Pašvaldības uzsver nepieciešamību racionālāk plānot vietējo bibliotēku darbu 9

Ņemot vērā iedzīvotāju skaita samazināšanos virknē apdzīvotu vietu, pašvaldību ieskatā vietējo bibliotēku darba laiks ir jāplāno racionālāk, otrdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē atzina Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) pārstāve Ināra Dundure.

Dundure uzsvēra, ka pašvaldības kā dibinātāji un uzturētāji patlaban ir vairāk nekā 1600 bibliotēkām Latvijā. Dundure piebilda, ka īpašs bibliotēku skaita samazinājums pēdējos gados nav bijis, taču iedzīvotāju skaits laukos ir ievērojami sarucis.

"Tas nozīmē, ka, iedzīvotāju skaitam samazinoties, ir mainījusies vecuma struktūra un iedzīvotāju paradumi. Bibliotēkas ir ne tikai kultūras centri, bet tajā ir arī datori, interneta pieslēgums. Taču iedzīvotāju, kas to izmanto, skaits būtiski sarūk," teica Dundure.

Viņa atzina, ka bibliotēkās tiek veikts apmeklētāju skaita monitorings, un, secinot, ka apmeklētāju skaits ir ļoti mazs, pašvaldības meklē risinājumus, kā rīkoties katrā konkrētā situācijā. Dundure pauda, ka bibliotēku darba laiks būtu jānosaka atbilstoši apmeklētāju vajadzībām.

"Katra pašvaldība meklē risinājumu, kā nodrošināt bibliotēku pieejamību. Te nav runas par slēgšanu, bet gan par racionālu darba laika plānošanu," uzsvēra LPS pārstāve.

Limbažu novada domes priekšsēdētāja vietniece Ineta Zariņa uzsvēra, ka vēl 2015.gadā Valsts kontrole bija norādījusi, ka pašvaldība visu laiku uzturējusi daudz vairāk bibliotēku, nekā paredzēts.

"Ministru kabineta noteikumus nevienā brīdī neesam pārkāpuši - pagastos uz 2000 cilvēkiem ir bibliotēka. Katrā pagastā ir vismaz pa divām bibliotēkā, neskaitot pat skolas bibliotēkas," skaidroja Zariņa.

Komisijas sēdē vairākkārt tika atzīts, ka pašreizējais normatīvais regulējums būtu jāaktualizē, jo virknē pašvaldību iedzīvotāju skaits ir būtiski sarucis un nodrošināt vienu bibliotēku uz 2000 pagasta iedzīvotāju tagad ir sarežģīti, jo pagastos tik daudz cilvēku neesot.

Kā ziņots, Latvijas Kultūras darbinieku arodbiedrības federācija (LKDAF) kultūras ministrei Dacei Melbārdei (VL-TB/LNNK) martā nosūtīja atklātu vēstuli, paužot bažas par reģionālo bibliotēku skaita samazināšanu vai to darbalaika saīsināšanu. LKDAF ieskatā šāda veida lēmumi var izrādīties stratēģiska kļūda, traucējot Latvijas attīstībai.

Arī kultūras ministrija par satraucošiem uzskata atsevišķu pašvaldību plānus ietaupīt uz bibliotēku rēķina. Šī iemesla dēļ tika rosināta LBP un LPS tikšanās, lai pārrunātu atsevišķu pašvaldību ieceres samazināt novada bibliotēku darba laiku.

KM Bibliotēku un arhīvu nodaļas pārstāve Linda Langenfelde, saņemot no Limbažu Galvenās bibliotēkas informāciju par Limbažu novada pašvaldību pagastu bibliotēku tīkla optimizāciju, tikās ar Limbažu novada domes priekšsēdētāju Didzi Zemmeru (ZZS). Sarunu rezultātā tika rasts kompromiss, nepieļaujot novada pagastu bibliotēku vadītāju darba slodžu samazināšanu uz pusi, teikts ministrijas pārstāvju paziņojumā.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

Pele

Vai ir kāda iespēja izmantot Bauskas CB cilvēkam, kas nespēj uzkāpt pa trepēm?

pirms 3 gadiem, 2018.04.11 10:03

Šeku reku

Tavā jautājumā ir arī atbilde:
lai cilvēki ar kustību traucējumiem vai bnk gados sekmīgi tiktu uz bibliotēku, būtu vēlama jauna ēka. Neaizmirstam, ka jaunā bibliotēka būs arī sabiedriskais centrs, man tā domāt, ka "tīrā biblenes daļa" varētu būt ap 30%. Tusiņu, nodarbības vietas, konferenču zāle utt.

p.s. Šņabi gan vajadzēs turpināt dzert Rimčika laukumā ;)

pirms 3 gadiem, 2018.04.11 13:15

Forši

Tad tak vajag lietas saukt īstajos vārdos - par 8 citroniem ceļam kārtējo tusiņu vietu, nevis bibliotēku.
Kamēr kāds nepaskaidros, gan nesaprotu, ko tādos sabiedriskos centros dara, bet par to, ka tas atkal būs viens megaizķērdīgs pasākums ar lielām izmaksām arī nākotnē, nav nekādu šaubu. Nu, ko, bagāts dara kā grib.

pirms 3 gadiem, 2018.04.11 13:24

ieteikums

Pastāv iespēja pie bibliotēkas ieejas uzstādīt katapultu un visus interesentus ar "vējiņu" iesviest bibliotēkā pa logu.

pirms 3 gadiem, 2018.04.11 18:52

Loģika

Lūdzu BDz publicēt datus par Bauskas bibliotēkas apmeklētāju skaitu un struktūru, tāpat aprēķinu, cik uz vienu lasītāju izmaksās jaunās superbibliotēkas būve! Varbūt 10x lētāk ir 50 gadus uz priekšu pirkt un pievest klāt visiem lasītājiem visas jaunās grāmatas?

pirms 3 gadiem, 2018.04.11 10:03

Uzraksti

Uzraksti pieprasījumu BCB, ja būs e-parakstīta, būs spiesti atbildēt vai atrakstīties.
Vispār jau tas darbiņš Bauskas Dzīvei, būtu interesanti gan.
Kaut kāda veca un vispārīga info ir pieejama LNB: https://www.lnb.lv/lv/bibliotekariem/biblioteku-statistika 3 gadus veca :/

pirms 3 gadiem, 2018.04.11 13:12

zini,

laikam nerakstīšu. Mums tak ir brīvā prese, kas lieliski varētu ar to nodarboties

pirms 3 gadiem, 2018.04.11 13:26

slinkums

Kā tiks un tiek plānots slinko sociālo darbinieku atdeve!? Arī šeit un arī pagasttiesām situācija ir identiska. Šie darbinieki atsēd savu darba laiku un klačojās. Patiesībā nav jau skaidrs ko dara socdarbinieks un pagasttiesas darbinieks mazā pagastā!

pirms 3 gadiem, 2018.04.11 13:19

kauns

Ķerieties pie uzpūstajiem ierēdņu bariem un vietnieku vietniekiem!

pirms 3 gadiem, 2018.04.11 16:37

Latvijā un pasaulē