Premjers atbalstītu prasību atsevišķās publiskās vietās obligāti lietot sejas maskas 6

Daļu no Covid-19 dēļ ieviestajiem ierobežojumiem varētu mīkstināt, cilvēkiem uzliekot pienākumu publiskās vietās obligāti lietot sejas maskas, kas pasargātu no saslimšanas citus, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Pēc viņa domām, vērtējot citu valstu pieredzi, obligāta sejas masku lietošana būtu atbilstošākā Latvijas situācijai, jo tā ļautu ikvienam aktīvāk kustēties un pārvietoties, vienlaikus samazinot riskus aplipināt citus ar vīrusiem.

Kariņš uzsvēra, ka sejas masku valkāšanas mērķis būtu nevis pasargāt no saslimšanas sevi, bet apkārtējos. "Ja, piemēram, autobusā būs viens saslimis cilvēks un viņš izšķaudīsies vai klepos, tad tie pilieni paliks viņa sejas maskā un neaplipinās citus. Es domāju, ka šī ir daļa no atslēgas," iespējamos risinājumus Covid-19 dēļ noteikto ierobežojumu mīkstināšanai komentēja valdības vadītājs.

Viņš nenoliedza, ka ir dzirdēti pretrunīgi viedokļi par vienkāršo sejas masku efektivitāti, ja tās lieto sevis pasargāšanai no saslimšanas, taču Latvijas gadījumā maskas būtu jālieto apkārtējo cilvēku pasargāšanai. "Es arī ar [Veselības ministrijas galveno infektologu Ugu] Dumpja kungu esmu runājis, un mūsu viedokļi nav tik ļoti atšķirīgi. Ir jautājums, par ko ir runa. Ja ir runa par augstas aizsardzības ķirurģiskajām maskām, tad tās, protams, ir nepieciešamas medicīnas personālam un tiem, kuri aktīvi sastopas ar Covid-19 slimniekiem. Tās ir maskas, kas pasargā valkātāju. Bet es runāju par pilnīgi ko citu - par to masku, kas pasargā nevis valkātāju, bet apkārtējos," skaidroja Kariņš.

Viņš uzsvēra, ka neviens no mums nevar zināt, vai nav jaunā koronavīrusa nēsātājs, jo slimības simptomi var būt arī pavisam nemanāmi. "Bet, ja mēs visi, piemēram, iekāpjot sabiedriskajā transportā, redzētu, ka visiem ir sejas maskas, tad visi būtu pasargāti katrs no otra, jo mēs jau nezinām, kurš ir tas riskantais," klāstīja Ministru prezidents.

Vienlaikus viņš piebilda, ka šī ir tikai viena daļa no iespējamiem pasākumiem Covid-19 izplatības samazināšanai. Papildus tiekot strādāts pie mobilās lietotnes, kas, līdzīgi kā plaši pazīstamā "Waze", varētu palīdzēt konstatēt, vai tuvumā ir bijis kāds cilvēks, kuram vēlāk atklāta saslimšana ar Covid-19.

Kā ziņots, valdība šonedēļ plāno lemt par pakāpenisku izeju no Covid-19 pandēmijas dēļ izsludinātās ārkārtējās situācijas, otrdien žurnālistiem paziņoja Kariņš.

Premjers norādīja, ka Latvijai vēl ilgi būs jāsadzīvo ar Covid-19, tomēr vīrusa izplatība mūsu valstī pagaidām tiek kontrolēta. Ir jāstrādā atbildīgi, lai varētu pakāpeniski atvērt ekonomiku, nodrošinot sabiedrības veselību un drošību, pauda valdības vadītājs.

Kariņš atgādināja, ka patlaban visi valstī noteiktie ierobežojumi ir spēkā, bet ceturtdien, 7.maijā, valdība lems par dzīvi pēc 12.maija.

Jau ziņots, ka saistībā ar Covid-19 vīrusa izplatību Latvijā līdz 12.maijam izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojumu.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Hmmmmm

Kariņa kungs (un arī Dumpja kungs?) laikam neseko līdzi jaunākajiem atklājumiem - tikko asimptomātiskie inficētie vīrusu nevarot padot tālāk. Savukārt, ja esi slims ar simptomiem, tad āra vazāties vispār nevajadzētu. Rezultātā jautājums - kāda jēga no maskām?
Protams, protams, ir negodprātīgie slimnieki, kas vazājas riņķī, bet vai to dēļ visiem ir jālieto maskas? Ja jā, tad lai tās maskas vismaz valdība visiem arī nodrošina, jo ar to nopirkšanu, cik zināms, vēljoprojām ir grūti.

pirms gada, 2020.05.06 11:38

Hmmmmm

Atvainojos, teikums pārtrūka - "tikko bija publiēts, ka asimptomātiskie..."

pirms gada, 2020.05.06 11:39

Eva

Manuprāt, ja valstsvīri uzliek par obligātu pienākumu valkāt masku, tad, lūdzu, lai valstsvīri tās arī nodrošina. Tās maskas nu nemaz vairs nemaksā dažus centus, lai tā vienkārši būtu katram nopērkamas.

pirms gada, 2020.05.06 15:51

protams

Eva, protams, ka tā, bet vakar TV skatījos un klausījos, kad Vinets Veldre pateica, lai sabiedrība nelolo cerības, ka sejas maskas var pasargāt no mikrobiem, jo to jēga esot tikai tam, lai cilvēks, kurš saskāries ar rokturiem sabiedriskajā transportā vai līdzīgi, ar pirkstu nepieskartos pie mutes, lūpām , jo tad pirksts atdurtos pret masku.
Vinetu Veldri zinu un zinu to, ka viņš ir priekšmetisks savās runās, ka ir labs un atbildīgs speciālists.

pirms gada, 2020.05.08 12:42

Hmmmmm

Atceramies, ka mums ir arī acis, deguns un pat ausis, kurus arī aiztiekot ar netīrām rokām var iegūt to pašu rezultātu. Maska kā tāda teorētiski samazina iespēju, ka slimais cilvēks izklepos vīrusa daļiņas ārā. Bet nu šeit vēl jāsaka, ka atkarīgs no maskas, jo dažam tie pilieni ir spējīgi izlidot cauri.
Veselajiem no maskām jēgas tiešām nav principā nekādas, pat ir minēts, ka ir lielāks risks tieši brīdī, kad maskas velk nost/virsū, jo tad bieži aizmirst par roku tīrību un sanāk gramstīties gar seju.
Par tiem rokturiem utt - ir diez gan svaigs pētījums, ka tā inficēšanās iespējamība no dažādām virsmām publiskās vietās, veikalos utt ir diez gan zema un tur jāsakrīt vairākām lietām reizē. Pa lielam, lai noķertu garantēti, tev ir jāpieskarās kaut kam, kam slimnieks ir svaigi uzklepojis virsū un uzreiz netīrās rokas jābāž sev sejā. Kamēr visi ietur normālu higiēnu (ar ko DAUDZIEM ir grūti), tikmēr visam vajadzētu būt ok.

pirms gada, 2020.05.08 13:35

Latvijā un pasaulē