērētāja. Iedzīvotāju dzīves līmenim augot, pieprasījums pēc cūkgaļas palielinās, bet piedāvājums ĀCM ietekmē krīt. Tas savukārt ir radījis jaunas eksporta iespējas Eiropas Savienības (ES) cūkaudzētājiem - pašlaik Ķīna importē gandrīz 40% cūkgaļas no kopējā ES cūkgaļas eksporta.

"Straujā eksporta uz Ķīnu palielināšanās izsauca cenu lēcienu Eiropā, ieskaitot Latviju. Turklāt pieaugums ir jo īpaši izjūtams tāpēc, ka vēl pagājušajā gadā gaļas cenas slīdēja uz leju un pavisam nesen bija ļoti zemas. Lai gan Latvijas cūkaudzētājiem Ķīnas tirgus ir slēgts, jo arī mūsu valsti ir skāris ĀCM un no tādām zemēm Ķīna gaļu neieved, tomēr eksporta palielināšanās izraisītais gaļas deficīts Eiropā paver jaunas iespējas piegādēm, piemēram, uz Poliju," sacīja Lapiņš, norādot, ka cenu pieaugumu Latvijā izjutīs vismaz līdz šā gada rudenim, bet tālāko ir grūti prognozēt.

Pēc viņa sacītā, Latvijas cūkaudzētājiem cūkgaļas cenas celšanās radīs iespēju atgūties no iepriekšējo gadu zaudējumiem. Savukārt patērētājiem jārēķinās ar ievērojami augstākām cenām veikalu plauktos. "Ir skaidrs, ka pārstrādātājiem agrāk vai vēlāk nāksies paaugstināt savas produkcijas cenu. Uzņēmumi vidēji strādā ar 1-2% lielu peļņu, un ir pilnīgi skaidrs, ka viņiem nav pa spēkam pašiem amortizēt izejvielas izmaksu pieaugumu. Iespējams, ka būs uzņēmumi, kas vispār pārtrauks cūkgaļas pārstrādi. Protams, kaut ko varbūt amortizēs tirgotāji, taču pat visoptimistiskākā scenārija īstenošanās gadījumā sekas izjutīs patērētāji," viņš sprieda.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka "HKScan Latvia" 2017.gadā strādāja ar 34,475 miljonu eiro apgrozījumu un 917 922 eiro peļņu.

Tāpat ziņots, ka "HKScan Latvia" ir dibināts 1992.gadā, un kopš 1998.gada kompānija ietilpst "HKScan" grupā. Kompānijas pamatkapitāls 2,214 miljoni eiro. "HKScan" ir viena no lielākajām pārtikas produktu ražošanas kompānijām Ziemeļu valstīs un ietver gaļas pārstrādes uzņēmumus Somijā, Zviedrijā, Dānijā un Baltijas valstīs. Kompānija eksportē produktus uz gandrīz 50 valstīm.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē