Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Turpmāk ģimenes ārsta apmeklējums lielai daļai iedzīvotāju maksās dārgāk 5

Šogad samazināti vai palielināti vairāki pacientu līdzmaksājumi, tostarp par ģimenes ārsta apmeklējumu personām līdz 65 gadu vecumam turpmāk jāmaksā divi eiro līdzšinējo 1,42 eiro vietā, savukārt līdzmaksājums par speciālista konsultāciju ir samazināts, paredz valdības atbalstītie grozījumi "Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība".

Pamatojot šīs izmaiņas, Veselības ministrijā (VM) norāda, ka līdzšinējais pacienta līdzmaksājums par ģimenes ārsta apmeklējumu 1,42 eiro apmērā, kas skaitliski nav "apaļa" summa, veicināja situācijas, kad pacienti norēķinājās ar apaļas summas nominālu, samaksājot, piemēram 1,50 eiro un nepieprasīja vai nesaņēma atlikumu no ģimenes ārsta par pakalpojumu, tādējādi par valsts apmaksātu pakalpojumu faktiski pārmaksājot un maksājot vairāk nekā valstī noteiktais pacienta līdzmaksājums.

Attiecīgi līdzmaksājums par ģimenes ārsta apmeklējumu šai iedzīvotāju grupai tagad būs divu eiro apmērā. VM uzskata, ka tas ievērojami atvieglos naudas plūsmas administrēšanu un mazinās neuzskaitīto maksājumu īpatsvaru.

Savukārt personām virs 65 gadiem līdzmaksājums par ģimenes ārsta apmeklējumu samazināts līdz vienam eiro. Tādējādi ministrija cer atvieglot finansiālo slogu un nodrošināt lielāku pakalpojuma pieejamību pensijas vecumu sasniegušajiem iedzīvotājiem.

Latvijā gan šogad pensionēšanās vecums ir 63 gadi un deviņi mēneši. No 2014.gada 1.janvāra pensionēšanās vecums tiek palielināts par trim mēnešiem ik gadu - līdz 2025.gada 1.janvārī tas būs 65 gadi.

No 1,42 eiro līdz diviem eiro pieaudzis līdzmaksājums par elektrokardiogrāfiskajiem izmeklējumiem, bet no 2,85 eiro līdz trīs eiro - līdzmaksājums par rentgenoloģisko izmeklējumu.

Tikmēr no 4,27 eiro līdz četriem eiro samazinājies līdzmaksājums par speciālista konsultāciju. No ministrijas skaidrotā saprotams, ka starpība, kas speciālistiem radīsies samazinātā līdzmaksājuma dēļ tiks kompensēta, paaugstinot aprūpes epizožu tarifus.

Tieši tādā pat apmērā samazinājušies līdzmaksājumi par neiroelektrofizioloģiskajiem izmeklējumiem, ultrasonogrāfiskajiem izmeklējumiem un citiem pakalpojumiem.

7,11 eiro lielie līdzmaksājumi noapaļoti līdz septiņiem eiro, piemēram, par katru dienu, kas pavadītā dienas stacionārā, saņemot nieru aizstājterapijas, ķīmijterapijas, hematoloģijas, staru terapijas, rehabilitācijas pakalpojumus, kā arī neiroloģisko, iekšķīgo slimību, narkoloģisku vai psihiatrisku saslimšanu un hronisko sāpju ārstēšanu.

Tikmēr 14,23 eiro lielais līdzmaksājums par datortomogrāfisko izmeklējumu turpmāk būs 14 eiro apmērā.

Samazināts arī līdzmaksājums par sēklinieku biopsiju, embrija pārstādīšanu un olnīcas punkcija olšūnu aspirācijai - no 21,34 eiro līdz 21 eiro.

Par kodolmagnētiskās rezonanses izmeklējumu turpmāk jāmaksā 28 eiro līdzmaksājums līdzšinējo 28,46 eiro vietā.

Izmaiņas neietekmēs no līdzmaksājumiem atbrīvotās iedzīvotāju kategorijas.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Galvenis valstī 2020

Samazināts arī līdzmaksājums par sēklinieku biopsiju, embrija pārstādīšanu un olnīcas punkcija olšūnu aspirācijai - no 21,34 eiro līdz 21 eiro.

pirms 9 mēnešiem, 2020.01.01 11:26

medicīna

Kad Krištopāns uzdeva jautājumu- kur jūs liekat 3 000 000 dienā ārstiem, visi blisin]āja ačteles , tiesāšām - kur jūs liekat 3 ļamus sutkā?????????????????/

pirms 9 mēnešiem, 2020.01.01 18:04

atbilde

Latvānijā no 1 700 000 bauriem 1 000 000 ir ārsti un māsiņas , tur ari 3 ļami dienā.

pirms 9 mēnešiem, 2020.01.01 18:58

Lūgums pacientiem

Pierakstoties un ejot pie ģimenes ārsta lūdzu tam palūdziet, lai no šī līdzmaksājuma daļu novirza arī ārsta palīga/māsiņas atalgojumam, jo daudzās praksēs, tai skaitā Bauskā, ārsti saviem palīgiem pārskaita tikai Norēķina centra noteikto maksājumu, nevis, piemēram, papildus:
1. Daļu vismaz no maksas ko prakse saņem par reģistratora funkcijas pildīšanu;
2. Manipulācijas ar pacientiem “pacientu radiem”, kuri nav prakse (arsta paligam atalgojums atkarigs no prakses uzskaite esosajiem)
3. Prakses telpu uzkopsana neietilpst arsta paliga pienakumos um Norekinu centra noteiktaja maksajuma, bet gan parejos malsajumos, kurus prakse sanem.

Un vispar arsti varetu but tik laipni um beidzot savas prakses parvakt uz atjaunotam, plasakam telpam, atbilstosam MK noteikumu prasibam, lai nav ta ka ir riebums iet vai vest bernu pie arsta, jo tur preti 1x3m uzgaidama telpa bez ventilacijas sedes un gaidis vel 5 slimi cilveki.
Un kamer mes klienti, pacienti pret so busim iecietigi, tikmer ari nemainis sistema ar arstu paligu, masu atalgojumiem, prakses telpu izskatiem utt, jo arsta prakse (kas sava zina ir valsts dotets uznemums) sanem diezgan pienacigu summu katru menesi. Jautajums cik godpratigi arsts (uznemejs un darba devejs) to izmanto. Nemaz nerunajot par to ka aicina arsta paligu sev darba noformet mikrouznemuma rezima, lai vairak paliktu uz rokas.
Tad jau varbut ari arstiem algu rekinat pec ta, cik un kadi nodoklu maksataji ir tiem prakse registreti, ja reiz sada veida pienem pasi savus darbiniekus attiecas pret nodoklu nomaksu.

pirms 9 mēnešiem, 2020.01.02 19:02

nu nesaprotu

Neko nesapratu. Kāpēc man priekš tevis kaut kas jālūdz ģimenes ārstam? Kāpēc man būtu jāzina , ko un kā tev maksā? Un kāpēc tu pati nevērsies pie sava darba devēja, ja tevi kaut kas neapmierina, kāpēc meklē vidutājus , kas tavā vietā ko runās un kārtos, tā jau ir tikai un vienīgi tava problēma? Kāpēc tu gribi ar svešām rokām ogles grābt?

pirms 9 mēnešiem, 2020.01.04 12:28

Latvijā un pasaulē