Patēriņa cenas novembrī Latvijā sarukušas par 0,1%

Latvijā šogad novembrī salīdzinājumā ar oktobri patēriņa cenas samazinājušās par 0,1%, bet gada inflācija - šogad novembrī salīdzinājumā ar 2017.gada novembri - bija 3% līmenī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Savukārt 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, novembrī pieaudzis par 2,5%.

Statistikas pārvaldē informēja, ka 2018.gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, precēm cenas nav mainījušās, bet pakalpojumiem vidējais cenu līmenis sarucis par 0,3%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada novembri precēm, kā arī pakalpojumiem cenas augušas par 3%.

Lielākā ietekme uz cenu izmaiņām novembrī salīdzinājumā ar oktobri bija cenu kritumam atpūtas un kultūras grupā, apģērbam un apaviem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kāpumam dažādu preču un pakalpojumu grupā.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis saglabājās nemainīgs. Cenas samazinājās mājputnu gaļai (-2,8%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (-1,6%), skābajam krējumam (-3,9%), svaigiem augļiem (-1,5%), svaigām vai atdzesētām zivīm (-5,7%) un sviestam (-2,9%). Savukārt dārgāka bija kafija (+5%), maize (+2,7%), svaigi dārzeņi (+1,5%), olas (+3,3%), milti un citi graudaugi (+4,5%), konditorejas izstrādājumi (+1,2%) un piens (+1,8%).

Akciju ietekmē apaviem cenas mēneša laikā samazinājās par 3,4%, bet apģērbiem - par 0,2%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas mēneša laikā samazinājās par 0,2%. Lētāka bija mājokļa īres maksa.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas salīdzinājumā ar oktobri samazinājās par 0,3%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums benzīnam par 2,4%. Vidējais cenu līmenis samazinājās pasažieru aviopārvadājumiem, savukārt cenas palielinājās dīzeļdegvielai - par 0,8% un auto gāzei - par 3,7%.

Atpūtas un kultūras grupā vidējais cenu līmenis samazinājās par 1,1%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem. Lētāka bija barība lolojumdzīvniekiem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 1,6%, ko noteica cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums mēneša laikā bija stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, farmaceitiskajiem produktiem. Savukārt cenas palielinājās mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, ēdināšanas pakalpojumiem.

2018.gada novembrī, salīdzinot ar 2017.gada novembri, lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, atpūtas un kultūras grupai, kā arī dažādu preču un pakalpojumu grupai.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 0,4%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija maizei (+5,8%), augļu un dārzeņu sulām (+13,9%), svaigiem dārzeņiem (+3%), gaļas izstrādājumiem (+6,1%), olām (+6,7%), cūkgaļai (+3,3%), konditorejas izstrādājumiem (+2,6%), žāvētiem augļiem un riekstiem (+9,1%), kā arī miltiem un citiem graudaugiem (+3,6%). Savukārt cenas samazinājās svaigiem augļiem (-8,1%), cukuram (-24,1%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (-3%), kafijai (-1,8%), sviestam (-4,3%) un skābajam krējumam (-3,4%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 5,8%. Alkoholisko dzērienu cenas auga par 5,5%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, vīnam un alum. Tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 6,3%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 5%. Dārgāks bija cietais kurināmais, ūdensapgāde, dabasgāze, siltumenerģija, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa īres maksa, atkritumu savākšana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, kā arī kanalizācijas pakalpojumi. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās elektroenerģijai.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu gada laikā bija degvielai (+15,7%). Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 19,1%, benzīns - par 11,5% un auto gāze - par 12,8%. Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi un lietotas automašīnas.

Atpūtas un kultūras grupā vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 2,1%, ko noteica pieaugums televīzijas abonēšanas maksai, kā arī cenu kāpums precēm lolojumdzīvniekiem, ziediem, atpūtas un sporta pakalpojumiem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 3,8%, ko ietekmēja cenu kāpums ēdināšanas pakalpojumiem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis salīdzinājumā ar pagājušā gada novembri palielinājās par 3%, ko galvenokārt noteica cenu kāpums frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, autotransportlīdzekļu apdrošināšanai un finanšu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums gada laikā bija zobārstniecības pakalpojumiem, apģērbiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē