Prezidents: Šobrīd Latvijai militāru draudu nav

Lai arī daži vietēji un ārvalstu politiķi ir izteikušies, ka Krievija varētu mēģināt sarīkot Baltijas valstīs hibrīdkaru, Latvijas prezidents Andris Bērziņš uzsver, ka šobrīd Latvijai militāru draudu nav.

Bērziņš šorīt telekanālā LNT uzsvēra, ka kopš NATO sanāksmes pagājušā gada marta pakāpeniski tiek veikti nepieciešamie darbi Latvijas drošības stiprināšanai - šajā laikā ir četrkārt palielinātas gaisa patruļas, Baltijas jūrā ir vairāk kuģu, NATO pilnveido ātrās reaģēšanas spēkus, Latvijā tiek strādāts pie pretgaisa un prettanku aizsardzības uzlabošanas, notiek bruņojuma modernizācija un bruņoto spēku attīstība, nodrošinot saderību ar pārējiem NATO spēkiem.

Jautāts, vai jau šobrīd Latvijā nav vērojamas hibrīdkara izpausmes, Bērziņš izteicās, ka debatējams jautājums esot, kas vispār ir uzskatāms par hibrīdkaru. Mans uzskats ir, ka svarīgākais ir, lai Latvijas valsts būtu stipra, vienota un attīstītos, atbildot uz jautājumu par hibrīdkaru, sacīja Bērziņš. Šādā kontekstā viņš saskata, ka pieaug pašvaldību loma valsts drošības stiprināšanā, jo tām vairāk jācenšas celt iedzīvotāju dzīves līmeni un sociālo nodrošinājumu.

Nepieciešamās korekcijas tiek veiktas visu Latvijas drošības spēku darbā, uzsvēra prezidents un pastāstīja, ka pagājušajā nedēļā Nacionālajā drošības padomes sēdē šie jautājumi "konkrēti apspriesti". Sēdē ticis runāts par valsts aizsardzības plāna uzlabojumiem atbilstoši jaunajai drošības situācijai, tostarp, piemēram, precizētas instrukcijas par prezidenta rīcību konkrētās valsts apdraudējuma situācijās.

Aicināts skaidrot savu piesardzīgo pozīciju jautājumā par karavīru skaita būtisku palielināšanu Latvijā, Bērziņš skaidroja, ka nav jēgas palielināt tikai cilvēku skaitu, ja līdzi nenāk bruņojuma un nodrošinājuma papildināšana un modernizācija, jo plikām rokām karavīrs nav karotājs. Nevar teikt - palielināsim karavīru skaitu, ja neesam paredzējuši viņu nodrošinājumu vai apmācību, piebilda politiķis, pēc kura vārdiem, viņa izteikumi šajā jautājumā tikuši uzpūsti prezidenta vēlēšanu kampaņas kontekstā.

Bērziņš norādīja, ka ir vērojami arī uzlabojumi Latvijas policijā un robežsardzē. Viņa vērtējumā, Latvija robežapsardzības jautājumos ir priekšā kaimiņiem gan cilvēku apmācības ziņā, gan tehniskajā nodrošinājumā, lai arī, protams, ir vēl ko darīt. Regulāri tiekot strādāts arī pie drošības dienestu sadarbības uzlabošanas.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē