Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tiesībsargs: Ja netiks rastas iespējas cilvēkiem bez pārtraukumiem piekļūt EDS, valsts pārvalde kārtējo reizi kapitulēs labas pārvaldības priekšā 5

Ja netiks rastas iespējas cilvēkiem bez sistēmas darbības pārtraukumiem piekļūt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskajai deklarēšanas sistēmai (EDS), valsts pārvalde kārtējo reizi kapitulēs labas pārvaldības priekšā, aģentūrai LETA uzsvēra tiesībsargs Juris Jansons.

Jansons atgādināja, ka saskaņā ar dažādu institūciju sniegto statistikas informāciju paredzams, ka gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas dienā līdz pat 60 000 godprātīgu nodokļu maksātāju VID EDS varētu konstatēt, ka kļuvuši par nodokļu parādniekiem valstij.

Tiesībsargs uzskata, ka no valsts pārvaldes puses nav pieļaujams, ka nodokļu administrēšanas iestādes vadītājs brīdī, kad nodokļu maksātājam ir visas likumiskās tiesības un pilsoņa pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, publiski paziņo, lai iedzīvotāji ar deklarācijas iesniegšanu EDS nesteidzas. Iestādei šajā brīdī ir obligāts pienākums nodrošināt, lai iedzīvotāji var īstenot savas tiesības un pienākumus.

«Ja finanšu politikas nozares vadība nemeklēs un neatradīs atbildīgos par radušos situāciju, valsts pārvalde kārtējo reizi kapitulēs labas pārvaldības priekšā,» pauda Jansons.

Godprātīgi nodokļu maksātāji acīmredzami reaģē uz pienākumu pret valsti, bet daudziem cilvēkiem Latvijā burtiski nav naudas, tāpēc cilvēki steidz iesniegt gada ienākumu deklarāciju jau pirmajā iespējamajā dienā, lai zinātu, vai nav kļuvuši par nodokļu parādniekiem valstij, pauda tiesībsargs.

VID 1. martā līdz plkst. 16 kopumā iesniegtas 66 498 gada ienākumu deklarācijas, kas ir lielākais skaitlis pēdējos gados, aģentūru LETA informēja VID.

Arvien vairāk iedzīvotāju to izvēlas darīt elektroniski un līdz plkst.16 VID elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) saņemtas 65 673 deklarācijas, taču klātienē, Rīgas klientu apkalpošanas nodaļā, pieņemtas 825 deklarācijas.

EDS lietotāju aktivitāte sākās jau no pusnakts, kad pirmajās 15 minūtēs pēc pusnakts sistēmā bija vairāk nekā 26 000 lietotāji, kas ir trīs reizes vairāk nekā pirms gada, norādīja VID. Tomēr vislielākā aktivitāte bija vērojama dienas pirmajā pusē, kad 38 000 lietotāju vienlaicīgi centās iesniegt deklarācijas EDS. Salīdzinot ar 2018. gadu, tas ir aptuveni četras reizes lielāks vienlaicīgi pieslēgušos lietotāju skaits.

VID atgādināja, ka 1. marts ir tikai deklarācijas iesniegšanas datuma sākums un pat tie iedzīvotāji, kuriem deklarācija par 2018.gadu jāiesniedz obligāti, to var izdarīt līdz pat 2019. gada 1. jūnijam ieskaitot. Savukārt, tie iedzīvotāji, kuri vēlas tikai atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par ārstniecību, izglītību u.c. attaisnotajiem izdevumiem, deklarāciju par 2018. gadu var iesniegt visa 2019. gada laikā, kā arī vēl divus ar pusi gadus pēc tam, proti, līdz pat 2022. gada 16. jūnijam.

Plašāka informācija un pamācības, kā iesniegt gada ienākumu deklarāciju, pieejamas VID tīmekļvietnē «www.vid.gov.lv» sadaļā «Gada ienākumu deklarācija 2018».

Pievieno komentāru

Komentāri 5

darbinieks

Ir jājautā FM , ko tad gribēja panākt ar šo jauno nesaprotamo neapliekamo minimumu. Pat grāmatveži vairs nevar izskaidrot, cik liels tad ir šis neapliekamais minimums. Vai tad nevarēja noteikt summas- no 430,00-200,00 euro, no 600-??? euro, no 1000,00-vispār nav.Tagad mistiski skaitļi, kurus gada beigās sarēķina VID. VID jau ir tikai izpildītājs. Šo sistēmu izdomāja FM.

pirms gada, 2019.03.02 13:19

Mareks

nevis "nesaprotamo", bet "prognozēto" neapliekamo minimumu! Šī situācija ar IIN, daļai ir radusies, jo jūsu darba devējs prognozēja, jums mazākus ienākumus, nekā jūs reāli nopelnījāt, un izejot no tā VID jums aprēķināja mazākus nodokļus, kas šajā periodā bija jāsamaksā, taču izrādās, ka jūs nopelnījāt vairāk un tur radās parāds! Pat VID savā mājas lapā iesaka : VID aicina darba ņēmējus sekot līdzi saviem ienākumiem. Lai neveidotos nodokļu starpība, joprojām ir iespēja lūgt darba devēju nepiemērot prognozēto neapliekamo minimumu.

pirms gada, 2019.03.04 13:45

hi hi hi

Laba valsts pārvaldība būs tikai tad,kad uz katru strādājošo būs vismaz viena tā sauktā valsts amatpersona. Dievs,stāvi klāt Latvijai ! Un nenolaid acis no šo amatpersonu manīgajam rokām !

pirms gada, 2019.03.04 14:07

Marekam

Nevis darba devējs prognozēja mazākus ienākumus, bet VID prognozēja. Neviens darba devējam nejautāja-cik nopelnīs jūsu darbinieks? Un vel piedevām darbiniekam pašam jāizdara izvēle elektroniskajā darba grāmatiņā -vai piemērot neapliekamo vai nē.To nevar izdarīt grāmatvedis uz savu galvu.

pirms gada, 2019.03.05 15:46

Mareks

Atbilde no VID : "Pagājušā gada vasarā to varēja mainīt tikai darba devējs, tāpēc, iespējams, kaut kur vēl klejo informācija, ka jāprasa darba devējam" un es zinu vismaz 2 cilvēkus kuriem darba devējs ir noteicis prognozējamo mēneša minumu, un tas ir iemesls tam, ka abi cilvēki ir parādā valstij

pirms gada, 2019.03.06 10:15

Latvijā un pasaulē