Nauda ceļiem – no akcīzes nodokļa 1

Ja iekasēs vairāk naudas no akcīzes nodokļa par naftas produktiem, ir cerība, ka palielināsies finansējums valsts autoceļu uzturēšanai, vēstī Satiksmes ministrijas (SM) sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Greiškalna.

Valsts sekretāru sanāksmē 22. martā izsludināti SM sagatavotie grozījumi likumā «Par autoceļiem». Tie paredz valsts finansējuma palielināšanu brauktuvju sakārtošanai. Ja, sākot no 2018. gada, valsts budžeta ieņēmumi no akcīzes nodokļa par naftas produktiem būs lielāki par prognozēto, tad šo starpību novirzīs ceļu sakārtošanai un uzturēšanai.

Savukārt no 2020. gada par vismaz 5% gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, paredzēts palielināt finansējumu Valsts autoceļu fondam. Taču tas notiks tikai tajā gadījumā, ja iekšzemes kopprodukta pieauguma (IKP) prognoze attiecīgajam gadam būs ne mazāka kā 5%.
Tomēr jāņem vērā, ka turpmākajos gados nav droši zināms, vai faktiskie akcīzes nodokļa par naftas produktiem ieņēmumi būs lielāki par plānotajiem. Pašlaik arīdzan nevar droši pateikt, vai IKP prognoze 2020. gadā pārsniegs 5%. Tādēļ tiks meklētas arī citas iespējas autoceļu finansēšanā.

Tiek prognozēts, ka 2018. gadā Valsts autoceļu fonda finansējumam jābūt vismaz par 25,62 miljoniem eiro lielākam nekā 2017. gadā (šogad tas ir 335 miljoni eiro). Lai valsts autoceļi būtu atbilstīgā stāvoklī, katru gadu jāveic asfalta segumu atjaunošana vai pārbūve vismaz 1180 km garumā, kā arī jāatjauno grants segas 2970 km apmērā. Tāpat vajadzīga 65 tiltu klāja konstrukciju atjaunošana vai tiltu pārbūve. Šiem darbiem gadā jāieplāno vismaz 440 miljoni eiro. Pašlaik valsts autoceļu tīkla pilnīgai sakārtošanai nepieciešami 4,5 miljardi eiro.

Atbilstīgi pašreizējam likumam «Par autoceļiem» Valsts autoceļu fondu veido prognozētie valsts budžeta ieņēmumi no transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa, autoceļu lietošanas nodevas un 80% no prognozētajiem valsts budžeta ieņēmumiem no akcīzes nodokļa par naftas produktiem, ja gadskārtējā valsts budžeta likumā nav noteikts citādi. Minētās normas netiek izpildītas, jo ik gadu valsts budžeta likumā līdzekļu sadalījums tiek noteikts citādi. Jaunajā redakcijā nebūs norādes, ka gadskārtējā valsts budžeta likumā var noteikt citādu finansējuma apmēru, nekā paredz likums «Par autoceļiem».

Pievieno komentāru

Komentāri 1

hm

Kur tad paliek ta nauda ko maksa auto cela nodeva? sakot ar 3001 ton un vaikrak . Tur labo naudu kaš, ja par vilcēju ar piekabi vien maksa 11 euro pa sutku.

pirms 4 gadiem, 2017.03.23 22:52

Latvijā un pasaulē