Pirms jaunās 20 eiro banknotes izlaišanas veikalus un uzņēmumus izglīto par jauno naudaszīmi

Novembrī Latvijas un pārējo eirozonas valstu iedzīvotāju makos nonāks jaunā 20 eiro banknote, tāpēc jau tagad Eirosistēma veikalus un mazos uzņēmumus visās eirozonas valstīs informē par jauno banknoti.

Eiropas Centrālā banka informē, ka 2,8 miljoni veikalu un mazo uzņēmumu visā eirozonā par jauno banknoti saņems bukletus un kartītes ar optisko efektu.

Bukletā sniegts banknotes ieviešanas laika plāns, kā arī aprakstīts, kas jādara, lai pielāgotu iekārtas jaunās 20 eiro banknotes apstrādei. Tajā norādīts arī, ka banknotes viegli pārbaudīt bez palīgierīcēm, tās aptaustot, apskatot un pagrozot. Bukleta un kartītes ar optisko efektu papildu eksemplārus var saņemt Latvijas Bankā.

Profesionālie skaidrās naudas apstrādātāji eirozonā tiks informēti par jaunās banknotes dizainu un pretviltošanas elementiem, lai tie varētu nodot informāciju tālāk saviem klientiem.

Materiālus saņems arī Latvijas uzņēmēji - gan centralizēti no Eiropas Centrālās bankas, gan no Latvijas Bankas. Pašlaik process jau ir sācies un dažādi informatīvi materiāli par jauno 20 eiro banknoti tiek sūtīti pašvaldībām, valūtas maiņas punktiem, komercbankām, dažādām valsts institūcijām, Latvijas Neredzīgo biedrībai, uzņēmējiem, izglītības iestādēm ar spēles "Eiro skrējiens" aktivitāšu starpniecību. Tie, kuri nav saņēmuši šādus materiālus, bet ir tāda vēlme, aicināti vērsties Latvijas Bankā.

Jaunā Eiropas sērijas 20 eiro banknote tiks laista apgrozībā 25.novembrī.

Šī būs jau trešā otrās sērijas naudas zīme - 2013.gadā tika izlaista Eiropas sērijas piecu eiro, bet 2014.gadā - desmit eiro banknote, un tās Latvijas iedzīvotājiem jau ir labi pazīstamas.

Jaunajai banknotei ir uzlabots dizains un drošība.

Eiropas sērijas banknotes pakāpeniski aizstāj pirmās sērijas banknotes. Pirmās sērijas banknotes joprojām ir derīgas - tās var lietot bez ierobežojumiem laikā, bet aizstāšana notiek pakāpeniski, šīm banknotēm naudas apstrādes ciklā nonākot centrālajās bankās un aizstājot tās ar Eiropas sērijas naudas zīmēm. Tātad tās nav jāsteidz mainīt un var turpināt izmantot norēķinos, skaidro Latvijas Banka.

Tuvāko gadu laikā iedzīvotāju maciņos nonāks arī pārējo nominālu (50, 100, 200, 500 eiro) banknotes ar uzlabotu dizainu un drošības pazīmēm.

Eiro banknotēs ir iestrādāti vairāki pretviltošanas elementi. Jebkuru eiro banknoti var viegli pārbaudīt, to aptaustot (ar speciālām iespiedtehnoloģijām veidots raksts), apskatot (ūdenszīme, pretviltošanas josla, caurskata zīme) un pagrozot (mainīgs hologrammas attēls un zeltīta josla 5-20 eiro banknotēm).

Jaunajās 20 eiro banknotēs pirmo reizi izmantots caurskates logs - šāds drošības elements Latvijas iedzīvotājiem pazīstams kopš lata laikiem, kad to varēja sastapt 100 un 500 latu naudas zīmē, informē Latvijas Banka. Skatot banknoti pret gaismu, redzams logs hologrammas augšējā daļā. Tas ir caurskatāms, un abās pusēs redzams grieķu mitoloģijas tēla Eiropas portrets.

Eiro banknotes un monētas apgrozībā tika laistas 2002.gada janvārī. Patlaban eirozonai ir pievienojušās 19 Eiropas Savienības valstis, un 338 miljoni cilvēku veic skaidrās naudas darījumus vienā un tajā pašā valūtā. Visām eirozonas valstīm ir vienādas eiro banknotes, atšķiras katras valsts emitētās monētas - tām vienas puses dizainu katra valsts izvēlas pati.

Latvijas iedzīvotāji un uzņēmēji ir apraduši ar eiro naudaszīmju dizainu, un ir starp līderiem eiro zonā informētībā par Eiropas sērijas banknošu dizainu un drošības pazīmēm.

Uzņēmējiem tika dots pietiekami ilgs laiks, lai sagatavotos jaunās banknotes laišanai apgrozībā, tostarp Latvijas Banka īpaši uzrunāja tos uzņēmumus, kuru darbība saistīta ar naudas apstrādes iekārtām, ieskaitot komercbanku naudas apstrādes iekārtas un degvielas, dzērienu, autostāvvietu, biļešu automātus. Uzņēmējiem bija un joprojām ir iespēja saņemt jaunās 20 eiro banknotes iekārtu testēšanas nolūkos vēl pirms oficiālās laišanas apgrozībā.

Latvijas Bankas eksperti ir pārliecināti, ka jaunās 20 eiro banknotes ieviešana Latvijā noritēs sekmīgi.

Papildinformācija par jauno 20 eiro banknoti pieejama interneta vietnē "http://www.jaunas-euro-banknotes.eu/".

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē