Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pētījums: Nelegālā alkohola apjoms valstī ir ap 30% 1

Patlaban nelegālā alkohola apjoms valstī ir aptuveni 30%, kas ne tikai apdraud iedzīvotāju veselību, bet arī rada robu valsts budžetā, liecina Latvijas Alkohola nozares asociācijas (LANA) pētījuma dati.

Tāpat aptauja liecina, ka katrs desmitais respondents ir iegādājies nelegālo alkoholu, tomēr asociācijas aplēses liecina, ka šis skaitlis ir vēl lielāks. Daļa iedzīvotāju pat nenojaušot, ka iegādājušies nelegālu kontrabandas alkoholu, kas maskēts zināmu zīmolu pudelēs.

"Nelegālo alkoholisko dzērienu apjoms patlaban veido aptuveni 30% no kopējā stiprā alkohola tirgus. Apkarojot kaut trešo daļu šī tirgus, tas valsts budžetam nestu 17,6 miljonus eiro akcīzes nodokļa veidā un 3,7 miljonus eiro pievienotās vērtības nodokļa veidā. Šī problēma skar stiprā alkohola nozari, jo tieši tā cenu visvairāk ietekmē akcīzes nodoklis. Jau tagad puslitrā 40 grādīga degvīna cenā ietilpst 2,72 eiro akcīzes nodokļa apmērs. Šī peļņa ir pietiekami liela, lai veicinātu nelegālo alkohola ražotņu darbību," norādīja asociācijas vadītājs Genādijs Kļepikovs.

Tāpat viņš norādīja, ka 84% aptaujāto iedzīvotāju atzinuši, ka ir informēti par to, kur atrodas nelegālā alkohola ražotne vai tirgotava, taču par šo faktu policijai neziņo.

"Valsts policija apgalvo, ka pastiprināti darbojas nelegālā alkohola apkarošanā, tomēr vien 3% respondentu apgalvo, ka ziņotu policijai, ja zinātu, kur atrodas nelegālā alkohola ražotne. Šādu rīcību cilvēki skaidro ar uzskatu, ka pēc ziņošanas policijai situācija tik un tā nemainīsies. Turklāt nelegālais alkohola ietver ne vien "točku" pagrabus, bet arī nezināmas izcelsmes kontrabandas alkoholu iedzīvotājiem atpazīstamos un elitāru ražotāju iepakojumos, kas nelegālo alkoholu padara vēl grūtāk atklājamu," norādīja Kļepikovs.

Kā ziņots, kopš 1.janvāra ir palielināta akcīzes nodokļa likme alkoholam, līdz ar to nodoklis alum pieaudzis no 3,8 eiro par 100 litriem līdz 4,2 eiro, vīnam - no 70 līdz 74 eiro par 100 litriem, starpproduktiem ar spirta saturu līdz 15% - no 70 eiro līdz 74 eiro, bet starpproduktiem ar lielāku spirta saturu - no 110 eiro līdz 120 eiro.

Raudzētajiem dzērieniem ar spirta saturu līdz sešiem tilpumprocentiem akcīzes nodoklis nemainās, bet stiprākiem raudzētiem dzērieniem tas pieaug līdz 74 eiro par 100 litriem. Savukārt akcīze spirtam un pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem tiek palielināta no 1360 eiro par 100 litriem līdz 1400 eiro.

LANA izveidota 2013.gada septembrī, apvienojot lielākos nozares uzņēmumus, piemēram, AS "Latvijas balzams", SIA "Altia Latvia , SIA "Liviko", SIA "Pernod Ricard Latvia", SIA "Prike Latvija", Asociācija darbojas kā alkoholisko dzērienu industrijas eksperts, pārstāvot nozares kompāniju intereses, un iestājas par atbildīgas un saprātīgas alkohola lietošanas vidi Latvijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vārdsdzerajs

dzeram mes visi, reti kurs nelieto bet protams ar meru,bet sita cenu uzskruvesana,lai atkal kads piebaztu kabatas.Visur vietejie zin kas tirgo zin to ari polici pasi perk tockas.Ta pie mums ir ar visko, masinu transporta nodoklis,tapat zalu cenas.Pie arstiem kvotas,atri varesim iet tikai pie vetarstiem'Man ka invalidam uz dienu tris eiro,bet migrantam Francija 11,50 eiro uz dienu,nezinu cik musejie viniem dod.Saprotu tikai vienu,mus par cilvekiem vairs neuzskata

pirms 4 gadiem, 2016.01.11 17:44

Latvijā un pasaulē