Uzņēmēja: Latvijā ir radīta bezdarbnieku paaudze, kas neprot un negrib strādāt 20

Latvijā ir aizmirsts padomāt par darba ražīguma līmeņa palielināšanu, turklāt valstī ir radīta bezdarbnieku paaudze, kas neprot un negrib strādāt, šonedēļ Ludzā forumu cikla "Latvijas vērtības" atklāšanā sacīja šūšanas fabrikas "Nemo" īpašniece Inga Zemdega-Grāpe.

Runājot ar citiem uzņēmējiem, viņa secinājusi, ka iedzīvotāji, kuri vēlas strādāt, jau ir dabūjuši darbu un tajā strādā. Tas esot mīts, ka Latvijā ir pieejams darbaspēks. "Tas darbaspēks, kurš grib un var, mums nav," viņa norādīja.

Pēc uzņēmējas teiktā, Latvijā pastāv arī mīts par to, ka nākotne pieder augstas pievienotas vērtības un augsto tehnoloģiju uzņēmumiem. Tā esot tikai daļēja taisnība, proti, šajā jomā darbosies jaunatne, taču ir aizmirsts, ka pastāv 45 gadu vecuma slieksni pārkāpuši cilvēki, kuriem nav tik laba izpratne par tehnoloģijām.

Viņa minēja piemēru no sava uzņēmuma, kur tehnoloģe ar augstāko izglītību atteikusies darboties ar datoru, jo ierīce "radot sliktu auru". Tāpat no informācijas ievadīšanas datorā atteikušies meistari, un šādu gadījumu neesot mazums. Viņa uzskata, ka valstī ir jānodrošina darbavietas šādiem cilvēkiem, daudzi no viņiem strādā Latvijai tradicionālās nozarēs, piemēram, lauksaimniecībā un mežsaimniecībā, taču viņus apmācīt tehnoloģijās vairs nav tik vienkārši.

Uzņēmēja uzskata, ka Latvijā ir aizmirsts padomāt par darba ražīguma līmeņa palielināšanu, kas mūsu valstī stipri atpaliekot no rietumiem. Tas liecina, ka rietumos darbiniekiem motivācija ir citāda, bet Latvijas piekoptās politikas rezultātā, "pilnībā iznīcinot darba algu", ir panākts, ka vesela cilvēku grupa nevēlas strādāt vai arī neredz jēgu censties sevi pierādīt.

"Mēs esam radījuši bezdarbnieku paaudzi, kas neprot un negrib, un negribēs strādāt. Ja es uz darbinieku stingrāk paskatos, tad viņš paziņo, ka rīt vairs darbā nebūs. Tā ir šantāža, lai arī pārāk liela slodze darbiniekam nav. Par labiem darbiniekiem es cīnos, bet patlaban šantāžas ierocis ir atlūgums. Šo var izārstēt, ja ir alternatīva. Es varētu paveikt lielus apjomus, ja man būtu darbinieki, taču valstij acīmredzot nevajag nodokļus, jo tā palielina nodokļus esošajiem darbiniekiem," uzsvēra uzņēmēja.

Foruma cikla atklāšanā tika skarta arī reemigrantu tēma. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvji atzina, ka daudzi ārzemēs dzīvojošie nav informēti par kopējo situāciju Latvijā un uzskata, ka Latvijā nav darba, bērnudārzos ir rindas un šeit nav nekādu iespēju.

VARAM pārstāvji atzina, ka daudz ir diskutēts par to, vai emigrantiem jādod kādas īpašas privilēģijas, atgriežoties Latvijā. Ministrijas pārstāvji uzskata, ka tas ir nepieciešams, jo cilvēki aptaujās atzinuši, ka vēlas atgriezties, bet viņi sagaida šo īpašo atbalstu. Šāds atbalsts nepieciešams, jo ārvalstīs dzīvojošiem cilvēkiem esot neticība Latvijai.

Diskusijas dalībnieki arī aicināja vietējos iedzīvotājus atbalstīt remigrantus, jo paši remigranti norādot, ka vietējie iedzīvotāji viņus nevēlas pieņemt. Tāpat izglītības iestādēs skolēni apsaukājot remigrantu bērnus, tāpēc skolotāji tika aicināti pievērst uzmanību šai problēmai.

Forumi "Latvijas vērtības" ir jauna iniciatīva, lai skaidrotu pašreizējo situāciju pieaugošajā darbaspēka problemātikā reģionos, kā arī apzinātu būtiskākos secinājumus dzīves vides pilnveidošanai Latvijā. Augustā un septembrī ciklā notiek kopumā pieci forumi - pa vienam katrā Latvijas plānošanas reģionā.

Nākamais forums notiks 22.augustā Cēsīs, bet septembrī pasākumi gaidāmi Kurzemes, Zemgales un Rīgas plānošanas reģionos.

Visos "Latvijas vērtības" forumos tiks apskatītas vienas un tās pašas tēmas, salīdzinot problemātiku un secinājumus katrā reģionā. Dažādos pētījumos un aptaujās ir secināts, ka atalgojuma apmērs nav vienīgais noteicošais faktors Latvijas darba meklētāju un diasporas intereses piesaistei. Forumos tiks analizēti dažādi faktori, kas tieši skar darba ņēmējus, kā arī netieši skar darba devējus un ietekmē abu pušu vēlamo rezultātu sasniegšanu, aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālo vērtību fonda valdes priekšsēdētājs Egils Cīrulis.

Pievieno komentāru

Komentāri 20

Gnu.

Ir radīta zaģļu,krāpnieku,uzmetēju bez jebkāds morāles un ētikas(džipu,jahtu un villu) paaudze,kuri sevi dēvē par uzņēmējiem.

pirms 2 gadiem, 2018.08.20 11:37

Rafa

Paaudze, kas tiek apspriesta ir jau tevis piesaukto cilvēku bērni.

pirms 2 gadiem, 2018.08.20 12:47

Tofiks

Tante nedzīvo līdzi laikam.
Tas ko viņa sauc par "šantāžu" ir vienkārši šī brīža tirgus stāvoklis, kurā labs un kvalificēts darbinieks tiek vērtēts tik augstu, ka viņš var uzstādīt arī savus nosacījumus, protams, saprāta robežās. Tas gan attiecas reāli uz darbiniekiem, kas ir kvalificēti, kas grib strādāt un kas to arī reāli dara.

No otras puses, viņas sacītajā ir zināma taisnība, jo tie, kas neietilpst iepriekšminētajos, kvalificētajos, darbiniekos, parasti ir sliņķi ar zvaigžņu slimību. Rekur nupat vienā citā rakstā cilvēks sūdzējās, ka saņem 1000 eur uz rokas strādājot būvniecības nozarē, jo redz "parāk grūts darbs". Mīļo cilvēk, tad vajadzēja mācīties un strādāt fiziski vieglāku darbu. Bet tur diemžēl cits resurss nepieciešams, kas ļoti daudziem ir pieejams mazos daudzumos. Ņemot vērā, ka tante runā par reģioniem un mazām pilsētām, tad viņai laikam tieši saskarsme ar šādiem. Tādā gadījumā žēl viņas.

pirms 2 gadiem, 2018.08.20 12:44

Darba devēja

Kamēr varēs stāvēt pie pašvaldības durvīm un pieprasīt visādus pabalstus, nekas nemainīsies.Var šādiem cilvēkiem maksāt kaut tūkstošus nestrādā tā pat. Cilvēks kurš ir strādīgs unatbildīgs vienmēr ir novērtēts.

pirms 2 gadiem, 2018.08.20 15:14

Tai darba devējai

Pēc pēdējā teikuma Jūsu komentārā,sapratu,ka Jūs nedzīvojat Latvijā,bet kaut kur ārzemēs.

pirms 2 gadiem, 2018.08.23 22:01

ņēmējs,bet ne darba

Toties kā tā paaudze dzied un danci ved ! Tas arī ir pats galvenais stūrakmenis Nacionālo vērtību fondā.

pirms 2 gadiem, 2018.08.20 15:16

Es

Xa xa xaa... pa 3.7 stundaa staadaa tiessaam iisti patrioti...ja darbaa noeed v
Vairaak kaa nopelni nu jeega straadaat?

pirms 2 gadiem, 2018.08.20 21:35

Darba devēja

Šodien nevienam izglītotam

pirms 2 gadiem, 2018.08.20 22:37

Darba devēja

Šodien nevienam izglītotam un strādīgam cilvēkam par 3,7 stundā nav jāstrādā

pirms 2 gadiem, 2018.08.20 22:41

Rafa

"Es" un kāda ir tava izglītība, kvalifikācija, pieredze?

pirms 2 gadiem, 2018.08.21 08:00

Ilga

Bet kāds ir jūsu piedāvājums darba ņēmējiem vai tāds, kurš pie jums nepiesaista darba ņēmējus, jo algu atbilstoši tirgus vērtībai neesat spējīga maksāt, tad ko jūs gaužaties, ka darbinieki pie jums nenāk un jūs nenovērtē?

pirms 2 gadiem, 2018.08.22 08:14

Zirgs

Par kādu roku trūkumu var būt runa, ja par nopelnīto algu vientuļam cilvēkam nesanāk, ko samaksāt par īretu mitekli un paēst + reizi gada nomainīt nonēsāto, uz darbu ejamo drēbju kārtu.. Atmetot jebkuru izklaides izdevumus. Nedod dievs,ja vēl uz aptieku jāiet!.Tad,uz ko jūs cerat -vienigi atkarību skartie,kuri sen nekādus pabalstus vairs nesaņem ,var būt jūsu darbarokas! Ar darbu es te nedomāju kaut kādu ogu lasīsanu sezonā, bet gan piemēram pārdevēja vai preču fasētaja darbu,kur gluži jebkuru aunu ari nolikt nevar! Tapec daudzi cilvēki no rajona tomēr brauc strādat uz lielpilsetu,jo pat atņemot ceļa izdevumus uz rokas paliek vairāk! Ja ,tā saucamais zemnieks,piedāva par darbu dienā viņa plantācija 10eur diena, bet pats brauc ar 40k vērtu džipu, tak nebūs cilvēkam tās pārliecibas,ka viņu vnk nevēlas par vergu!

pirms 2 gadiem, 2018.08.22 13:21

Darba devēja

Es vēlreiz varuapstiprināt- neviens IZGLĪTOTS un STRĀDĪGS cilvēks šodien nestrādā par minimālo algu. Arī pie zemniekiem nē.

pirms 2 gadiem, 2018.08.22 16:06

Kurmis

Beidziet filozofēt- lūk pat citāts no raksta TVNet(22,08,2018):: " Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis atzina, ka darbaspēka trūkuma problēmu plānots risināt ar mazkvalificētu darbinieku ievešanu no ārvalstīm, taču vienlaikus pauda neizpratni, kā uzņēmums ar četru miljonu peļņu nespēj nodrošināt saviem darbiniekiem pat minimālo algu...... " Kadi vel komentāri! Uzņemeju alkatībai vienkārši nav robežu!

pirms 2 gadiem, 2018.08.22 16:44

Pilsonis

Kam tas ir nezināms, ka pie mazās algas visi sanem aploksni.Paskaties, kas notiek pie veikaliem

pirms 2 gadiem, 2018.08.22 21:35

teftel

Bet aploksne jau nav risinājums -cilvēkma vajadzes, gan pensiju , gan slimibas pabalstu, gan atvaļinājumu.Par to aplokšņu maksātāji kaut kā parasti aizmirst.. Ta kadas aploksnes- paņemam tepat lielos Maxima,Rimi -cilvēkiem alga pavisam nedaudz virs minimāla, notriekti kā vergu plantācijās.Tur nekadu aplokšnu nav!

pirms 2 gadiem, 2018.08.23 10:50

Nepedagogs

Jā, minimālo sanem tie pedagogi kas strādā pusslodzi.

pirms 2 gadiem, 2018.08.27 15:44

Daļa taisnības

Vajadzētu atcelt vispār VISUS pašvaldības pabalstus, ko ieviesa jau no 1990.gada un turpina maksāt. Ar tiem var dzīvot un nestrādāt. Atstāt bērniem brīvpusdienas, un palīdzību veciem un vientuļiem cilvēkiem,samazināt maksu bērnu dārzos.
Ja maksātu pienācīgu algu, ar visām likumā paredzētajām piemaksām utt., gan jau būtu arī strādātāji.

pirms 2 gadiem, 2018.08.28 14:06

Edgars

Kaapec man buutu jastradaa pa 600 eur, dzives darziba ir kaa Londonaa gadriiz,vot ja vairak par 1000 varetu pelnit taa ir cita lieta

pirms 5 mēnešiem, 2020.06.06 19:13

Latvijā un pasaulē