Pieprasa mazo pašvaldību apvienošanu 17

Pirms gandrīz desmit gadiem, kad tika pabeigta reģionālā reforma, aptuveni 20 pašvaldības neatbilda kritērijiem, kas tām ļautu pastāvēt kā neatkarīgiem novadiem (piemēram, iedzīvotāju skaits vismaz 4000 cilvēku). Pērn, kad Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sāka darbu pie sadarbības teritoriju koncepcijas, kritērijiem neatbilstošas bija jau 38, bet nu jau tādas ir 39 pašvaldības, ziņo portāls la.lv.

“Jāsaprot, ka pašvaldība ar 1000 iedzīvotājiem nespēs veikt visas tās pašas funkcijas, ko pašvaldība ar 36 000 iedzīvotāju,” šonedēļ Saeimas Ilgtspējīgās attīstības komisijā uzsvēra VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis. Mazajām pašvaldībām ir problēma ne vien izpildīt likumā noteiktās funkcijas, bet arī īstenot lielus attīstības projektus, piesaistīt investorus un Eiropas fondu līdzekļus. Turklāt acīm redzama nevienlīdzība pašvaldību jomā novedusi pie tā, ka valsts pārvaldes iestādes katra izvēlas atšķirīgu reģionālo iedalījumu pēc saviem ieskatiem. Piemēram, Valsts probācijas dienestam ir 28 reģionālās iestādes, Valsts policijai – 39 iecirkņi, rajonu tiesas – 32, Lauku atbalsta dienestam – 9 teritoriālās iestādes, Valsts vides dienestam – astoņas, Valsts zemes dienestam – piecas. Kopumā ir vairāk nekā 30 dažādu variantu, un šī sajukuma dēļ iedzīvotāji bieži vien nesaprot, uz kuru pusi jādodas, lai saņemtu kādu valsts pakalpojumu.

Ar mērķi padarīt pakalpojumus pieejamākus un saprotamākus, kā arī spēcināt pašvaldības, VARAM pirms pāris gadiem piedāvāja divus reformas variantus. Viens paredzēja apvienot mazās pašvaldības, izveidojot 49 novadus un deviņas republikas pilsētas (būtībā – veikt jaunu teritoriālo reformu). Otrs piedāvāja saglabāt esošo administratīvo iedalījumu, bet stiprināt pašvaldību sadarbību, izveidojot 29 sadarbības teritorijas ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem. Saņemot iebildumus no pašvaldībām, valdošā koalīcija 2015. gada nogalē izšķīrās par otro, maigāko variantu un uzdeva VARAM sākt darbu pie tā ieviešanas.

Taču vakar, kad ministrijas pārstāvji Saeimas komisijā atskaitījās par paveikto, deputāti izteica pārmetumus, ka būtu jārīkojas skarbāk. “Cik ilgi mēs te turpināsim mudžināties? Kādas sadarbības teritorijas? Ne jau sadarbības trūkums ar valsts iestādēm ir problēma pašvaldībās. Nevienlīdzīgas pašvaldības ir problēma. Jūs varat nez cik labus sadarbības modeļus piedāvāt, bet tas neko nedos, ja šī pašvaldība gluži vienkārši nav ekonomiski dzīvotspējīga. Jābeidz vilkt garumā laiku un jārisina jautājums par pašvaldību izmēru un skaitu,” skarbi izteicās deputāte Ilze Viņķele (“Vienotība”), ministram Kasparam Gerhardam pārmetot politiskās gribas trūkumu. Ministrijas pārstāvji un bijušais VARAM ministrs Einārs Cilinskis (NA) gan aizstāvējās, ka ne ministrija, ne valdība kopumā nedrīkst uzspiest reformu, ja pašvaldības pašas to nevēlas. “Mums nav mandāta to darīt. Es neteikšu, vai tas ir labi vai slikti, bet tā tas vienkārši ir,” teica Cilinskis. Tomēr arī viņš atzina, ka pastāv pamatotas bažas, vai sadarbības teritoriju ieviešana būs solis risinājuma virzienā.

Arī opozīcijas pārstāvis Ivars Zariņš (“Saskaņa”) aicināja kolēģus skatīties skarbās realitātes patiesībā, ka mazās pašvaldības netiek galā ar savām likumā noteiktajām funkcijām un no tā cieš iedzīvotāji. Viņaprāt, valstij šādā situācijā ir tikai divi rīcības scenāriji – apvienot mazās pašvaldības vai pārņemt no tām daļu funkciju uz valsts pleciem.

Kamēr deputāti lauž šķēpus, ministrija turpina strādāt pie sadarbības teritoriju ieviešanas. Par šo jautājumu esot veiktas konsultācijas ar pašvaldībām. Pašvaldību nostāja gan tiek komentēta pretrunīgi. VARAM apgalvo, ka konceptuāli lielākā daļa pašvaldību neiebilst pret 29 sadarbības teritoriju modeli. Savukārt Latvijas pašvaldību savienības pārstāvis Māris Pūķis vietvaru nostāju raksturoja kā “rezervēti negatīvu”. “Reālus sadarbības mehānismus neviens nepiedāvā, tikai zīmē kartes,” pukojās M. Pūķis. Veikti arī vairāki pētījumi. Piemēram, karšu izdevniecības “Jāņa sēta” veiktajā pētījumā ieteikts publisko individuālo pakalpojumu (izglītības, kultūra, sociālā palīdzība, veselība) optimizēšanai tos koncentrēt deviņās republikas pilsētās un 21 pilsētā, kas definētas kā reģionālas nozīmes attīstības centri.

Pašlaik VARAM gatavo likumprojektu par sadarbības teritoriju izveidi, kas līdz martam jāiesniedz valdībā, bet Saeimā varētu nonākt gada otrajā pusē.

novadukarte.jpg

20170209211724_3030.jpg

Pievieno komentāru

Komentāri 17

Gina

Kas par stulbumu! Reforma jau sen notikusi. Mēs beidzot jūtamies labi savā Vecumnieku novadā. Kam tā gaidāmā reforma ir izdevīga? Ne jau novadiem. Izskatās, ka lielākās haizivis ilgojās sagrābt ne tikai varu, bet arī Eiropas naudu. Viņiem jau nekad nepietiks.

pirms 4 gadiem, 2017.02.12 12:53

napoleons

man ar vēstures piesitienu sāk aptrūkties naudas, ko izkakināt visādos mēslos, un kādam jau būs jāmaksā par to baseinu, kāpēc ne vecumnieku, iecavas un rundāles apvienotajam lauku kooperatīvam?

pirms 4 gadiem, 2017.02.12 17:51

anig

man gan novadā nav labi, tāpēc nerunā visu vārdā.

pirms 4 gadiem, 2017.02.13 09:50

ha!

Labi, labi... ha, ha

pirms 4 gadiem, 2017.02.13 11:50

jaaks

Par Vecumnieku novadu runājot, tad tagad ir tāda sajūta, ka novadā ir tikai Vecumnieki. Ir taču Valle, Kurmene, Bārbele un Skaistkalne, taču novada vadība pagastus vienkārši ignorē. Ja mūzikas skolu, tad tikai Vecumniekos, ja slēgtu sporta zāli, tad tikai Vecumniekos, ja papildus finasējumu, tad tikai Vecumniekos. Pieriebuši tie Vecumnieki. Tad jau labāk atkal Bauskas rajonu, un miers.

pirms 4 gadiem, 2017.02.16 14:29

pensionāre

Mēs pierobežas Bauskas novada ļaudis arī nepiekrītam,tā jau slimnīcas nav, poliklīnikā ārstu pakalpojumi nav pieejami. Ko vai uz Jelgavu un Rīgu jābrauc? Mēs Ar savu novada lielumu esam vieni no lielākiem, kam tērēt atkal naudu un veidot vecās robežas. Lai Vinķele neraujas pie varas, bet nāk dzīvot pierobežā. Mēs arī gribam lielas pensijas, atmaksātus dzīvokļus un citus labumus.

pirms 4 gadiem, 2017.02.12 13:10

pilnīgi piekrītu

novados daudz kā nav, toties ir četras pašvaldības, kurās deputātu un speciālistu skaits katrā ir līdzvērtīgs Bauskas rajona padomei, ja neskaita komjaunatnes komitejā un ceturtā stāvā sēdošos čekistus

pirms 4 gadiem, 2017.02.12 16:09

Arī

Mums no Bauskas pilsētas tālāk dzīvojošajiem nu jau ir pilnīgi vienalga cik liels ir novads, un cik tālu atrodas novada centrs, jo uz šo brīdi novada vadībai neinteresē kā mēs laucinieki dzīvojam un neinteresēs arī turpmāk. Tā kā pagasta pārvalde var būt Bauskā un novada centrs kaut vai Valkā.

pirms 4 gadiem, 2017.02.12 16:45

nu ko

atjaunos arī visu likvidēto Bauskā? Tad jau labi, būs arī slimnīca un poliklīnika. Varbūt arī kolhozus atjaunos, nepaliekat smieklīgi, netērējiet atkal nodokļu maksātāju naudu. Ja nav ko darīt samaziniet ministrijas un saeimas deputātu skaitu, tad gan būs vērtīgi, lai neguļ gadiem tur pie gadiem. Mājās taču gultas ir, bet tad redz slikti neviens nemaksās tās lielās algas.

pirms 4 gadiem, 2017.02.12 18:14

Aija

Nu būs kriška Pilsrundālei ,Iecavai un arī Vecumniekiem. Man šie trīs novadi tiešām žēl... Bauskas rāte visus nogremdēs.
Nesaprotu, kāda velna pēc tas vajadzīgs? Kam tas vajadzīgs?

pirms 4 gadiem, 2017.02.12 18:40

ārds

Acīm redzot, kaut kur kāda nauda karājas. "Speciālistiem" tak ar ēst gribas.

pirms 4 gadiem, 2017.02.12 20:53

Tu

Ta pati par kuru runa foruma?

pirms 4 gadiem, 2017.02.12 22:35

io

manuprāt tā ir ņirgāšānās. tad kāda velna pēc bija vajadzīgi novadi, ja atkal atgriežamies pie rajona robežām. varbūt beidzot kāds pateiks, kāda shēma bez eiropas naudas "apgūšanas" vēl tam bija apakšā.

pirms 4 gadiem, 2017.02.13 05:22

Mjā ...

To tu pilnīgi noteikti vari pajautāt sagrabējušās Tautas partijas "ģēnijiem" Andrim Šķēlem un Edgaram Zalānam ...

pirms 4 gadiem, 2017.02.14 18:42

lasi

Visur pasaulē lielākais grib aprīt mazāko. Bija Mongoļu impērija, Romas impērija un Krievijas impērija. Visas bija. Tagad arī Latvijā grib apēst mazākos novadus, līdz galam izlaupīt valsti un atstāt aiz sevis tukšumu. Tukšums nepaliks, ienāks islama valsts.

pirms 4 gadiem, 2017.02.13 08:58

kādreiz

lai mazos novadiņus nepakļautu ir vajadzīga sava armija, bet novadiem ar mazu budžetu vismaz sava godasardzes rota. Ja ,piemēram Pelsi vai Okmani viesos sagaidītu ar godasardzi un sarkanu paklāju, skaties, arī mazie sasparotos un izveidotu ko līdzīgu

pirms 4 gadiem, 2017.02.13 10:01

jautājums paliek

bet kur likt tos RPIVA un Turību beigušos speciālistus, kuri nejēgā apsēduši ikvienu pašvaldību? Anglija arī vairs neņems pretī, arī Īrijā nav tik daudz sēnu fermu, tādēļ jāpaliek kā ir

pirms 4 gadiem, 2017.02.13 10:06

Latvijā un pasaulē