Pētījums: 86% dzīvojamo māju uzbūvētas līdz 1990.gadam 8

Lielākā daļa tagadējā Latvijas dzīvojamā fonda ir uzbūvēta laika posmā līdz 1990.gadam, kas veido apjoma ziņā nozīmīgāko dzīvojamo māju daļu - 86%, turpretī tikai 10% dzīvojamo māju ir uzbūvētas no 2000. līdz 2011.gadam, secināts Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANĪDA pētījumā.

Pētījuma autori norāda, ka dzīvojamais fonds Latvijā mainās un attīstās lēni.

Savukārt saskaņā ar Valsts zemes dienesta datiem tikai 2164 daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas jeb 6% Latvijā ir būvētas no 1991. līdz 2014.gadam, kas ir ļoti mazs skaits.

Pierīgas statistiskais reģions ir visaktīvākais jaunu dzīvokļu būvniecībā, veidojot 41,13% īpatsvaru no kopējā uzbūvēto dzīvokļu skaita 2014.gadā. Rīgas pilsētas statistika īpaši neatpaliek jaunu dzīvokļu būvniecībā - 35,73% no uzbūvēto dzīvokļu kopskaita Latvijā.

Analizējot uzbūvēto dzīvokļu skaitu pēdējos astoņos gados norādītajā laika posmā, Latvijā tas ir krasi samazinājies - 3,5 reizes, kas saistīts ar valsts sociāli ekonomisko un tiesiski politisko situāciju, rezultātā atstājot iespaidu uz nekustamā īpašuma tirgus attīstību kopumā.

Izdoto būvatļauju un ekspluatācijā pieņemto dzīvojamo māju skaits jaunbūvēs liecina, ka dzīvojamo māju būvniecības tempi ir būtiski samazinājušies pētījuma laika posma beigās, salīdzinot ar rādītājiem pirms astoņiem gadiem.

Mājokļu tirgus attīstības tendences no 2002. līdz 2014.gadam liek secināt, ka, neskatoties uz mājokļu sakārtošanas procesiem valsts līmenī, jauno projektu būvniecības temps pētījuma laika posma beigās ir būtiski samazinājies. Šis secinājums rosina valsts politikā rast iespējas pilnveidot un attīstīt mājokļu tirgu, jo īpaši - jauno projektu būvniecībā, daudzdzīvokļu dzīvojamo māju vecuma struktūras dēļ.

Pētījuma autori norāda, ka publiski pieejamā informācija par Latvijas dzīvojamā sektora vecuma struktūru un tās īpatnībām neapšaubāmi ļauj spriest par to, ka Latvijas dzīvojamais fonds vēl joprojām attīstās lēnām un tā korektai uzskaitei un izvērtēšanai būtu nepieciešama vispārēja dzīvojamo māju indeksācija jeb identificēšana un apsekošana.

Tādējādi būtu iespējams mājokļu pieejamības kvalitatīvs izvērtējums, to skaitā jaunajos projektos, kas ļautu noteikt aizņemtās un brīvās dzīvojamās platības, analizēt iemeslus, kādēļ iedzīvotāji izvēlas vienu vai otru piedāvājumu veidot savas mājsaimniecības.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Devil

Bauskā cēla PMK vienu pēc otras,kvalitāte bija drausmīga,toties savs par baltu velti,vienīgi rindā bija jāgaida vismaz 12 gadi un jāstrādā tai pašā pārvietojamā mehanizētajā kolonnā!

pirms 5 gadiem, 2015.11.16 18:45

Mjā ...

Kā smejies - tas bija sliktajos krievu laikos ... Bet kas tad mūsdienās ? Tikpat apšaubāmas kvalitātes "jaunie projekti" pļavas vai meža vidū. Celtniecības defekti redzami jau pēc pāris mēnešiem ...

pirms 5 gadiem, 2015.11.16 20:21

...

pilnigi pareizi- slikti strada un slikti sanem!!!

pirms 5 gadiem, 2015.11.18 15:23

dd

Diemžēl tas liecina par mūsu nabadzību, jo jaunu nevaram nopirkt un arī lietota dzīvokļa/daudzīvokļu mājas uzturēšanu nevaram atļauties(ar atsevišķiem gadījumiem). Lielākie *** vēl tikai priekšā un tuvojas lēmām un neatlaidīgi, jo ēkas jaunākas nepaliek.

pirms 5 gadiem, 2015.11.17 08:03

Hi

Īstiem Latvijas patriotiem goda lieta būtu pamest tās pretīgo padomju laiku pretīgās būves.

pirms 5 gadiem, 2015.11.17 17:18

To Hi

Un kur tad lai dzivo istie Latvijas patrioti? Zem tilta, kurs buvets tagad nesen!!!! Idiotismam nav tautibas, vins atnak pie jebkura. Tikai ne katrs vinu demonstre publiski...

pirms 5 gadiem, 2015.11.18 15:22

Latvijā un pasaulē