Saeima konceptuāli atbalsta likumprojektu par tiesībām atlaist darbiniekus bez Covid-19 sertifikāta 23

Saeima šodien konceptuāli atbalstīja Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma grozījumu projektu, kas paredz noteikt, ka pēc 1.oktobra darba devējam būs tiesības atlaist darbiniekus, kas nebūs ieguvuši Covid-19 drošības sertifikātu, kas apliecina vai nu vakcinēšanās vai izslimošanas faktu.

Par likumprojektu balsoja 45 deputāti, un pret bija 20 parlamentārieši.

Kā priekšlikumu iesniegšanas termiņš uz otro, galīgo, lasījumu noteikts 18.augusts.

Ja vēlāk augustā vai septembrī likums tiks pieņemts arī galīgajā lasījumā, tad opozīcijas pārstāvji plāno vākt 34 deputātu parakstus, lai uz laiku apturētu likuma izsludināšanu un mēģinātu panākt tā nodošanu izlemšanai referendumā.

Jau vēstīts, ka likumprojekta autori norādījuši, ka grozījumi likumā paredz jaunu pieeju Covid-19 infekcijas izplatības mazināšanai un katra indivīda veselības aizsardzībai, nosakot pienākumu valsts institūcijām sniegt epidemioloģiski drošus pakalpojumus, darba devēja pienākumu nodrošināt epidemioloģiski drošu darba vidi.

Likumprojekts paredz, ka darba devējam būs jānosaka amatu un darbinieku kategorijas, kurām jābūt ar Covid-19 sertifikātu, un jāinformē par to darbinieki, lai tie zinātu, vai to darba vai amata pienākumi ir saistīti ar prasību par sadarbspējīga vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta esamību.

Tāpat likumprojekts paredz obligātu Covid-19 sertifikāta prasību veselības aprūpes, ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un izglītības jomā strādājošajiem.

Vienlaikus likumprojektā paredzēts, ka situācijā, kad darbinieks nav ieguvis sadarbspējīgu sertifikātu, kas nepieciešams darba pienākumu izpildei, tas ir pietiekams pamats uzskatīt, ka šī persona neatbilst veicamajam darbam vai ieņemamam amatam, kas saistīts ar epidemioloģiski droša pakalpojuma nodrošināšanu. Tajā pašā laikā likumprojekts paredz darba devēja un darba ņēmēja tiesības vienoties par darbinieka bez Covid-19 sertifikāta nodarbināšanu, veicot citus pienākumus.

Gadījumos, ja personai ir objektīvi attaisnojoši iemesli, kāpēc tā nav ieguvusi Covid-19 sertifikātu, darba devējam nav tiesību izbeigt darba vai dienesta attiecības un situācija risināma atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē darba vai dienesta attiecības.

Tāpat likumprojekts paredz, ka darba devējam būs aizliegts uzteikt darba līgumu vai izbeigt dienesta attiecības ar Covid-19 sertifikātu neieguvušu grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, - visā barošanas laikā, bet ne ilgāk kā līdz bērna divu gadu vecumam.

Vienlaikus likumprojekts paredz, ka, uzliekot pienākumu vakcinēties savu darba vai amata pienākumu veikšanai, valsts uzņemas atbildību par personai vakcinācijas rezultātā radīto kaitējumu veselībai. Patlaban normatīvajos aktos nav noteikti atlīdzības nosacījumi, ja vakcinācijas izraisīto komplikāciju rezultātā tiek nodarīts kaitējums veselībai vai dzīvībai.

Izmaiņas paredz, ka gadījumā, ja personai nav sadarbspējīga sertifikāta, pakalpojumu klātienē tā varēs saņemt tikai tad, ja to nebūs iespējams izdarīt attālināti vai arī attālināta pakalpojuma sniegšana rada risku cilvēka pamattiesību nodrošināšanai. Vienlaikus netiks izslēgta iespēja atsevišķos gadījumos arī personām bez sadarbspējīga sertifikāta, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu, saņemt pakalpojumu klātienē.

Likuma grozījumi paredz Covid-19 sertifikāta prasību visām amatpersonām. Likumprojektā ar jēdzienu "amatpersona" tiek saprasta jebkura amatpersona valsts pārvaldē (gan tiešajā, gan pastarpinātajā), tajā skaitā arī amatpersonas, kurām ir speciālā dienesta pakāpe, un valsts drošības iestāžu amatpersonas.

Tāpat regulējums paredz normu, kas ļauj darba devējiem jau darbinieku atlases procesā pārliecināties, vai kandidātam ir sadarbspējīgs sertifikāts, īpaši, ja atlase notiek uz amatiem, kurus var veikt tikai šādu sertifikātu īpašnieki.

Pakalpojuma sniedzējam ir tiesības lūgt pakalpojuma saņēmēju apliecināt, ka tā ir persona, kurai ir sadarbspējīgs sertifikāts.

Attiecībā uz tiesu varu likumprojekts paredz, ka uz tiesu varas un tiesu sistēmai piederīgo profesiju amatpersonām nav pamats attiecināt prasību par sertifikātu, bet šīm personām ir paredzama iespēja sniegt pakalpojumus arī tad, ja tiesnesis, notārs vai tiesu izpildītājs ir veicis Covid-19 testu un tas ir negatīvs.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) iepriekš valdības sēdē informēja, personai, kurai darba pienākumu veikšanai vakcinācija ir noteikta kā priekšnoteikums, taču tā medicīnisku apsvērumu dēļ kādu laiku to nevar veikt, valsts šajā laika periodā varētu segt Covid-19 testu izmaksas.

Tāpat ministrs atzīmēja, ka šajos grozījumos iekļauts punkts, ka personām pēc vakcinācijas nevēlamu seku gadījumā tiktu nodrošināta kompensācija.

Pēc 14.jūlija valdības sēdes Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) preses konferencē skaidroja, ka valdība nepieņem lēmumus ar vieglu sirdi, tomēr Covid-19 pandēmijas apstākļos ir jādomā, kā maksimāli pasargāt valsts iedzīvotāju veselību un dzīvības.

Kariņš uzsvēra, ka sabiedrību iespējams pasargāt no Covid-19 ar vakcināciju, tāpēc valdība turpinās izmantot visus līdzekļus, lai zināmās profesijās strādājošajiem vakcinācija pret Covid-19 būtu pienākums.

Pievieno komentāru

Komentāri 23

uldis

Lai viņi visi iet ellē,vēl nav piedzimis tāds,kurš mani piespiestu vakcinēties.

pirms mēneša, 2021.08.05 14:23

Njā

Tagad atrodi savu potēšanās pasi, ieskaties tur un pasaki to vēlreiz.

pirms mēneša, 2021.08.05 14:49

šitā

Ta nemaz nav un nebūs šim tā potēšanās pase.

pirms mēneša, 2021.08.05 15:43

prātnieks

Skumīgi - noskatīji kapa vietu?

pirms mēneša, 2021.08.05 19:41

es

nekas nav vēl pieņemts,beidziet te baidēt visus.sabiedrību var pasargāt ar vakcinēšanos- paši dzirdiet,ko sakiet/ Aplipināt var gan vieni,gan otri,tad,kāpēc jāspiež to mēslu potēt.

pirms mēneša, 2021.08.05 16:30

jautājums

Vai tu esi speciālists par mēsliem? Šeit jau nav runa par to, ko tu vari aplipināt , bet gan, kā tu slimosi un kādas tam būs sekas.

pirms mēneša, 2021.08.05 17:24

atbilde

Vai propoganda un meli arī nav slimība ?

pirms mēneša, 2021.08.06 07:47

Loģikski

Ja negribi, nevakcinējies, bet ja saslimsi, nemeklē ārsta palīdzību, un nesūdzies. Pazīstu dažus, kuri bija pret vakcīnu, bet kad salima mirt nepavisam negribējās. Uzskatu katrs pats izlemj, kamēr sēž mājās, bet tiklīdz izej sabiedrībā un apdraudi sevi un citus ir jāvakcinējās, es ticu zinātnei, medicīnai, nevis demagogiem un mūldoņām. Riebjas tie, kas soc.tīklos ākstās!

pirms mēneša, 2021.08.06 08:45

sc

-> Loģikski (prec. Loģiski?) - ar loģiku tā ir kā ir! Vari atbildēt, kā vesels cilvēks var apdraudēt sevi un citus? Vakcinētie arī var saslimt. Esmu strikti par to, ka, ja vien ir kādi simptomi, paliec mājās, ārstējies; ja simptomu nav - nevari nevienu apdraudēt. (Bet nez' kāpēc jāpierāda, ka esi vesels!) Par ticību zinātnei - ek, naivais; soc.tīkli viennozīmīgi nav veids, kur kritiski domājoši cilvēki meklē informāciju, bet uzticās oficiālai informācijai, kura nav tik vienpusīga, kā to masniedz mediji un valdība. Tā kā - pieslēdz tomēr loģiku un prātu!!! Ja tici, ka par Tevi un Tavu veselību rūpējas, piedāvājot par velti "nopotēties", man Tevis no sirds žēl.

pirms mēneša, 2021.08.06 11:37

Zinu

Vakcinēšanās neko negarantē.

pirms mēneša, 2021.08.07 20:04

Zinu

Ja cilvēki nebūtu tik aprobežoti un vakcinētos dotu gan! Salasās visādas blēņas un lec līdzi antivakseriemm

pirms mēneša, 2021.08.08 07:57

sc

Pret Cilvēcību! :)

pirms mēneša, 2021.08.06 11:38

////

tikai,kāpēc paši nešvancējās/cik procenti ir to izdarījuši/nelemiet par citu dzīvībām.

pirms mēneša, 2021.08.08 17:20

jautājumam

vai tev liekas,ka valdībai rūp tava veselība un,kas notiks pēc saslimšanas.Cik naivi var būt cilvēki.

pirms mēneša, 2021.08.08 17:22

zane

Kopš parādijās kovids..citu slimību vairs nav..visas tagad ir zem viena nosaukuma..iesnas..klepus..kakla sāpes..galva sāp..kovids..rudenī neejiet pie ārstiem..neceliet statistiku..ā vel tak ir bezsimtomu..veselam būt tagad ir grēks..jāpotējas visiem..tik sakiet pret ko..ak lai slimības gaita būtu vieglāka..kā jūs to zinat..kas jums to garantē..vai ir kādam pieredze šai lietā..tikko vakcīnu izgatavo..tā bāc jau pitē..un garantē jums ka nesaslimsiet..bet kā izrādās tomēr saslimst..nu tad slimosiet vieglākā formā..kā..kā to var zināt..kas to ir pārbaudijis..to ka saslimst pēc vakcīnas..to jā to mēs zinam..to ka komplikācijas..to mēs zinam..to ka mirst to mēs zinam..garantēt ka vieglākā formā slimos ja vakcīna nav pārbaudīta..smieklīgi..un ar tādu spiedienu..aģitāciju visiem ātri sapotēt..nenoņemot nekādas analīzes..pat tirdzniecības centros..un pandēmijas laikā..jūs ko..nopietni..ticat ka jūsu veselības vārdā..Pavļuts mums gaišreģus..teica rudenī pļaus tos vecos kovids..vot viņam es ticu..šis cilvēks ja teica ka būs pirmais otrais trešais vilnis..vīrs un vārds..viņš tak zin ko saka..un ja saka ka pļaus..ta pļaus..kad vakcīna sāks iedarboties..tad arī pļaus..un būs jums ceturtais vilnis..un tad spiedīs vēl vairāk vakcinēties un taisīs ierobežojumus..jo redz jūs jūs antivakseri..tas jūsu dēļ..Skumji ka ir tik daudz aklo..nedomājošo..neko negribošo redzēt. Jums bērnu nav žek..nākošie tak būs bērni..kuri pēkšņi sāks slimot..vai ta vakcīnas ražo viniem tāpatvien...ha ha ha..sapotēs pieaugušos un ups..bērni slimo..neko nevar darit..slimība izplatās..bērni jāpotē..

pirms mēneša, 2021.08.08 22:37

zane

Ā..un ārstē šo moderno slimību arī moderni..vnk izolējoties..pasēž cikvēks mājās..un tieši 14 dienas vajag un tooi vesels..slimība ir zāļu nav..bet izārstē..pote gan ir..zāles neviens nedomā ražot..galvenais sapotēt visus pēc kārtas..vienu reizi..otru reizi..un skat būs jau trešā..

pirms mēneša, 2021.08.08 23:01

Rosinu

rīkot vakcinēto piketu par vēl lielāku ierobežojumu noteikšanu nevakcinētajiem. Man kā vakcinētajam arī ir tiesības, īpaši tāpēc, ka es taču drīz miršu no vakcīnas, tā teikt mirstošā pēdējā griba :))

pirms mēneša, 2021.08.09 12:03

Es arī esmu vakcinējusies, un pilnīgi piekrītu, ja jāmirst no vakcīnas, tad pieprasu, lai nevakcinētie, beidz ālēties, kā nenormāli. Sajūta, ka viņi vairāk baidās mirt, nekā vakcinētie, jau pasaules statistika rāda, ka tieši nevakcinētie mirst kā mušas, vakcinētie brīnumainā kārtā izdzīvo, ļoti retos gadijumos mirst salīdzinājumā ar anti vakseriem un tad vēl nevar zināt, pārsvarā stāstus izdomā tie, kuri ir pret vakcīnu un vēlas nemierus.

pirms mēneša, 2021.08.10 08:27

Zemeslode

Liekas mierā. Lai tak nevakcinējas. Es šādi attīros no idiotiem, kuri ir sasnieguši kritisko masu, nespēju vairs viņus nest.

pirms mēneša, 2021.08.11 07:35

85%

Ja pēc potes saslimst ar covid apmēram 15% un var inficēt citus, un tā pašlaik ziņo oficiāli, tad to nevar saukt par poti. Varbūt vajag jaunvārdu -puspote. Ja suni potē pret trakumsēgu, tad saimnieks rēķinās, ka viņa suns nebūs pustraks. Kā tad īsti ir?

pirms mēneša, 2021.08.11 14:05

Latvijā un pasaulē