Operete «Jautrā atraitne» šogad Rīgā tiks izrādīta tikai vienu reizi

Šogad vienīgo reizi 31. oktobrī plkst. 19 VEF Kultūras pilī Rīgā būs iespēja baudīt vienu no visu laiku populārākajām operetēm pasaulē – Franča Lehāra leģendāro uzvedumu «Jautrā atraitne». Arī Bauskas reģiona iedzīvotāji aicināti baudīt lielisko mūziku un vairāk nekā 110 gadu seno romantisko stāstu.

Tikai retais zina, ka pirms 115 gadiem, kad operete sarakstīta, tās autoriem un māksliniekiem bija jāsaskaras ar dažādām grūtībām, atklāj Krista Tuča, Operetes teātra komunikācijas vadītāja. Viņa atklāj vairākus interesantus faktus par šo uzvedumu, piemēram, to, ka «Jautrā atraitne» (Merry widow – angļu val.) pēc definīcijas ir «korsete bez lencītēm, kurai parasti piestiprināti zeķturi».

«Komponists Francis Lehārs ir 30 operešu autors, un «Jautrā atraitne» ir visveiksmīgākā un pazīstamākā gan starp viņa darbiem, gan visā operetes žanra vēsturē. 2020. gada 30. decembrī šai operetei apritēs 115 gadu kopš pirmizrādes Vīnes teātrī «Theater and der Wien» 1905. gadā. Šo varētu dēvēt par «otrās elpas» opereti; pirmais «Jautrās atraitnes» komponists bija austrietis Ričards Heubergers, ar kura paveikto darbu Vīnes teātra vadītājs nebija apmierināts, tāpēc nodeva šo iespēju tālāk Francim Lehāram. Viņu tik ļoti iedvesmoja librets, ka pāris stundu laikā pēc scenārija saņemšanas uzrakstīja galopa dueta «Muļķa, muļķa kavalieris» melodiju,» stāsta K. Tuča.

Pirmais iestudējums toreiz Vīnē tika veidots ar minimāliem līdzekļiem, pielāgojot kostīmus un dekorācijas no citām izrādēm. Daži dziedātāji pat sagādāja tērpus par saviem līdzekļiem. Vīnes teātra direktors, zaudējis ticību iestudējumam, piedāvāja Francim Lehāram piecus tūkstošus kronu, lai atceltu izrādi, no kā komponists atteicās, jo bija pārliecināts, ka operete būs veiksmīga. Tikai pēc 300 nospēlētām izrādēm Vīnes teātris ieguldīja līdzekļus, lai nodrošinātu jaunus tērpus un dekorācijas tautā iemīļotajai operetei.

Šis ir pirmais iestudējums pasaulē, kas radīja zīmola preces – dāmām par būtisku sieviešu modes atribūtu turpmākajos gados kļuva «Jautrās atraitnes» korsetes un cepures, proti, melnas platmales ar spalvu rotājumiem, savukārt kungiem – cigaretes, kokteiļi un pat motora pārsegi.

Operetes teātra repertuārā šī leģendārā izrāde ir jau kopš 2014. gada, kad piedzīvota pirmizrāde. 31. oktobrī galvenajā lomā būs operdīva un Operetes teātra prīma Sonora Vaice. Pirmoreiz Operetes teātrī un šajā izrādē pie diriģenta pults būs Jānis Stafeckis, Barona Zetas lomā – Guntars Ruņģis, konsulu Bogdanoviču atveidos Emīls Kivlenieks, bet Padomnieku Kromovu – Kārlis Rūtentāls.

Biļetes var iegādāties «Biļešu paradīzes» kasēs un internetā. 20% atlaide tiek piešķirta skolēniem, pilna laika studentiem un ISIC kartes īpašniekiem, pensionāriem un invalīdiem, 10% atlaide tiek piemērota ar «Club one» karti, savukārt «3+» kartes īpašniekiem atlaide uz Operetes teātra izrādēm ir 40%.

Iestudējumu atbalsta un līdzfinansē Kultūras ministrija un Eiropas Savienības programma «Radošā Eiropa».

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē