Pētījums: Katram trešajam Latvijas iedzīvotājam ir neveselīgs dzīvesveids 3

Katram trešajam Latvijas iedzīvotājam ir neveselīgs dzīvesveids, liecina "Mana Aptieka & Apotheka Veselības indeksa" ikgadējais Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un profilakses tendenču mērījums.

Pētījumā secināts, ka 65% Latvijas iedzīvotāju savu dzīvesveidu vērtē kā veselīgu, taču vienlaikus tikai 35% veic pietiekami daudz fizisko aktivitāšu. Visveselīgākais dzīvesveids ir sievietēm vecumā no 18 līdz 34 gadiem ar augstāko izglītību. 72% sieviešu savu dzīvesveidu biežāk vērtē kā veselīgu, kamēr 58% vīriešu uzskata, ka viņu dzīvesveids ir veselīgs.

Pēdējā gada laikā par trīs procentpunktiem samazinājies to iedzīvotāju skaits, kuri atzinuši, ka viņiem ir pietiekami daudz fizisko aktivitāšu. Regulāras fiziskās aktivitātes ir 39% vīriešu un 31 procentam sieviešu. Savukārt visaktīvāk sporto vīrieši vecumā no 18 līdz 34 gadiem ar pamatizglītību.

Šī gada pētījuma rezultāti atklāj, ka arvien vairāk iedzīvotāju piemīt kāds kaitīgs ieradums. Pēdējā gada laikā par vienu procentpunktu ir audzis regulāro smēķētāju skaits. 24% atzīst, ka nepietiekami izguļas. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, par diviem procentpunktiem samazinājies to cilvēku skaits, kuri neveselīgi ēd, proti, katrs piektais.

Pandēmijas laikā audzis to cilvēku skaits, kuri pārmērīgi ēd saldumus un uzturā lieto miltu produktus. Tāpat pēdējā gada laikā palielinājusies pārmērīga aizraušanās ar virtuālo vidi, bieža pārēšanās un pārmērīga alkohola lietošana.

82% vīriešu atzīst, ka no kaitīgajiem ieradumiem viņi biežāk smēķē un pārmērīgi lieto alkohola. Savukārt 66% sieviešu atzīst pārmērības uzturā. "Veselības centra 4" ģimenes ārste Ilze Skuja uzsvēra, ka attālinātais darbs ir veicinājis alkohola lietošanu arī darba laikā.

Pētījums atklāj, ka cenšoties dzīvot veselīgāk, 47% veltījuši miegam pietiekami daudz laika, 45% nekad nepārsniedz pieļaujamās alkohola normas. Nedaudz samazinājies to cilvēku skaits, kuri izdzer pietiekami daudz ūdens un cenšas ēst veselīgi. Gandrīz trešdaļa vismaz divas reizes nedēļā sporto.

"Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" ir ikgadējs Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un profilakses tendenču mērījums. Indekss tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, kurā ik gadu tiešās intervijās tiek aptaujāti 1000 cilvēki vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Šis ir sestais "Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss".

"Mana Aptieka & Apotheka Veselības Indekss" pētījuma mērķis ir veicināt sabiedrību aizdomāties par savu veselības stāvokli un mudināt vairāk pievērsties veselīgam dzīvesveidam.


Pievieno komentāru

Komentāri 3

zaļais

Nevis katram trešajam bet visiem bez izņēmuma.Šādā vai tādā veidā.

pirms mēneša, 2021.07.22 13:14

ss

"#paliec mājās" - baidoties no C-19, arī "lieliski" nostrādāja! Paldies! :( Gribēdams nevari aiziet ne uz baseinu, ne sporta zāli, un tad nu brīnās, ka neveselīgs dzīvesveids, mazkustīgi u.t.t. "Toties, paliekot mājās nesaslims ar C-19" - marasms! :(

pirms mēneša, 2021.07.22 17:52

Uve

Kas traucē mājās kaut vai pavingrot vai pastaipīties? Un neēst non-stopā drazas?

pirms mēneša, 2021.07.23 10:17

Latvijā un pasaulē