Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LPS par izmaiņām pašvaldību reformā sola cīnīties arī Saeimā 6

Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) par izmaiņām pašvaldību reformā sola cīnīties arī Saeimā, apelējot pie Saeimas deputātu "izpratnes, tālredzības un godaprāta", aģentūrai LETA pavēstīja LPS padomniece reģionālās attīstības jautājumos Ivita Peipiņa.'

15.oktobra valdības sēdē Peipiņa atgādināja LPS nostāju, ka Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumprojekts ir pretrunā gan deklarācijai par Krišjāņa Kariņa (JV) vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību, gan Saeimas šā gada 21.marta lēmumam par administratīvi teritoriālās reformas (ATR) turpināšanu, jo nav izvērtēta otrā līmeņa pašvaldību ieviešanas nepieciešamība un Saeimai nav iesniegts ziņojums par apriņķu izveides pamatojumu.

"Sabiedrībā šobrīd sākusies diskusija par apriņķa pašvaldībām, un to lietderība gūst arvien jaunus atbalstītājus, taču valdība šajā diskusijā nepiedalās," uzskata LPS.

Tā kā vietējo pašvaldību vēlamais izmērs un citi izveides kritēriji ir tieši saistīti ar funkciju sadalījumu daudzlīmeņu pārvaldībā, LPS ieskatā, nav pareizi reformēt vienu elementu, neredzot pārmaiņas kopumā. 

"Bez izvērtēta apriņķu izveidošanas pamatojuma nav zināmas plānotās funkcionālās izmaiņas, tāpēc nevar pamatot vietējo pašvaldību teritoriju izmaiņas. Apriņķu veidošanai bija jāiet soli pa priekšu reformai vai vismaz reizē ar to," uzskata LPS. 

Tāpat LPS jau savā pirmajā atzinumā sniedza 24 iebildumus tieši par likumprojekta tekstu un otrajā atzinumā - septiņus, un MK sēdē Peipiņa vēlreiz akcentēja nepieciešamību noteikt skaidrus, saprotamus, izmērāmus un izpildāmus kritērijus. Piemēram, precīzi noteikt, kas ir "ilgtspējīga teritorijas ekonomiskā attīstība", "nozīmīgas investīcijas", "efektīvs izglītības, veselības aprūpes un sociālo pakalpojumu iestāžu tīkls, sabiedriskā transporta un ceļu tīkls, kā arī komunālās saimniecības tīkls", "perspektīva vidusskola" un citi, jo šādi formulējumi rada augstu politiskās korupcijas risku.

LPS vērš uzmanību, ka likumprojekta anotācijā nav iekļautas un aprēķinātas pašvaldību gaidāmās izmaksas sakarā ar reformu un kāda būs to ietekme uz pašvaldību budžetiem. "Tas atbilst visiem zināmajam teicienam par ratiem, kurus jūdz zirgam priekšā, jo reforma pagaidām paredzēta bez precīza aprēķina, kāda būs tās ietekme uz katru no jaunveidojamās pašvaldības budžetu, tātad nav apzinātas sekas un ietekme," pauž savienībā.

Savienība prasa papildināt likumprojekta anotāciju ar konkrētu pašvaldību priekšlikumu un iebildumu uzskaitījumu, atbilžu un konsultāciju skaitu, kas sniegtas, iedzīvotāju aptauju rezultātiem, kā arī anotācijai pievienot visus pieņemtos pašvaldību domju lēmumus par administratīvi teritoriālo reformu. 

Šobrīd jau daudzās pašvaldībās notikušas aptaujas un pieņemti domju lēmumi par reformu, kas neatbalsta reformu šādā variantā, kā arī vairāki novadi gatavojas griezties Satversmes tiesā.

Pašvaldību savienība uzskata, ka likumprojekts neatbilst Satversmes 1. un 101.pantam, Eiropas Vietējo pašvaldību hartas 5.pantam un Eiropas Padomes Ministru komitejas rekomendācijām dalībvalstīm par vietējo un reģionālo iestāžu robežu un/vai struktūras reformu procesiem ietverto labas pārvaldības principu ievērošanu. 

Par visiem šiem iebildumiem LPS informēs arī Saeimu. 

Kā ziņots, Ministru kabinets otrdien atbalstīja VARAM sagatavoto Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, kas piedāvā reformas rezultātā 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 39 vietvaras.

Likumprojekts paredz izveidot 34 novadus, kā arī saglabāt republikas pilsētas statusu Rīgai, Jūrmalai, Daugavpilij, Liepājai un Rēzeknei.

Attiecīgi plānots, ka reforma neskars minētās piecas republikas pilsētas un arī četrus novadus - Alūksnes, Gulbenes, Līvānu un Salaspils novadus.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

savienotais

To pašvaldību savienību, ZZS izauklēto, vajadzētu aiztriekt pie velna vecmātes draņķi vārīt. Citu neko kā intrigas no viņiem gaidīt nevar. Uzaudzējuši štatus savās piparbodēs, ka tālāk nav kur, vēl nav labi, pļū...āji.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.17 19:20

savienotajam

Ātrāk notiktu tā reforma tad tiks aiztriekti daudzi intriganti, arī tu :)))

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.17 21:14

ūsiņš

Klukste, tu?

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.17 23:43

Ūsainā lauciniece

Fašisms atdzimst. Represijas būs. Lauciniekiem traktorus un govis atņems.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.17 22:22

Ūsainai lauciniecei

Tu nabags gan lauku sūdos iestidzis tā arī netiec ārā,dikti laukus mīli kā kolhozņiks bijušais:):):)

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.18 09:25

prātnieks

Voluntārisms. Absolutizējot individuālās gribas nozīmi, nerēķinoties ar objektīviem nosacījumiem un reāliem apstākļiem, noliedz pašu ideju par dabas un sabiedrības objektīvo likumu pastāvēšanu, noliedz, ka cilvēka gribu nosaka vide.
Piemērs.
Hruščovs 1959. personīgi apmeklēja ASV dienvidu kukurūzas laukus. Vajag arī PSRS tāpat. Teritorijā kukurūzai vispiemērotākās bija tikai Karpatu, Kaukāza un daļēji Ukrainas teritorijas. Bet jāsēj bija visur arī Latvijā. Kukuruzas ražas bija nestabilas, nespējot nodrošināt Hruščova paredzētos apjomus. Kukurūzas platības aizņēma kviešu platības, kviešu ražas samazinājās no 64 miljoniem tonnu 1953. gadā līdz 47 miljoniem tonnu 1965. gadā. Vājās ražas pie nepiemērota klimata noveda pie pārtikas krīzes 1962.-63. gadā, kas izraisīja iedzīvotāju nemierus ( Čerkaska), un PSRS bija spiesta iepirkt kviešus ārzemēs.
Jaunajiem nezina vecajiem laikam aizmirsusies – prastais rupjmaizes ķieģelītis vienās rokās...Baltmaize tikai sapņos...
Tas ir viena vīra voluntārims darbos, kad ir kā labi vēlamais iznācis bankrota darbos.
Ar to arī apsveicu - kad tur tajos īslaicīgajos ministru krēslos sāks domāt par Latviju - kā savulaik to darīja Kārlis. Par tādiem darbiem kurus ar labu vārdu var atcerētie arī pēc 100 gadiem.

pirms 10 mēnešiem, 2019.10.20 06:50

Latvijā un pasaulē