Parādījusies jauna vīrusa versija

Datoru lietotājiem tagad jāuzmanās, ne tikai atverot e-pastu vai apstiprinot programmu instalāciju datorā. Pietiek apmeklēt leģitīmu, bet vāji aizsargātu un tādēļ kompromitētu mājaslapu, un datorā nonāk «CryptoWall 4.0».

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija «Cert.lv» informē, ka jaunā šifrējošā izspiedējvīrusa versija izmanto neatjauninātas vai citādi ievainojamas komponentes, piemēram, «Adobe Flash», «Java» vai «Microsoft Windows», lai inficētu upura iekārtu. Vīruss šifrē ne tikai failu saturu, bet arī to nosaukumus. Latvijā pagaidām konstatēti tikai daži «CryptoWall 4.0» inficēšanās gadījumi, taču nevajadzētu zaudēt modrību. Ļoti maz antivīrusu spēj atpazīt šo ļaunatūru, jo, līdzīgi gripai, šis vīruss nepārtraukti mainās.

«Cert.lv» informē par vairākiem soļiem, kā sevi pasargāt. Nevajag vērt vaļā negaidīti saņemtus e-pasta pielikumus pat no pazīstamiem sūtītājiem. Jāveido svarīgo failu rezerves kopijas datu nesējā, kas ikdienā nav pievienots lietotāja datoram. Datora ikdienas lietošanai jāizmanto lietotāja konts, kuram nav administratora tiesību. Pie pirmajām dīvainībām datora darbā, ja parādās nesaprotami, kodēti faili, dators uzreiz jāizslēdz un jāvēršas pēc palīdzības pie datorspeciālistiem. Reizēm, ja vīruss tikai sācis darbu, daļu datu var atjaunot.

Jāuzmanās arī no citiem veidiem, kā ļaundari mēģina savu programmatūru nogādāt jūsu datorā. Vēl aizvien interneta vidē ir sastopamas situācijas, kad negaidīti atveras mājaslapa, kas valsts policijas vārdā pieprasa uz noteiktu kontu samaksāt sodu par tādu interneta lapu apmeklēšanu, kas ir krimināli sodāmas. Ļaundaru izdomai nav robežu, tāpēc globālajā tīmeklī jābūt ļoti uzmanīgiem.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē