Reģionālo autobusu pasažieri kopumā ir atbildīgi par sejas masku lietošanu

Atsevišķos gadījumos reģionālo autobusu pasažieri sejas maskas neizmanto, bet kopumā pasažieri ir atbildīgi, informēja Autotransporta direkcijas pārstāve Lilita Pelčere.

Viņa norādīja, ka pirmie secinājumi par deguna un mutes aizsega lietošanu reģionālās nozīmes maršrutu autobusos un vilcienos ir daudz pozitīvāki nekā pavasarī. Lielākā daļa pasažieru ir apzinīgi un ievēro jaunos noteikumus.

Ir situācijas, kad pasažieris mutes un deguna aizsegu uzliek tikai tad, kad kāpj autobusā iekšā, pēc tam to noņemot, un uzvelk atkal tikai pēc kontroles pieprasījuma. Atsevišķos gadījumos novērots, ka mutes un deguna aizsegs nav vispār.

Pelčere skaidroja, ka jaunie noteikumi ir stājušies spēkā pirmo dienu, tāpēc pašreiz autobusa vadītājs vēl neatsaka iekāpšanu autobusā, bet aizrāda un brīdina, ka nākamreiz pasažieris sabiedriskajā transportā var tikt arī neuzņemts vai vajadzības gadījumā - izsēdināts.

Viņa arī informēja, ka vairāki pārvadātāji nodrošina masku tirdzniecību, kas atrisina problēmu, ja pasažierim mutes un deguna aizsega nav.

Autotransporta direkcija nav saņēmusi sūdzības no pasažieriem, ka pārvadātāji jaunos noteikumus neievērotu. Pelčere norādīja, ka ierobežojumus, kas attiecas uz distancēšanos, autobusa vadītāji ievēro jau kopš valstī tika izsludināta ārkārtējā situācija, piemēram, norobežojot savu vietu ar aizsargstiklu vai netirgojot sēdvietas pirmajā rindā. Vienlaikus transportlīdzekļi katru dienu tiek dezinficēti, īpaši pievēršot uzmanību virsmām, kurām pasažieri pieskaras visbiežāk.

Izvērtējot pirmo dienu, Autotransporta direkcija cer, ka pasažieri būs atbildīgi un neradīsies situācija, kad pasažieris netiks uzņemts autobusā un paliks pieturvietā. Tāpat direkcija cer, ka nebūs vajadzība ieviest bargākus sodus.

Autotransporta direkcija aicina pasažierus būt godprātīgiem un ievērot noteiktos drošības pasākumus, lai nebūtu pamata ieviest papildu ierobežojumus ne sabiedriskajā transportā, ne valstī kopumā.

Kā ziņots, no trešdienas līdz 6.novembrim mutes un deguna aizsegu lietošana sabiedriskajā transportā ir obligāta, un par tā nelietošanu var neielaist transportā vai izsēdināt no tā.

Noteikti gan divi izņēmumi. Ņemot vērā, ka maziem bērniem nav iemaņu pareizai sejas maskas lietošanai, kā arī to, ka bērnu vidū Covid-19 izplatībai ir mazāk risku, aizsegu varēs nelietot bērni līdz 13 gadu vecumam. Tāpat arī, ja pasažierim ir acīmredzami kustību traucējumi vai psihiskās veselības traucējumi, kuru rezultātā personai trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai, tā lietošana nav jāpieprasa un personai ir jāļauj uzturēties transporta līdzeklī, skaidroja Veselības ministrijā (VM).

Kontrolierim un konduktoram ir tiesības izsēdināt no sabiedriskā transportlīdzekļa pasažieri, kurš neievēro normatīvos par epidemioloģiskajiem ierobežojumiem noteiktās prasības, uzaicinot viņu labprātīgi izkāpt no sabiedriskā transportlīdzekļa nākamajā pieturvietā vai kontroles vietā pilsētas nozīmes maršrutā. Savukārt autobusa vadītājam ir tiesības neuzņemt transportlīdzeklī un no tā izsēdināt pasažierus, kuri neievēros normatīvos par epidemioloģiskajiem ierobežojumiem noteiktās prasības.

Prasība par sejas aizsega lietošanu sabiedriskajā transportā bija spēkā arī vasaras sākumā, tomēr, novērojot saslimstības ar Covid-19 kritumu, tai tika noteikts rekomendējošs raksturs. Tādējādi līdz šim tas bija obligāti, ja persona dodas uz dzīvesvietu, lai tur ievērotu pašizolāciju, vai tai ir augšējo elpceļu infekciju simptomi.

Kā mutes un deguna aizsegu var lietot medicīniskās, nemedicīniskās jeb higiēniskās maskas, kā arī vizierus un sejas vairogus.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē