Lielupē pie Mežotnes ūdens iesilis līdz +19 grādiem 2

Lai gan parasti aprīlī Latvijas upēs ir palu periods, šogad vairākās upēs ūdens līmenis sasniedzis zemāko atzīmi, kāda novērota aprīlī, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotā informācija.
Šogad pali bija februārī un martā, aprīlis ir silts un sauss, tādēļ ūdens līmenis upēs - zems. Vairākās upēs, tai skaitā Gaujā, ūdens līmenis ir zemākais aprīlī novērotais. Dati par ūdens līmeni Gaujā pie Siguldas pieejami kopš 1940.gada, un šogad ūdens līmenis ir vairāk nekā metrus zemāks nekā pirms gada.

Daugavā posmā no Daugavpils līdz Jēkabpilij pēdējā mēneša laikā ūdens līmenis pazeminājies par vienu līdz diviem metriem.

Mazais ūdens daudzums saistīts ne tikai ar nokrišņu trūkumu šomēnes, bet arī ar pērnā gada sausumu.

No 2018.gada marta līdz pat šā gada janvārim Latvijas upju notece bija zem ilggadēji vidēji novērotajām vērtībām. Februārī un martā kūstošais sniegs, kā arī nokrišņi ūdens līmenim ļāva paaugstināties līdz normai un virs tās. Aiztekot sniega ūdeņiem un iestājoties sausam laikam, aprīlī atsācies mazūdens periods.

Savukārt ūdens temperatūra patlaban ir augstāka nekā parasti šajā gada laikā.

Piektdienas pēcpusdienā ūdens temperatūra lielākajā daļā upju paaugstinājās līdz +10..+16 grādiem, dažviet pat vēl augstāk - Lielupē pie Mežotnes novērota ūdens sasilšana līdz +19 grādiem.

Ūdens temperatūra lielajos ezeros +9..+12 grādi, jūrā +6..+11 grādi.

Tuvākajās dienās ūdens līmenis upēs turpinās pakāpeniski pazemināties, atsevišķos posmos nokrišņu ietekmē tas svārstīsies. Ūdens temperatūra nedēļas nogalē vēl paaugstināsies, bet nākamnedēļ, gaisam kļūstot vēsākam, arī ūdens atdzisīs.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē