Pieņem grozījumus pārejai uz kompetenču pieejā balstītu mācību saturu 7

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Izglītības likumā, kas nepieciešami jaunā izglītības satura pakāpeniskai ieviešanai - pārejai uz kompetenču pieejā balstītu mācību saturu.

Kā aģentūru LETA informēja parlamenta Preses dienestā, precizētas arī izglītības ieguves formas, nosakot izglītības iestādei tiesības īstenot programmu apguvi klātienē, neklātienē un tālmācībā. Noteikts, ka pirmsskolas izglītības programmas varēs īstenot tikai klātienē.

Izglītības likums papildināts ar normu par mācībām zīmju valodā. Skolās, kuras īsteno speciālās izglītības programmas bērniem ar dzirdes traucējumiem, kā arī citās izglītības iestādēs, kurās nodrošināta atbilstoša mācību vide, izglītību var iegūt latviešu zīmju valodā.

Pašvaldībām no 2019.gada 1.septembra būs noteikts par pienākumu slēgt līgumu un piedalīties privātās izglītības iestādes uzturēšanas izdevumu finansēšanā, ja privātais pakalpojuma sniedzējs ir sabiedriskā labuma organizācija vai sociālais uzņēmums.

Likumā ietverta arī jauna norma par valsts nozīmes izglītības interešu iestādēm. Noteikts, ka tās ir iestādes, kas īsteno interešu izglītības programmas, tajā skaitā zinātnes, tehnoloģiju, vides, inženierzinātņu un matemātikas jomā, un papildus veic interešu izglītības metodiskā centra un pedagogu tālākizglītības centra funkcijas.

Ministru kabinetam būs jānosaka finansēšana kārtība, kā arī kritēriji un kārtība, kādā piešķir vai anulē valsts nozīmes interešu izglītības iestādes statusu, savukārt lēmumu par statusa piešķiršanu pieņems Izglītības un zinātnes ministrija. Normas, kas attiecas uz valsts nozīmes izglītības interešu iestādēm, stāsies spēkā 2019.gada 1.septembrī.

Valdībai arī būs jānosaka kvalitātes kritēriji, minimāli pieļaujamais skolēnu skaits un kritēriji maksimāli pieļaujamajam izglītojamo skaitam klasē. Grozījumi paredz, ka Ministru kabinetam būs ne vien jāizstrādā izglītības attīstības pamatnostādnes turpmākajiem septiņiem gadiem, bet arī jāiesniedz tās apstiprināšanai Saeimā, skaidro parlamenta Preses dienestā.

Tāpat grozījumi sašaurina personu loku, kas nedrīkst strādāt par skolotājiem. Par pedagogiem varēs strādāt arī personas, kas sodītas par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu un kurām pēc sodāmības dzēšanas vai noņemšanas tiks piešķirta atļauja strādāt par skolotāju. Kārtība, kādā izvērtē, vai atļauja nekaitē izglītojamo interesēm, ir Ministru kabineta kompetencē.

Izmaiņas veiktas, lai izveidotu mehānismu, kas ļautu izvērtēt katru gadījumu un lemt, vai persona drīkst strādāt par pedagogu, iepriekš uzsvēra  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Aldis Adamovičs (V). Praksē ir gadījumi, kad persona sodīta par smagu noziegumu, piemēram, par pārkāpumiem grāmatvedībā, un persona nedrīkst strādāt par skolotāju. Satversmes tiesa atzinusi, ka aizliegums ieņemt pedagoga amatu ierobežo Satversmē noteiktās tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos, sacīja Adamovičs.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Svētība

Pašvaldībām no 2019.gada 1.septembra būs noteikts par pienākumu slēgt līgumu un piedalīties privātās izglītības iestādes uzturēšanas izdevumu finansēšanā, ja privātais pakalpojuma sniedzējs ir sabiedriskā labuma organizācija vai sociālais uzņēmums.

Tas jāsaprot, ka no nākamā gada Vecumnieku novadam būs pienākums uzturēt Bārbeles Zēnu skolu?
Telpās, kuras reiz slēdza, jo nebija skolēnu. Un, ja tagad tur būs tikai 15 bērni, vai pašvaldībai būs tiesības skolu slēgt?

pirms 2 gadiem, 2018.09.20 12:22

mhm

labs jautājums

pirms 2 gadiem, 2018.09.20 14:24

no malas

kas tie vispār par murgiem.Izglītības ministrija noteiks skolu kvalitāti.Tātad,ja finansējumu piešķirs pēc eksāmenu atzīmēm,tad ,kas darīsies skolā?Pedagogi būs spiesti ielikt visiem slaistiem to četrinieku,lai tiktu pie algas?Kurš no viņiem ir tik kompetents.lai nāktu un pārbaudītu pedagogus,kuri nostrādājuši skolās 20-30 gadus.Tāpēc jau jāizdod likums,lai skolā varētu strādāt visi noziedznieki,jo normālie skolotāji aizlaidīsies.Ministri-atjēdzieties ar savām stulbajām kompetencēm.

pirms 2 gadiem, 2018.09.23 18:19

Wot

Kādas kompetences,ja skolas likvidē.Novadam vajadzētu kādu kompetenci,lai strādā cilvēkiem.

pirms 2 gadiem, 2018.09.23 21:45

pele

Labāk būtu nolēmuši, ka skolotāji var iet pensijā sasniedzot 60 gadu vecumu. Smadzenes un veselība vairs nav tāda, lai strādātu ar kompetencēm un bērniem.

pirms 2 gadiem, 2018.09.24 21:37

@@@

Beidziet grābstīties kā miroņi gar svecēm. Kas ir tas kompetencēs balstītais? Laba, mācībās integrēta telefona bakstīšana, kas ir galvenā skolas jauniešu nodarbošanās un atkarība. Skolotāju zākāšana necenzētiem vārdiem u. c. "kompetences" . Nejauciet visu izglītības sistēmu kā putru pa katlu. Beidzot savediet skolēnu disciplīnu kārtībā. Skolas jau tagad atgādina kolonijas vai cietumus, un kādi tikai grābstās pa mākoņiem un murgo, nesaprazdami ne gala, ne malas, kā tad īsti izskatās tāda kompetenču izglītība, nav ne grāmatu, ne citu mācību līdzekļu, ne mācību programmu.

pirms 2 gadiem, 2018.09.27 17:05

At

Par skolēnu disciplīnu galvenokārt atbildīgi ir vecāki. Ja vecāks pie stūres var spaidīt telefonu, tad bērns domās, ka var to darīt arī skolā.

pirms 2 gadiem, 2018.10.18 12:42

Latvijā un pasaulē